Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Program edukacji dotyczącej stylu życia pomaga zwiększyć umiarkowaną do energicznej aktywność fizyczną

Program edukacji dotyczącej stylu życia pomaga zwiększyć umiarkowaną do energicznej aktywność fizyczną

Naukowcy z Rush Institute for Healthy Aging odkryli, że D-CLIP, program edukacyjny dotyczący stylu życia, mający na celu zapobieganie cukrzycy u osób ze stanem przedcukrzycowym w Azji Południowej, zwiększał umiarkowaną do energicznej aktywności fizycznej (MVPA) nawet o prawie godzinę tygodniowo.

Wyniki ich badań zostały opublikowane w Internecie 28 lutego w czasopiśmie medycznym Badania cukrzycy i praktyka kliniczna Pojawi się w kwietniowym wydaniu magazynu.

Badanie D-CLIP z udziałem 573 osób ze stanem przedcukrzycowym z Chennai w Indiach ma na celu wdrożenie i ocenę skuteczności, opłacalności i trwałości odpowiedniej kulturowo i niedrogiej interwencji dotyczącej stylu życia w celu zapobiegania cukrzycy typu 2 w Indiach. .

Te interwencje dotyczące stylu życia obejmowały trening w celu poprawy jakości diety i zmniejszenia spożycia poprzez prowadzenie cotygodniowych dzienników żywieniowych, przestrzeganie indywidualnych celów dotyczących całkowitego spożycia tłuszczu, zmniejszenie wielkości porcji i zwiększenie spożycia pokarmów bogatych w błonnik. Dodatkowo, z każdym uczestnikiem pracował zespół ds. Modyfikacji stylu życia, w tym trener zdrowia, trener fitness i lider społeczności wolontariuszy.

Korzystając z danych z tego badania, które jest skrótem od Diabetes Community Lifestyle Improvement Program, badacze Rush zbadali, czy interwencja programu zwiększyła wartość MVPA. MVPA mierzono za pomocą kwestionariusza podawanego uczestnikom badania sześć, 12, 18, 24, 30 i 36 miesięcy po rozpoczęciu programu.

Uważa się, że Azja Południowa jest szczególnie narażona na rozwój cukrzycy. Indie mają drugie co do wielkości obciążenie cukrzycą, po Chinach, ale przewiduje się, że do 2030 r. Staną się światowym liderem w dziedzinie cukrzycy ”.

Dr Christopher Ford, autor i główny badacz badania, The Rush Institute for Healthy Aging

Badacze Rush wykorzystali metodologię zwaną modelami efektów losowych, aby zbadać związek między grupą uczestniczącą w D-CLIP a prawdopodobieństwem zgłoszenia więcej niż 150 minut tygodniowo MVPA w porównaniu z grupą kontrolną.

Zbadali również wpływ interwencji na tygodniową MVPA. Modele badań efektów stochastycznych pozwalają na ocenę pełnej próby danych dla różnic w podgrupach bez konieczności dzielenia danych na podzbiory.

READ  Wirus polio pojawia się ponownie w bogatych gospodarkach, ujawniając luki w szczepieniach

Naukowcy odkryli, że D-CLIP zwiększył średnie tygodniowe spożycie MVPA o 56,7 po sześciu miesiącach oraz o 34,3, 23,6 i 24,3 minuty tygodniowo odpowiednio po 12, 18 i 24 miesiącach.

„Okazało się, że interwencja znacząco zwiększyła aktywność fizyczną poprzez zwiększenie chodzenia, czasu trwania ćwiczeń i liczby sesji ćwiczeń w tygodniu” – powiedział Ford. „Wyniki tego badania pokazują, że interwencje dotyczące stylu życia mające na celu zapobieganie cukrzycy w Azji Południowej, u których występuje ryzyko rozwoju cukrzycy, mogą znacznie zwiększyć aktywność fizyczną”.

Analiza danych w badaniu D-CLIP może mieć duży wpływ wykraczający poza sposoby zapobiegania cukrzycy w Azji Południowej.

„Badanie cukrzycy w Azji Południowej może dostarczyć krajowych zaleceń dotyczących profilaktyki cukrzycy w Indiach, a także może mieć wpływ na leczenie i profilaktykę cukrzycy na całym świecie” – mówi Ford. „Wyniki tego badania mogą być ważne dla globalnych decydentów w dziedzinie zdrowia”.

Źródło:

Odniesienie do czasopisma:

Ford, CN, Et al. (2021) Umiarkowane lub energiczne zmiany aktywności fizycznej w randomizowanym, kontrolowanym badaniu interwencji cukrzycowej wśród osób z Azji Południowej ze stanem przedcukrzycowym – badanie D-CLIP. Badania cukrzycy i praktyka kliniczna. doi.org/10.1016/j.diabres.2021.108727.