Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Nowy projekt ustawy w Polsce ma na celu uregulowanie aktywów cyfrowych wraz z uruchomieniem MiCA

Nowy projekt ustawy w Polsce ma na celu uregulowanie aktywów cyfrowych wraz z uruchomieniem MiCA

Polska zamierza stać się najnowszym krajem europejskim, który będzie miał kompleksowe ramy regulacyjne dla kryptowalut w 2024 r., a raporty pokazują, że rząd przedstawi parlamentowi projekt ustawy jeszcze w tym roku.

Ponad trzy lata temu Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) wydała licencję dostawcom usług związanych z aktywami wirtualnymi (VASP). Jednak poza rejestracją kraj nie wydał jeszcze przepisów prawnych dla tego sektora.

Wszystko może się zmienić jeszcze w tym roku, kiedy rząd ma przedstawić projekt ustawy przyznającej uprawnienia nadzorcze nad sektorem KNF, Finance Magnates Raporty. Gazeta podała, powołując się na źródła zaznajomione ze sprawą, że projekt ustawy zostanie przedstawiony legislatorom w drugim kwartale roku.

Ustawa ustanowi KNF jako głównego regulatora aktywów cyfrowych, podobnie jak role jej odpowiedników w innych krajach, w tym w sąsiednich Niemczech, gdzie BaFin nadzoruje waluty cyfrowe, oraz Financial Conduct Authority (FCA) w Wielkiej Brytanii.

W proponowanych ramach KNF mogłaby podjąć działania wobec niestosujących się do wymogów dostawców usług majątkowych, w tym nałożyć kary finansowe. Firmy, które dopuszczają się przestępstw związanych z walutą cyfrową, również mogą zostać pozwane.

Polscy dostawcy VASP również zostaną objęci klauzulą ​​poufności, która pozwoli im lepiej chronić dane swoich klientów. Ramy przewidują również stosowanie umów elektronicznych zamiast dokumentów papierowych w branży opierającej się głównie na procesach cyfrowych.

Źródła podają, że proponowane regulacje mają na celu przygotowanie Polski do integracji ram regulacyjnych UE Markets in Crypto Assets (MiCA) w zakresie aktywów cyfrowych. Chociaż MiCA stanowi nadrzędne ramy, poszczególne kraje stworzyły własne przepisy w celu dostosowania ram regionalnych do konkretnych potrzeb.

W oficjalnym komunikacie rządu wyjaśniono, że „wprowadzenie nowych regulacji jest podyktowane koniecznością przygotowania ram prawnych dla prawidłowego funkcjonowania rynków kryptowalut, a tym samym zapewnienia skutecznego nadzoru i ochrony inwestorów poprzez wyposażenie Komisji Nadzoru Finansowego w odpowiednie środki”.

READ  Czy Putin jest winny hiperinflacji w Polsce? | biznes | Wiadomości gospodarcze i finansowe z niemieckiej perspektywy | DW

Podczas gdy Wielka Brytania, Szwajcaria, Francja i inne główne gospodarki podkreślają przyjęcie aktywów cyfrowych, od 2021 r. Polska jest głównym miejscem docelowym w UE dla firm działających w oparciu o technologię blockchain.

Z jednego raportu wynika, że ​​Polska, licząca ponad 1060 firm, stanowi około połowę unijnych firm działających w oparciu o technologię blockchain źródło. Litwa zajmuje drugie miejsce z połową liczby (około 550), a trzecie miejsce zajmują Włochy (129).

Choć nie jest dobrze znana jako stolica technologii, Polska przyciągnęła dostawców VASP dzięki łatwemu procesowi rejestracji. Uzyskanie licencji w kraju środkowoeuropejskim zajmuje zaledwie dwa tygodnie i kosztuje zaledwie 150 euro (163 dolarów). Dla kontrastu, niektóre jurysdykcje, takie jak Hongkong, kosztują do 20 milionów dolarów, podczas gdy inne, jak Singapur, kosztują do 20 milionów dolarów. 12 miesięcy.

Obejrzyj: Regulacja kryptowalut i rola blockchainu BSV

Film z YouTube'a

szerokość=”562″ wysokość=”315″ borderframe=”0″allowfullscreen=”allowfullscreen”>

Nowy w blockchainie? Sprawdź sekcję Blockchain dla początkujących CoinGeek, najlepszy przewodnik po zasobach, aby dowiedzieć się więcej o technologii blockchain.