Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Acting chief of the Polish Office in Taipei Bartosz Ryś (right) and Taiwan

Najwyższy wysłannik Polski na Tajwan pochwalił rozszerzenie stosunków dwustronnych

Tajpej, 6 maja (CNA) Główny wysłannik Polski na Tajwan w czwartek wyraził uznanie dla rozszerzenia stosunków między Polską a Tajwanem w związku z obchodami 230. rocznicy uchwalenia konstytucji przez ten kraj środkowoeuropejski.

„Z ogromną przyjemnością odnotowuję pozytywne zmiany w naszych stosunkach dwustronnych, które znacznie się rozwinęły w ostatnich latach” – powiedział Bartosz Ryu, p.o. szefa polskiego biura w Tajpej, podczas przyjęcia z okazji Święta Konstytucji RP.

Jako jeden z przykładów podał wejście w życie Umowy o współpracy prawnej w sprawach karnych między Polską a Tajwanem w lutym.

„Miło mi wskazać, że Polska jest pierwszym krajem w Unii Europejskiej, który podpisał tak kompleksową umowę z Tajwanem” – powiedział.

Od strony gospodarczej Rio powiedział, że Polska i Tajwan nadal aktywnie pobudzają handel i inwestycje pomimo epidemii, a handel między obiema stronami wzrósł o 13 procent w 2020 roku.

Powiedział, że w ramach dziewiątych polsko-tajwańskich konsultacji gospodarczych we wrześniu ubiegłego roku podpisano dwie umowy, jedną o wsparciu dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz start-upów, a drugą o współpracy między jednostkami akredytującymi.

Ponadto w Tajpej niedawno powstała Polska Agencja Inwestycji i Handlu, aby ułatwić kontakty biznesowe między polskimi i tajwańskimi firmami, ze szczególnym uwzględnieniem biotechnologii, medycyny, technologii informacyjno-komunikacyjnych, kosmetycznej, zielonych technologii i przemysłu spożywczego.

Jeśli chodzi o współpracę w innych obszarach, Ryo powiedział, że Polskie Linie Lotnicze uruchomiły w zeszłym roku pierwszy w historii bezpośredni rejs pasażersko-towarowy między Polską a Tajwanem, a loty czarterowe planowane są również na koniec tego roku.

Powiedział, że obecnie na polskich uczelniach studiuje ponad 1000 tajwańskich studentów, a pierwsza plenerowa gra Fryderyka Chopina odbyła się na Tajwanie w listopadzie 2020 roku.

Podczas wydarzenia Ryś po raz kolejny podziękował Tajwanowi za przekazanie Polsce miliona masek na twarz w kwietniu i maju ubiegłego roku, dodając, że jego biuro z zadowoleniem przyjęło również decyzję Tajwanu o otwarciu rynku na polskie jabłka.

READ  Zaufanie biznesowe gwałtownie wzrasta w największych firmach

Polska Konstytucja, powszechnie uważana za pierwszą nowoczesną konstytucję w Europie i drugą najstarszą na świecie przez badaczy i historyków, została uchwalona 3 maja 1791 r.

Wiceminister spraw zagranicznych Tajwanu Harry Zeng (曾 厚仁) oraz dygnitarze z kręgów dyplomatycznych Tajwanu, m.in. dyrektor Amerykańskiego Instytutu na Tajwanie (AIT) Brent Christensen oraz szef Europejskiego Biura Ekonomiczno-Handlowego na Tajwanie (EETO) Philip Grzegorzewski, byli wśród nich. Goście biorący udział w wydarzeniu.

Na miejscu wyeksponowano ogromną rzeźbę lodową słynnego ratusza w Zamo, jednej z najsłynniejszych budowli historycznych w Polsce, która cieszyła się dużym powodzeniem wśród gości.

(Napisane przez Chung Yu-chin i Emerson Lim)

Enditem / AW