Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska, aby móc sprzeciwić się decyzjom certyfikacyjnym Nord Stream – mówi polski ekspert - Biznes i Ekonomia

Moskwa odpowie, jeśli tranzyt towarów z Białorusi przez Litwę zostanie zakazany – rosyjska polityka i dyplomacja

Moskwa, 16 grudnia. Rosja nie zignoruje ewentualnego zakazu przewozów z Białorusi przez Litwę, jeśli zostanie on nałożony, zgodnie z wypowiedzią rzeczniczki rosyjskiego MSZ Marii Zacharowej na temat ustawy nakładającej sankcje na Mińsk, która jest obecnie rozpatrywana na Litwie.

„Informacja o możliwym zakazie tranzytu przesyłek z Białorusi przez Litwę została przyjęta z niepokojem. Jesteśmy przekonani, że to ślepy zaułek, ponieważ może to wpłynąć na zaopatrzenie obwodu kaliningradzkiego, negatywnie wpłynąć na gospodarkę, status społeczny i jakość życia mieszkańców tego rosyjskiego regionu.”

„Jeśli te restrykcje zostaną przyjęte, to jasne jest, że Rosja nie pozostanie niezauważona. Wzywamy partnerów, aby nie podążali ścieżką zakłócania stosunków gospodarczych, ale zrobili wszystko, co w ich mocy, aby znormalizować sytuację i w pełni dostosować się do międzynarodowego litewskiego zobowiązania dotyczące zapewnienia tranzytu przesyłek rosyjskich do iz Obwodu Kaliningradzkiego, w szczególności rosyjsko-litewska Umowa Międzyrządowa o Międzynarodowej Służbie Drogowej z 1993 r. oraz inne umowy.

Jednocześnie, dodał Zacharowa, zaskoczeniem było zaostrzenie przez Polskę wymagań dotyczących testów PCR na granicy rosyjsko-polskiej, skracając ich okres ważności do 24 godzin bez wcześniejszego powiadomienia. „Oczywiście rozumiemy trudności środowiska epidemiologicznego i konieczność podjęcia odpowiednich działań w celu zaradzenia epidemii. Uważamy jednak, że konieczne jest omówienie takich kroków związanych z rutynowym życiem wielu osób z odpowiednimi partnerami międzynarodowymi, a ostrzec ich z wyprzedzeniem.”

Wcześniej litewskie Ministerstwo Transportu i Łączności przygotowało projekt ustawy o zakazie tranzytu towarów z Białorusi. Ustawa, która została zarejestrowana przez ministerstwo 10 grudnia, stanowi, że rząd i Sejm Litwy nakładają kary na produkty sprowadzane z Białorusi, które są kupowane bezpośrednio lub pośrednio z kraju. Jeżeli zostanie wdrożone, zapobiegnie tranzytowi nawozów białoruskiej firmy Belaruskali przez terytorium Litwy.