Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wzrosty BoE, Fed i EBC spowalniają, gdy wyjścia z pandemii rozchodzą się

Wzrosty BoE, Fed i EBC spowalniają, gdy wyjścia z pandemii rozchodzą się

  • Bank Anglii zaskakuje podnosząc oprocentowanie do 0,25%
  • Europejski Bank Centralny ogranicza bodźce, ale utrzymuje wsparcie
  • Bank Japonii ma podjąć decyzję polityczną w piątek

(Reuters) – Wielka Brytania stała się pierwszą gospodarką G7, która podniosła stopy procentowe od czasu wybuchu pandemii w czwartek, ponieważ amerykańska Rezerwa Federalna również zasygnalizowała plany zaostrzenia polityki w 2022 r., ale Europejski Bank Centralny niewiele zrobił, aby powstrzymać bodźce.

Różne ścieżki obrane przez główne banki centralne podkreślają głęboki sceptycyzm co do tego, jak szybko rozprzestrzeniająca się zmienna Omicron wpłynie na gospodarkę światową i ich odmienne poglądy na rosnącą inflację, która gwałtownie spada w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, ale w mniejszym stopniu w Europie i mniej. Z powrotem w Japonii.

Podczas gdy niekontrolowane ryzyko cenowe stało się precedensem dla Rezerwy Federalnej i Banku Anglii, prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde podkreśliła na konferencji prasowej, że pandemia ponownie ograniczyła wydatki w strefie euro i zagraża wzrostowi.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

„Aby przeciwdziałać obecnej fali epidemii, niektóre kraje wprowadziły bardziej rygorystyczne środki powstrzymujące… może to opóźnić powrót do zdrowia… epidemia wywiera wpływ na zaufanie konsumentów i przedsiębiorców” – powiedział Lagarde.

Dodała, że ​​w tym środowisku „musimy zachować elastyczność i dyskrecję”, wycofując wsparcie „krok po kroku”, ale nie zobowiązując się do pełnego wyjścia z programów wsparcia pandemii.

Z kolei Fed w środę zobowiązał się do zakończenia pandemicznych zakupów obligacji do marca i wyznaczył przyspieszony harmonogram podwyżki stóp procentowych.

Prezes Rezerwy Federalnej, Jerome Powell, powiedział, że w 2022 roku Stany Zjednoczone zmierzają w kierunku silnego wzrostu i pełnego zatrudnienia – co jest odległą perspektywą dla większości europejskich rynków pracy – i że Fed musi traktować inflację jako najbardziej bezpośrednie ryzyko.

READ  Gigant chemiczny twierdzi, że Wielka Brytania ma niewykorzystane zasoby gazu łupkowego na 50 lat

Decydenci Banku Anglii podnieśli w czwartek stopę referencyjną banku do 0,25% z 0,1%, co zmyliło oczekiwania ekonomistów, że stopa pozostanie bez zmian. Bank Anglii powiedział, że inflacja ma osiągnąć w kwietniu 6%, trzy razy więcej niż poziom docelowy Banku Anglii.

„Komitet nadal ocenia, że ​​istnieją dwustronne zagrożenia dla średnioterminowych perspektyw inflacji, ale prawdopodobnie w okresie prognozy konieczne będzie niewielkie zaostrzenie polityki pieniężnej, aby trwale osiągnąć cel inflacyjny na poziomie 2%”. powiedział Bank Anglii.

Codzienne infekcje w Wielkiej Brytanii są na najwyższym poziomie od pierwszych dni pandemii, zmuszając premiera Borisa Johnsona w tym tygodniu do nałożenia nowych ograniczeń.

Pierwsze odczytanie w czwartek brytyjskiego indeksu Purchasing Managers’ Index (PMI) pokazało, że firma Omicron uderzyła już w brytyjskie firmy turystyczne i hotelarskie – dzień po tym, jak dane pokazały inflację cen konsumpcyjnych na najwyższym poziomie od dziesięciu lat. Czytaj więcej

Europejski Bank Centralny, który przez większość ostatniej dekady obniżył swój cel inflacyjny, utrzymał stopy procentowe bez zmian i ogłosił zakończenie swojego planu awaryjnego zakupu aktywów w marcu przyszłego roku.

Ale bank centralny strefy euro obiecał również wystarczające wsparcie w ramach długoterminowego programu skupu aktywów, powtórzył swój spokojniejszy pogląd na inflację i wskazał, że jakiekolwiek wyjście z lat zbyt łatwej polityki będzie powolne. Czytaj więcej

Chociaż środki te zostały poparte przez większość na posiedzeniu EBC, pojawiły się napięcia z kilkoma decydentami, którzy ostrzegali, że bank bagatelizuje ryzyko inflacyjne. Czytaj więcej

W Azji Bank Japonii na piątkowym posiedzeniu utrzymywał bardzo luźną politykę pieniężną, ale wycofał się z finansowania awaryjnego, aby zaradzić pandemii. Czytaj więcej

Ponieważ inflacja na poziomie konsumenckim jest w dużej mierze nieobecna, powszechnie oczekuje się, że Japonia będzie zmniejszać ulgę gospodarczą w znacznie wolniejszym tempie niż wiele innych krajów.

READ  Polski premier oskarża Putina o zorganizowanie „ataku” białoruskich migrantów

Maksymalna praca

W środę Rezerwa Federalna podwoiła tempo ograniczania zakupów obligacji, podczas gdy oczekiwania decydentów politycznych wskazywały na nawet trzy podwyżki stóp w przyszłym roku. Czytaj więcej

„Gospodarka nie potrzebuje już coraz większego wsparcia politycznego” – powiedział Powell na konferencji prasowej. „Moim zdaniem robimy szybkie postępy w kierunku maksymalizacji możliwości zatrudnienia”.

Nawet jeśli inni nie są wybredni w następstwie, wydaje się, że Powell i Rezerwa Federalna ustalili program na burzliwy rok 2022, podczas gdy bankierzy centralni wytyczają swoje ścieżki w kierunku wyjścia, choć w dramatycznie różnych krokach.

„Widziałeś to w jego uwagach w Kongresie, które bardziej dotyczyły zaostrzenia polityki niż troski o kondycję światowej gospodarki” – powiedział Vincent Reinhart, główny ekonomista Dreyfus & Mellon.

Norges Bank, który odbił się we wrześniu dzięki ożywieniu gospodarczemu, zgodnie z oczekiwaniami kontynuował wzrosty i powiedział, że prawdopodobnie nastąpią kolejne. Czytaj więcej

Wcześniej w czwartek Szwajcarski Bank Narodowy utrzymał bardzo luźne stanowisko, ustalając politykę stóp procentowych na poziomie -0,75%. Inflacja w Szwajcarii pozostaje – choć rośnie – znacznie poniżej gdziekolwiek indziej i wynosi zaledwie 1% w przyszłym roku, by spowolnić do 0,6% w 2023 roku.

„Szwajcarski Bank Narodowy utrzymuje ekspansywną politykę monetarną” – napisano w oświadczeniu. Tym samym gwarantuje stabilność cen i wspiera szwajcarską gospodarkę w odbudowie po pandemii koronawirusa. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Dodatkowe raporty Laika Kihara w Tokio i Palaz Kourani we Frankfurcie. Napisane przez Dana Burnsa i Marka Johna; Edytowanie przez Edwinę Gibbs, Catherine Evans i Shree Navaratnam

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.