Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

MAEA wzywa szefów brytyjskich banków do przedyskutowania słabych stóp oszczędności |  Usługi bankowe

MAEA wzywa szefów brytyjskich banków do przedyskutowania słabych stóp oszczędności | Usługi bankowe

Szefowie brytyjskich banków zostali wezwani na spotkanie z organem nadzoru finansowego w tym tygodniu w związku z rosnącymi obawami, że wykorzystują rosnące stopy procentowe, oferując klientom marne oprocentowanie oszczędności.

Kierownictwo głównych marek Lloyds Banking Group, NatWest, HSBC i Barclays, a także mniejszych pożyczkodawców ma wziąć udział w czwartkowym spotkaniu Financial Conduct Authority (FCA), aby omówić obawy, że stopy oszczędności pozostają daleko w tyle. Wysokie koszty kredytów hipotecznych i pożyczek.

Bank Anglii podniósł główną stopę procentową do 5% i spodziewane są dalsze podwyżki. Posunięcie to podniosło średnią stopę dwuletniego kredytu hipotecznego o stałym oprocentowaniu do 6,47%, zgodnie z Moneyfacts, podczas gdy średnia stopa na łatwo dostępnym koncie oszczędnościowym wynosi 2,45%.

Urząd Nadzoru Finansowego (FCA) wezwał szefów w ramach dochodzenia na rynku oszczędności, którego wynikiem będzie raport jeszcze w tym miesiącu. Sheldon Mills, dyrektor wykonawczy regulatora ds. konsumentów i konkurencji, który poprowadzi spotkanie, również ma nadzieję skupić umysły, zanim nowe przepisy FCA dotyczące obowiązków konsumenckich wejdą w życie pod koniec lipca, jak rozumie Guardian.

Nowe zasady będą wymagały od wszystkich firm miejskich, w tym banków, wyjaśnienia decyzji cenowych, w tym tego, jak szybko można podnieść stopy oszczędności, oraz wykazania, że ​​działają w dobrej wierze i priorytetowo traktują potrzeby klientów.

Spotkanie, które zostało zorganizowane prawie dwa tygodnie temu, odbędzie się kilka dni po tym, jak posłowie z Komisji Skarbu Izby Gmin oskarżyli duże banki o „spekulację” i niewywiązywanie się z „społecznego obowiązku” zwiększania oszczędności, co prowadzi do Nowa tura wiadomości Do dyrektorów generalnych czterech największych brytyjskich pożyczkodawców.

Przewodnicząca komisji Konserwatywna posłanka Harriet Baldwin określiła stopy oszczędności oferowane przez banki jako „trywialne”.

Przemawiając w programie BBC Radio 4’s Today, Baldwin powiedział: „Przez cały rok wywieraliśmy presję na banki… zrobić, aby walczyć z inflacją, ludzie dostają telefon od swojego dostawcy kredytu hipotecznego, że twoja stopa procentowa rośnie, jeśli jest zmienna. Ale stopy oszczędności osłabły.

READ  Propozycja zmiany ustawy o małych instytucjach płatniczych
Pomiń promowanie poprzednich biuletynów

Komisja zgłosiła swoje obawy regulatorowi po wycofaniu szefów banków na przesłuchanie w marcu.

„Jesteśmy pewni, że te stawki są skromne i że banki nie traktują naszych ludzi sprawiedliwie” – powiedział Baldwin. „Jesteśmy szczególnie zaniepokojeni niektórymi z naszych starszych wyborców, którzy mają oszczędności, którzy nie mogą korzystać z bankowości internetowej i mają trudności z przejściem”. Powiedziała, że ​​jest to szczególny problem i oczekuje, że regulator skupi się na tym.

Obawy związane z kosztami utrzymania skłoniły ostatnio banki do podpisania „Państwa hipotecznego” Skarbu Państwa, kierowanego przez kanclerza skarbu, Jeremy’ego Hunta. Umowa z kredytodawcami z głównych ulic zapewnia właścicielom domów w trudnej sytuacji środki wyrozumiałości, takie jak 12-miesięczny okres karencji przed przejęciem domu.

Nie jest jasne, czy można zastosować podobną kartę oszczędnościową. Źródło zaznajomione ze spotkaniem FCA powiedziało, że cel nie został ustalony.

Według strony internetowej mistrza konsumentów Martina Lewisa Ekspert w oszczędzaniu pieniędzyNajwyższa stawka za dostępne konto oszczędnościowe wynosi 4,25% w Yorkshire Building Society.