Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Oprocentowanie kredytów hipotecznych: średnia pięcioletnia poprawka wzrasta powyżej 6%

Oprocentowanie kredytów hipotecznych: średnia pięcioletnia poprawka wzrasta powyżej 6%

  • Napisane przez Farię Massoud i Lucy Hooker
  • Korespondenci biznesowi

Źródło obrazu, Getty Images

Oprocentowanie typowej pięcioletniej umowy kredytu hipotecznego o stałej wartości wynosi obecnie ponad 6%.

Pojawia się po tym, jak Bank Anglii podniósł stopy procentowe do najwyższego od 15 lat poziomu 5% w zeszłym miesiącu, próbując obniżyć inflację.

Kredytodawcy hipoteczni ostatnio podwyższają stopy procentowe i ciągną transakcje, zwiększając koszty dla właścicieli domów.

Premier Rishi Sunak wezwał właścicieli domów, aby „zachowali spokój” w związku z rosnącymi stopami procentowymi.

We wtorek średnia pięcioletnia oprocentowanie kredytów hipotecznych o stałym oprocentowaniu wyniosła 6,01%, według finansowego serwisu informacyjnego Moneyfacts. Średnia 2-letnia stała umowa wynosi obecnie 6,47%.

Ostatni raz stopy te przekraczały 6% w listopadzie ubiegłego roku, kiedy stopy procentowe gwałtownie wzrosły w następstwie mikrobudżetu ówczesnego kanclerza Kwasi Quartinga.

Ale po okresie zastoju, w ostatnich tygodniach stale rosną.

Jednak podczas gdy oprocentowanie kredytów hipotecznych gwałtownie wzrosło, oprocentowanie kont oszczędnościowych nie.

Według Moneyfacts, przy średniej dwuletniej stopie kredytu hipotecznego wynoszącej obecnie 6,47%, średnia łatwo dostępna stopa oszczędności wynosi 2,45%. To różnica 4,02 punktu procentowego.

Rok temu typowe stawki dla płaskich kredytów hipotecznych były bliższe 3%.

Szybki wzrost cen powoduje, że ludzie tacy jak Rose Asquith muszą stawić czoła gwałtownym podwyżkom miesięcznych płatności.

38-letnia nauczycielka szkoły podstawowej z Romsey w hrabstwie Kent widziałaby, że jej miesięczne płatności wahają się od 550 do 1200 funtów, gdyby pod koniec lipca została objęta zmienną stawką.

Złożyła wniosek o kredyt hipoteczny na wakacje w sierpniu, ale odmówiono jej, więc teraz ściga się, aby sfinalizować nową stałą umowę.

„W tej chwili najbardziej boję się sierpnia” – mówi. Ale nawet jeśli uda ci się zdobyć nową poprawkę, będzie ciężko.

Źródło obrazu, Róża Askwith

podpis pod zdjęciem,

Rose Asquith mówi, że jest „w zawieszeniu” i ma nadzieję, że do końca miesiąca uzyska nową umowę o stałym oprocentowaniu

„Przerażające jest bycie samotną matką i upewnianie się, że dzieci mają dach nad głową.

„Muszę znaleźć dodatkowe 300 funtów, które miały pójść na dzieci, jedzenie lub sfinansować studia mojego syna na uniwersytecie. Musiałem powiedzieć:„ Nie mogę cię wspierać tak, jak chcę ”.

Od grudnia 2021 roku Bank Anglii podniósł stopy procentowe 13 razy.

Pomysł polega na tym, że zwiększając koszt pożyczania pieniędzy i sprawiając, że bardziej opłaca się ich oszczędzać, będą wydawać mniej, a wzrost cen ustanie.

Ale inflacja – która mierzy tempo wzrostu cen – pozostała uparcie wysoka, na poziomie 8,7% w maju.

Premier zapowiedział zmniejszenie inflacji o połowę do końca roku i wsparcie podwyżki stóp procentowych w Banku Anglii.

We wtorek jego rzecznik powiedział, że rząd uznał, że był to „bardzo trudny czas” dla posiadaczy kredytów hipotecznych i najemców, ale „największą rzeczą, jaką rząd może zrobić, jest stała współpraca z Bankiem Anglii w celu obniżenia inflacji”.

Podstawowa stopa BoE ma duży wpływ na oprocentowanie kredytów hipotecznych. Oczekiwania, że ​​bank może nadal podnosić stopy procentowe i że utrzymają się one na wyższym poziomie na dłużej, znalazły odzwierciedlenie w kosztach finansowania kredytów hipotecznych, uderzając w nowych kredytobiorców i tych, którzy próbują ponownie zaciągnąć kredyt hipoteczny.

Ponad 400 000 osób zobaczy, że ich istniejące stałe umowy wygasają między lipcem a wrześniem, co jest stosunkowo dużą liczbą. Wielu staje przed perspektywą konieczności płacenia miesięcznych płatności o setki funtów więcej niż są przyzwyczajeni.

Niedawny wzrost kosztów kredytów hipotecznych prawdopodobnie będzie miał również efekt domina dla najemców, którzy mogą być narażeni na wyższe płatności, ponieważ właściciele starają się zrekompensować zwiększone koszty wyższych kredytów hipotecznych. Według National Residential Landlords Association właściciele znajdujących się w trudnej sytuacji mogą zdecydować się na sprzedaż nieruchomości, co może skutkować mniejszą liczbą domów dostępnych do wynajęcia.

Jednak, aby pomóc posiadaczom kredytów hipotecznych, banki i towarzystwa budowlane zapewnią większą elastyczność w zakresie warunków spłaty. Pożyczkobiorcy będą mogli dokonać tymczasowej zmiany warunków kredytu hipotecznego, po czym będą mogli wrócić do pierwotnej umowy w ciągu sześciu miesięcy, umożliwiając niektórym spłacanie niższych rat przez krótki okres, gdy odsetki od kredytu mieszkaniowego spadną płatny.

Rosnące stopy procentowe i koszty kredytów hipotecznych zaważyły ​​na wzroście gospodarczym Wielkiej Brytanii w kwietniu, ale kanclerz Jeremy Hunt powiedział, że Wielka Brytania „nie ma innego wyjścia”, jak tylko podnieść stopy procentowe, aby poradzić sobie z rosnącymi cenami.

Co się stanie, jeśli przegapię spłatę kredytu hipotecznego?

  • Deficyt w wysokości dwóch lub więcej miesięcy płatności oznacza, że ​​oficjalnie zalegasz ze spłatą
  • Pożyczkodawca powinien wtedy traktować Cię uczciwie, rozważając wszelkie prośby o zmianę metody płatności, być może z niższymi ratami przez krótki okres.
  • Wszelkie ustalenia, które znajdziesz, będą miały wpływ na Twój profil kredytowy – wpływając na Twoją zdolność do pożyczania pieniędzy w przyszłości

Podaj numer kontaktowy, jeśli chcesz porozmawiać z dziennikarzem BBC. Możesz również skontaktować się z nami w następujący sposób: