Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Chiny ograniczają eksport kluczowych materiałów na chipy komputerowe

Chiny ograniczają eksport kluczowych materiałów na chipy komputerowe

  • Napisane przez Annabelle Liang i Natalie Sherman
  • Korespondenci biznesowi

Źródło obrazu, Getty Images

Chiński rząd zaostrza kontrolę eksportu dwóch głównych materiałów używanych do produkcji chipów komputerowych.

Od przyszłego miesiąca będą wymagane specjalne licencje na eksport galu i germanu z Chin, które są największym na świecie producentem tego metalu.

Jest to odpowiedź na wysiłki Waszyngtonu zmierzające do ograniczenia dostępu Chin do niektórych zaawansowanych mikroprocesorów.

Ogłoszenie ma miejsce na kilka dni przed wizytą sekretarz skarbu USA Janet Yellen w Pekinie.

W poniedziałek chińskie Ministerstwo Handlu stwierdziło, że ograniczenia są konieczne w celu „ochrony bezpieczeństwa narodowego i interesów”.

Metale srebra są wykorzystywane w półprzewodnikach, sprzęcie komunikacyjnym i wojskowym. Są również niezbędnymi materiałami w produktach takich jak panele słoneczne.

Półprzewodniki, które zasilają wszystko, od telefonów komórkowych po sprzęt wojskowy, znajdują się w centrum gorzkiego sporu między dwiema największymi gospodarkami świata.

Stany Zjednoczone podjęły kroki w celu ograniczenia dostępu Chin do technologii, które, jak się obawiają, mogłyby zostać wykorzystane do celów wojskowych, takich jak chipy wykorzystywane w superkomputerach i sztucznej inteligencji.

W październiku Waszyngton ogłosił, że będzie wymagał licencji dla firm eksportujących chipy do Chin przy użyciu amerykańskich narzędzi lub oprogramowania, bez względu na to, gdzie na świecie są one produkowane.

Kraje, w tym Holandia i Japonia, przyłączyły się do wysiłków.

Nastąpiło to po planach ograniczenia eksportu „bardziej zaawansowanych” technologii mikroczipów, które Holandia ogłosiła na początku tego roku.

Oczekuje się, że kontrole wpłyną na holenderskiego producenta sprzętu chipowego ASML, głównego gracza w globalnym łańcuchu dostaw chipów.

Środki, ogłoszone w marcu, będą miały wpływ na 23 rodzaje sprzętu do produkcji półprzewodników.

W ostatnich miesiącach Pekin nałożył ograniczenia na amerykańskie firmy powiązane z armią USA, takie jak linia lotnicza Lockheed Martin.

Sekretarz skarbu USA Janet Yellen, która od czwartku ma odbyć czterodniową wizytę w Chinach, ostrzegła przed zerwaniem więzi gospodarczych między Waszyngtonem a Pekinem.

„Myślę, że wygrywamy, a Chiny zyskują na jak najbardziej otwartym handlu i inwestycjach, a próba oddzielenia się od Chin byłaby dla nas katastrofalna” – powiedziała podczas swoich wystąpień w Kongresie w zeszłym miesiącu.

Yellen będzie drugim wyższym urzędnikiem USA, który odwiedzi ten kraj w tym roku.

W czerwcu sekretarz stanu USA Antony Blinken przeprowadził w Pekinie rozmowy z prezydentem Chin Xi Jinpingiem, wznawiając kontakty na wysokim szczeblu między dwoma rywalizującymi ze sobą supermocarstwami.