Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Amerykańskie giełdy odnotowały najgorszy dzień od dwóch miesięcy w związku z obawami o wzrost stóp procentowych

Amerykańskie giełdy odnotowały najgorszy dzień od dwóch miesięcy w związku z obawami o wzrost stóp procentowych

Amerykańskie akcje odnotowały we wtorek najgorszy dzień od dwóch miesięcy, ponieważ inwestorzy niepokoili się danymi gospodarczymi sugerującymi dalszy wzrost stóp procentowych po miesiącach podwyżek Rezerwy Federalnej.

Wiodący indeks S&P 500 spadł o 2 procent, ze spadkami w każdym sektorze. Indeks Nasdaq Composite spadł o 2,5 proc. Oba indeksy odnotowały największe dzienne spadki od 15 grudnia.

Vix, miara zmienności giełdowej, często nazywana „wskaźnikiem strachu” Wall Street, wzrosła powyżej 23, drugiego najwyższego poziomu w tym roku.

Rynki były w ostatnich dniach niestabilne, ponieważ inwestorzy przygotowują się na kolejne podwyżki stóp procentowych przez Rezerwę Federalną w celu zwalczania inflacji w gospodarce USA. Benchmarkowe rentowności obligacji skarbowych osiągnęły we wtorek najwyższy poziom od trzech miesięcy.

„Powodem wyprzedaży na giełdzie jest przeszacowanie [US Federal Reserve’s] „Trajektoria i gwałtowny wzrost cen obligacji skarbowych” – powiedział Le Brien, strateg w DRW Trading. „Zwyżka rentowności obligacji skarbowych wzmacnia zacieśnianie polityki Fed na dłuższy okres”.

Benchmarkowe 10-letnie obligacje skarbowe spadły, podnosząc rentowność do 3,95 procent – najwyższego poziomu od początku listopada. Dwuletnie obligacje wrażliwe na zmiany stóp procentowych osiągnęły 4,73 proc., blisko poziomów odnotowanych w listopadzie ubiegłego roku, które były najwyższe od 2007 roku.

Według danych opublikowanych we wtorek indeks S&P Global’s US Composite PMI wyniósł 50,2, co jest najwyższym wynikiem od ośmiu miesięcy, który przebił oczekiwania rynku na poziomie 47,5. Znalazło to odzwierciedlenie w innych zwyżkowych odczytach w strefie euro wcześniej w ciągu dnia. Poziom powyżej 50 oznacza wzrost w branży.

Dane nadeszły tuż po dobrych danych o zatrudnieniu w USA i sprzedaży detalicznej w ostatnich tygodniach.

„Oczekiwania co do obniżki stóp w dalszej części roku nie były zbyt realistyczne” – powiedział Michael Metcalf, szef strategii makro w State Street Global Markets. „Istniało założenie, że zacieśnianie zacznie hamować wzrost, a teraz wydaje się, że ludzie przeszli od oczekiwanej stagnacji do boomu w krótkim okresie czasu, na podstawie kilku podanych wersji, wszyscy mówią to samo ”.

READ  Jack Ma rezygnuje z kontroli nad grupą mrówek

W Europie benchmark Stoxx 600 zamknął się o 0,2 procent niżej, a niemiecki Dax spadł o 0,5 procent po tym, jak badania S&P dla strefy euro również wykazały, że aktywność sektora prywatnego w bloku była lepsza niż oczekiwano.

Inwestorzy koncentrują się teraz bardziej na stopach procentowych niż na perspektywach wyższych zysków dzięki silnej aktywności gospodarczej, powiedział Neil Pearl, dyrektor ds. inwestycji w Premier Metton Asset Management. „Ludzie myśleli, że koniec jest bliski i była pewna pewność, ale za każdym razem dostajemy liczbę podobną [the European PMI] Inwestorzy się martwią”.

Olli Rehn, członek Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego, powiedział w poniedziałek, że stopy procentowe osiągną szczyt latem, ale inflacja jest „zbyt wysoka”.

„Przy wzroście inflacji dalsze podwyżki po marcu wydają się prawdopodobne, logiczne i właściwe… Przypuszczam, że „ostateczną stopę procentową” osiągniemy latem”.

Rentowność niemieckich 10-letnich Bundów wzrosła o 0,01 punktu procentowego do 2,56 procent, zamykając się na najwyższym poziomie od czasu kryzysu zadłużenia w strefie euro latem 2011 roku.

Ropa Brent zamknęła się o 1,2 procent do 83,05 USD za baryłkę, podczas gdy jej odpowiednik w USA West Texas Intermediate stracił 0,2 procent do 76,16 USD, przy czym oba benchmarki wycofały się po niewielkich stratach w zeszłym tygodniu.

W Azji Hang Seng spadł o 1,7 procent, podczas gdy chiński CSI 300 wzrósł o 0,3 procent po wzroście o 2,45 procent w poniedziałek, co jest najlepszym jednodniowym wynikiem od końca listopada. Indeks wzrósł w tym roku o 6,6 proc.

Dodatkowe raporty Jennifer Hughes w Nowym Jorku