Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Linux Kernel 6.1 został wydany i oto co nowego

Linux Kernel 6.1 został wydany i oto co nowego

Linus Torvalds ogłasza konkurs Świętego Mikołaja, podczas gdy kochający firmę FOSS Finn kładzie w tym okresie świątecznym pod choinkę najlepszy możliwy prezent: zupełnie nowe jądro Linuksa.

Tak, jądro Linuksa 6.1 jest już dostępne, gotowe do zasilania Twoich serwerów, komputerów stacjonarnych, smartfonów, przełączników, routerów i wszystkiego na świecie. Ogłoszenie dostępu do listy mailingowej Linux Kernel, Linus Torvalds mówi:: „Jesteśmy spóźnieni o tydzień, ale ostatni tydzień był miły i powolny, a ja jestem bardziej zadowolony z mojego stanu 6,1 niż dwa tygodnie temu”.

Jądro Linuksa jest rozwijane i utrzymywane przez globalną społeczność inżynierów i entuzjastów. Podczas gdy wielu z tych, którzy współtworzą jądro Linuksa w ramach swojej codziennej pracy, inni decydują się robić to w wolnym czasie, na własną rękę i na własnych warunkach.

Przyjrzyjmy się bliżej, czym ostatnio zajmują się ci wspaniali ludzie…

Funkcje jądra Linuksa 6.1

Głównym dodatkiem do Linuksa 6.1 jest Główne (eksperymentalne) wsparcie dla Rdza, który jest uniwersalnym językiem programowania ogólnego przeznaczenia, który szybko rozwija się w środowisku open source. Mimo niewielkich rozmiarów, ta początkowa partia ewokacji spełnia ambicję umożliwienia programistom jądra pisania kodu jądra w Rust.

Kolejnym dodatkiem do jądra Linuksa 6.1 jest mniejsze wykorzystanie multigeneracji (aka MG-LRU; Chociaż nie jest to jeszcze domyślnie włączone). Dla mnie Cytuj dokumentację w jądrzeTa funkcja wrażliwa na pamięć: „…ulepszone odzyskiwanie strony i lepsza wydajność pod presją pamięci” Hej: lepsza wydajność jest zawsze mile widziana.

użytkownik btrfs? Linux 6.1 zawiera „Szereg ulepszeń wydajnoścido wydajności systemu plików Btrfs, w tym nowe drzewo klastrów bloków przyspieszające ładowanie w dużych systemach plików, dodatkową integrację io_uring i zmodyfikowany eksport sysfs oraz „niezwykłą poprawę szybkości FIEMAP”.

Gdzie indziej system plików erofs jest teraz w stanie udostępniać nadmiarowe dane między systemami plików; A system plików EXT4 korzysta z szeregu poprawek, porządków i ulepszeń, w tym zrezygnowano z prób wstępnego pobierania map bitowych alokacji bloków dla systemów plików tylko do odczytu.

READ  The New York Times kupił Wordle - grę promowaną przez Kiwis

Ponadto PinePhone Pro może teraz obsługiwać główne jądro Linuksa 6.1, a także szereg starszych smartfonów z Androidem, w tym Sony Xperia 1 IV, Samsung Galaxy E5, E7 i Grand Max. Ponadto dostępny jest teraz sterownik wejścia dla obudowy klawiatury PinePhone.

sterownik Nintendo HID został tak dopracowany, że będą z nim działać nawet „tanie sklonowane” konsole; Sterownik firmy Logitech umożliwia teraz również korzystanie z HID++ dla wszystkich urządzeń Bluetooth Raporty ForonixaFunkcja przewijania HD może zostać wykryta automatycznie, jeśli jest obsługiwana.

stos Obsługa nowych urządzeń audio Dostarczany z systemem Linux 6.1, w tym wstępne prace nad obsługą dźwięku w Apple Silico, obsługą AMD Rembrandt z Sound Open Firmware (SOF) oraz obsługą dźwięku w Mediatek MT8186 SoC Oczekuje się, że pojawi się w nowych Chromebookach.

Wiele nowych urządzeń jest obsługiwanych przez sterownik wejścia jądra XPad, W tym wiosła Xbox One Elite W oparciu o oryginalne Elite i Elite Series 2.

Inne obsługiwane urządzenia to gamepad Hori Fighting Commander ONE (w tym tryb Xbox), przewodowy kontroler 8BitDo Pro 2 oraz szereg klawiatur Wooting, w tym Wooting One, Two, Two HE i 60HE.

Jądro 6.1 zawiera również zwykły rodzaj kładzenia fundamentów pod następną generację procesorów i kart graficznych. Prace w wersji 6.1 obejmują nowy kod sterownika dla platformy zarządzania platformą AMD w przyszłych układach Ryzen; hydraulika dla chipów Intel „Meteor Lake” 5 nm; i kontynuował prace nad Intel Arc Graphics DG2/Alchemist.

Inne zmiany:

  • Kernel Memory Sanitizer (KMSAN) jest zintegrowany
  • Więcej obsługi procesora LoongArch
  • Jądro może dekompresować + wydanie w sposób niezależny od architektury w systemach EFI
  • Szybsze dekodowanie błędów pamięci Intel przez sterownik EDAC
  • Obsługa struktury danych drzewa klonowego
  • Nowe kontrole bezpieczeństwa nad możliwością tworzenia przestrzeni nazw użytkowników
  • Jądro wydrukuje do jądra procesora, w którym wystąpił błąd segmentacji
READ  Cities Skylines 2 uruchamia się świetnie na Steamie, ale nękają go skargi na wydajność

Ogólnie rzecz biorąc, jądro Linuksa 6.1 wprowadza wiele nowych funkcji i ulepszeń, które zwiększają wydajność i bezpieczeństwo systemów opartych na Linuksie. Te ulepszenia sprawiają, że Linux jest bardziej wydajnym i elastycznym systemem operacyjnym, zdolnym sprostać wymaganiom szerokiej gamy aplikacji i użytkowników.

Chcesz uzyskać więcej informacji o najnowszej wersji? ujrzeć Przegląd funkcji Phoronix Aby uzyskać informacje na wysokim poziomie lub zagłębić się w szczegóły za pomocą Raport z połączenia LWN 1 i Raport o połączeniu LWN 2.

Pobierz Linuksa 6.1

Linux 6.1 jest już dostępny do pobrania jako kod źródłowy, który możesz skompilować ręcznie do wybranej dystrybucji? nie masz na to ochoty? Zamiast tego poczekaj, aż kierownik dystrybucji zapakuje połowę przeszczepu.

Podczas gdy niektóre dystrybucje (takie jak Arch) pakują nowe wydania jądra Linuksa i przekazują je użytkownikom jako aktualizacje, Ubuntu tego nie robi. Ponieważ nowe wydania jądra są dystrybucjami o stałych wydaniach, są dostarczane tylko w nowych wydaniach, chociaż wydania LTS otrzymują okresowe nowe aktualizacje jądra przenoszone wstecz z późniejszych wydań.

możesz spróbować Główne repozytorium Canonical Aby zainstalować Linuksa 6.1 w dystrybucjach opartych na Ubuntu. To nie jest zalecane. Wersje główne nie są objęte żadną gwarancją, wsparciem ani bezproblemowymi testami. Używaj na własne ryzyko.