Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Lider polskiej opozycji wzywa do śledztwa szpiegowskiego: Europa rośnie w siłę w tym tygodniu

Lider polskiej opozycji wzywa do śledztwa szpiegowskiego: Europa rośnie w siłę w tym tygodniu

Europa Środkowa

Donald Tusk, lider Polska główna partia opozycyjna, Połączenie we wtorek powołał komisję parlamentarną do zbadania nadzoru po doniesieniach o użyciu potężnego oprogramowania szpiegującego przeciwko trzem osobom powiązanym z opozycją polityczną. To coś bezprecedensowego w naszej historii. „To największy i najgłębszy kryzys demokratyczny po 1989 roku” – powiedział Tusk, który był premierem Polski w latach 2007-2014 i przewodniczącym Rady Europejskiej w latach 2014-2019. Powiedział, że jego partia złoży wniosek o powołanie komisji śledczej w Izbie Reprezentantów, niższej izbie parlamentu, w celu zbadania nadzoru za pomocą Pegasusa, oprogramowania szpiegującego wyprodukowanego przez Grupę NSO w Izraelu i sprzedawanego tylko agencjom rządowym.

Cytat z USA-Polska Zawarty w 1990 roku pakt handlowy i chcąc uniknąć dalszych konfliktów społecznych, prezydent Andrzej Duda w poniedziałek zawetował ustawę, która zmusiłaby US Discovery do sprzedaży największej krajowej sieci telewizyjnej TVN. Polskie społeczeństwo boryka się z wieloma problemami i konfliktami. „Nie chcemy kolejnej walki”, powiedział Duda 27 grudnia. „Stany Zjednoczone są naszym sojusznikiem i nie możemy walczyć z naszym sojusznikiem i nie respektować międzynarodowego prawa gospodarczego”. Rządząca w Polsce partia PiS 17 grudnia niespodziewanie przeforsowała w parlamencie głosowanie nad ustawą o reformie mediów, która uniemożliwiłaby firmom spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego posiadanie ponad 49 proc. akcji polskich stacji radiowych i telewizyjnych.

bułgarski kupujących Tranzyt Zachodnia granica Turcji w zatłoczonych samochodach i autobusach, wykorzystując spadającą turecką lirę do napędzania zakupów. Ich pierwszym przystankiem jest wymiana waluty, a następnie udanie się na targi i sklepy spożywcze w mieście Edirne w północno-zachodniej Turcji. Turcja jest pogrążona w kryzysie gospodarczym, a oficjalne dane o inflacji przekraczają 21 procent, wpływając na ceny żywności, paliw i artykułów gospodarstwa domowego. Ale dla bułgarskich kupujących artykuły spożywcze są hitem i wyjeżdżają z kraju z zapakowanymi pudłami.

Węgry Bank centralny będzie nadal podnosić stopy procentowe w 2022 r., aby powstrzymać inflację, według prezesa Węgierskiego Banku Narodowego Powiedzieć Gazeta Magyar Nemzet w wywiadzie opublikowanym w poniedziałek. Gyorgy Matolcsy powiedział, że podwyżka stóp powinna być kontynuowana do czasu, gdy oczekiwania inflacyjne ponownie spadną w sposób trwały wokół 3-procentowego celu banku. W listopadzie inflacja zasadnicza wyniosła 7,4 procent w ujęciu rocznym. Bank, który rozpoczął cykl zacieśniania polityki pieniężnej w czerwcu, podniósł na początku tego miesiąca stopę bazową o 30 punktów bazowych do 2,4 proc., najwyższego poziomu od maja 2014 r., i zobowiązał się do podniesienia stóp procentowych w przyszłym roku, aby umocnić rosnące oczekiwania inflacyjne.

READ  Płynność potrzebna do powstrzymania kryzysu gospodarczego i humanitarnego w Afganistanie

Nowa Czech Centroprawicowy rząd zamrozi pensje pracowników państwowych i zmniejszy zapowiedziane podwyżki innym, ponieważ stara się zmniejszyć lukę budżetową w obliczu rosnącej inflacji, ministrowie Powiedział Środa. Powołany na początku tego miesiąca rząd zobowiązał się do obniżenia deficytu rządu centralnego do 2022 r. do mniej niż 300 miliardów koron (13,66 miliarda USD), w porównaniu z 380 miliardami koron, które przewidywał poprzedni rząd. „Zamrażamy płace pracownikom administracji państwowej… i dla siebie” – powiedziała na konferencji prasowej minister pracy i spraw społecznych Marianne Gorica.


Wschodnia Europa

Prezydent USA Joe Biden i jego rosyjski odpowiednik Władimir Putin drut W czwartek, w ostatniej próbie rozładowania napięć wokół rozbudowy wojsk Moskwy na granicy z Ukraina. Byłby to drugi telefon w ciągu niespełna miesiąca między dwoma przywódcami, w którym Biden na początku grudnia ostrzegł Putina przed „poważnymi konsekwencjami” inwazji sił rosyjskich. Biden, który spędza święta noworoczne w swoim domu w Delaware, podkreślił, że Waszyngton szuka „dyplomatycznej drogi” wyjścia z kryzysu, powiedział dziennikarzom wysoki rangą urzędnik administracji. „Ale jesteśmy również gotowi odpowiedzieć, jeśli Rosja przeprowadzi dodatkową inwazję na Ukrainę” – powiedział Biden Putinowi, dodając, że Waszyngton pozostaje „bardzo zaniepokojony” rozbudową wojska i chciał, aby rosyjskie siły powróciły „na swoje zwykłe poligony. „

Wcześniej w tygodniu Putin Powiedział że Rosja i Białoruś Wspólne ćwiczenia wojenne odbędą się na początku przyszłego roku. Putin z zadowoleniem przyjął propozycję prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki dotyczącą kolejnej rundy ćwiczeń wojskowych, mówiąc, że w środę mogą się one odbyć w lutym lub marcu. Przemawiając podczas spotkania z Łukaszenką w Petersburgu dodał, że szczegóły będą koordynowane przez wojskowych. Niektórzy urzędnicy w Ukraina Wyrazili obawę, że Rosja może zaatakować kraj z terytorium Białorusi.

Prawnicy dla byłych gruziński Prezydent Micheil Saakaszwili wyrażone Obawy o jego zdrowie po przeniesieniu w nocy ze szpitala wojskowego w Gori do więzienia w Rustavi. „Nie wiem, jak poważna była sytuacja po jego przeniesieniu. Muszę sprawdzić, czy więzień żyje” – powiedział dziennikarzom adwokat Nika Gvaramia 30 grudnia. Gvaramia twierdził, że Saakaszwili został „porwany” i że jego zespół obrony i jego krewni nie mieli żadnych informacji o jego stanie.

READ  Posłowie ostrzegają, że obligacje energetyczne popchną miliony do niekontrolowanego zadłużenia energetyki

Europa Północno-Wschodnia

ten litewski rząd Rozważając Pakiet pomocowy w wysokości 130 mln euro na wsparcie przedsiębiorstw dotkniętych konfliktem między krajem bałtyckim a Chinami. Początkowe sześć milionów euro zostało przyznanych firmom z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego ze względu na „napięcia geopolityczne i problemy, z którymi borykają się dziś firmy w Chinach, zwłaszcza firmy eksportowe”, podał serwis informacyjny BNS. Środa. Litwa twierdzi, że Chiny nałożyły „niedeklarowane sankcje” na swoje firmy po tym, jak pozwoliły Tajwanowi otworzyć w listopadzie przedstawicielstwo w Wilnie. Licząca 2,7 miliona mieszkańców Litwa stała się zdecydowanym przeciwnikiem chińskiej polityki wobec Tajwanu.

Południowo-wschodnia Europa

Prezydent Macedonia PółnocnaStevo Bandarovsky ma wręczony Przywódca SDSM Dimitar Kovashevsky otrzymał zadanie utworzenia nowego rządu. Kovachevsky, nowy lider rządzącej partii SDSM, otrzymał mandat po tym, jak SPD ogłosiła, że ​​uzyskała większość w parlamencie. Ma być kandydatem partii na kolejnego premiera. Kovachevsky zastąpił Zorana Zaeva na stanowisku szefa SDSM po rezygnacji Zaeva 27 listopada. Zaev ogłosił to po słabym występie SDSM w październikowych wyborach samorządowych.

Prokuratura Bośnia i Hercegowina Mówi Wniesiono akt oskarżenia przeciwko dziewięciu bośniackim Serbom w związku z zabiciem około 100 bośniackich muzułmanów po wybuchu wojny w Bośni w 1992 roku, co jest ostatnim z serii zarzutów o zbrodnie wojenne w kraju. W oświadczeniu wydanym przez prokuraturę stwierdzono w środę, że dziewięciu członków i byłych dowódców armii bośniackich Serbów w czasie wojny brało udział w zabójstwach dziesiątek kobiet, osób starszych i dzieci w wieku od dwóch do dwóch lat. 15 lat w 1992 roku. Serbowie w południowo-wschodniej Bośni.

Dyrektor centrum kulturalnego na obszarze w większości muzułmańskim Serbia ma wznawianie Słynny film o masakrze 8000 muzułmanów przez siły bośniackich Serbów w Srebrenicy w 1995 roku, który zostanie pokazany w całej Serbii. Oglądane przez ponad 1000 osób Gdzie idziesz, Aido?Został nagrodzony najlepszym filmem podczas Europejskich Nagród Filmowych 2021, na dwóch pokazach w Novi Pazar we wtorek – po raz pierwszy został pokazany w jakiejkolwiek części Serbii. „Bilety zostały wyprzedane w ciągu półtorej godziny”, powiedział Hussain Mimik, który wyświetlał film w swoim centrum. „Błagamy, aby film był pokazywany w całej Serbii, absolutnie absurdem jest grać tylko w Novi Pazarze”.

READ  Tysiące Brytyjczyków utknęło na lotniskach, ponieważ easyJet odwołuje kolejne 80 lotów | Linie lotnicze

Azja Środkowa

a kazachski Delegacja pod przewodnictwem Ministra Handlu i Integracji Bachita Sułtanowa Wizyta Afgańskie media poinformowały, że w ostatni piątek Kabul omawiał handel, szlaki tranzytowe i inne rodzaje współpracy gospodarczej, a także stosunki polityczne z rządem kierowanym przez talibów. Minister przemysłu i handlu talibów, Noureddin Azizi, powiedział, że trwają starania o utworzenie wspólnej izby handlowej między obydwoma krajami. Azizi dodał, że obie strony dyskutowały o wznowieniu bezpośrednich lotów, nie podając dalszych szczegółów. Sułtanow był cytowany jako wypowiedź, że Kazachstan jest również zainteresowany rozszerzeniem handlu przez Afganistan do Azji Południowej.

Rosja ma podwójnie zakupy gazu ziemnego od Turkmenia W tym roku przy rosnącym globalnym popycie. W miniony piątek rosyjski wysłannik w Aszchabadzie Aleksander Błochin poinformował, że w tym roku Rosja sprowadzi z Turkmenistanu około 10 mld m sześc. gazu. To prawie dwukrotnie więcej niż import w 2020 roku. Tegoroczne wolumeny były na poziomie przed rokiem 2016, kiedy Rosja wstrzymała import gazu z byłego państwa radzieckiego w Azji Centralnej w związku z sporami cenowymi i spadkiem cen światowych. Turkmenistan ma czwarte co do wielkości znane złoża gazu ziemnego na świecie, ale ma ograniczoną infrastrukturę do eksportu surowców energetycznych.


W przeciwieństwie do wielu platform informacyjnych i informacyjnych, pojawiające się w Europie Wolny do czytania i zawsze będzie. Tutaj nie ma zapory. Jesteśmy niezależni, nie jesteśmy związani i nie reprezentujemy żadnej partii politycznej ani organizacji komercyjnej. Chcemy jak najlepiej dla wschodzącej Europy, nic więcej, nic mniej. Twoje wsparcie pomoże nam w dalszym rozpowszechnianiu informacji o tym wspaniałym regionie.

Możesz przyczynić się tutaj. Dziękuję Ci.

Emerging Europe wspiera niezależne dziennikarstwo