Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Kraje europejskie kończą ewakuacje w Kabulu, gdy Stany Zjednoczone walczą

Kraje europejskie kończą ewakuacje w Kabulu, gdy Stany Zjednoczone walczą

  • Kilka krajów europejskich, Kanada i Nowa Zelandia zakończyły ewakuacje z Afganistanu.
  • Siły amerykańskie starają się zakończyć ewakuację USA przed terminem 31 sierpnia.
  • Co najmniej 95 Afgańczyków i 13 żołnierzy amerykańskich zginęło w eksplozji w pobliżu lotniska w Kabulu w czwartek.

Hiszpania, Nowa Zelandia i Australia to ostatnie kraje, które zakończyły misję ewakuacyjną z międzynarodowego lotniska Hamida Karzaja w Kabulu, CNN Wspomniałem o piątek.

Niemcy i Kanada zakończyły ewakuacje w czwartek, Polska i Belgia zakończyły w środę, Reuters i Agencja prasowa wzmiankowany.

Generał Wayne Air, pełniący obowiązki szefa sztabu obrony Kanady, powiedział, że kraje sojusznicze muszą odejść, zanim Stany Zjednoczone będą mogły zakończyć ewakuację, napisano w raporcie, a loty wojskowe ewakuowały około 3700 osób.

„Otrzymałem e-maile od ludzi, z którymi pracowałem podczas moich podróży do Afganistanu, którzy desperacko chcą się wydostać lub wydostać swoje rodziny” – powiedział Associated Press. „Ich prośby i obrazy rodzin w przerażających sytuacjach, które towarzyszą wielu z nich, są bolesne. Rozdzierają nasze dusze”.

Czechy zakończyły w zeszłym tygodniu misję ewakuacyjną.

„Nie możemy już ryzykować życia naszych dyplomatów i żołnierzy” – powiedział Associated Press wiceminister spraw zagranicznych Polski Marcin Przydać.

Niektóre kraje wciąż ścigają się z czasem, aby zakończyć wysiłki ewakuacyjne.

Włoski minister spraw zagranicznych Luigi Di Maio powiedział, że misja ewakuacyjna zakończy się w piątek, według CNN.

Francja prawdopodobnie zakończy ewakuację przed Stanami Zjednoczonymi, według urzędnika rządowego cytowanego w raporcie Associated Press.

„Ze względu na duże napięcie na ziemi… i planowany odlot sił amerykańskich, te ewakuacje są prawdziwym wyścigiem z czasem” – powiedział agencji Associated Press rzecznik rządu Gabriel Attal.

Stany Zjednoczone i Zjednoczone Królestwo Wciąż starają się ewakuować obywateli i sojuszników, ponieważ zbliża się 31 sierpnia termin opuszczenia kraju, a zagrożenia dla ludzi poza lotniskiem rosną. Brytyjski sekretarz obrony Ben Wallace powiedział, że prawdopodobnie zakończą się w piątek, według CNN.

READ  Kupujący w Wielkiej Brytanii są poddawani większej kontroli tożsamości podczas zakupów online | Sprawy konsumenckie

Eksplozje pod lotniskiem w Kabulu w czwartek zabiły co najmniej 13 amerykańskich żołnierzy i prawie 100 Afgańczyków. Do eksplozji doszło za bramą Abbey Gate, gdzie codziennie gromadzi się wiele osób, próbując dostać się na lotnisko, aby wydostać się z Afganistanu.