Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Korea Południowa chce sprzedać energię jądrową Polsce

Korea Południowa chce sprzedać energię jądrową Polsce

powódźPołudniowokoreański minister przemysłu Lee Chang-yang wezwał do pogłębienia dwustronnej współpracy w dziedzinie energetyki jądrowej z Polską, ponieważ Seul chce uczestniczyć w projekcie budowy nowego reaktora w tym kraju europejskim, podało w piątek jego biuro.

Polska pracuje nad kompleksowym programem energetycznym, który obejmuje budowę sześciu reaktorów jądrowych do około 2043 r., a południowokoreańska korporacja energetyki wodnej i jądrowej w kwietniu złożyła propozycję wygrania transakcji o wartości ponad 40 miliardów dolarów, podała agencja informacyjna Yonhap.

Podczas spotkania z polską minister klimatu Anną Moskową w Warszawie w czwartek Lee wyjaśnił zaawansowane technologie energetyki jądrowej Seulu i ich bezpieczeństwo oraz ma nadzieję na zacieśnienie więzi przemysłowych poprzez projekt, według Ministerstwa Handlu, Przemysłu i Energii.

Obie strony zgodziły się wzmocnić wymianę i współpracę w energetyce jądrowej, wodorze, e-mobilności i innych dziedzinach energii, podpisując protokół ustaleń.

Dodała, że ​​zobowiązali się również do regularnego organizowania spotkań międzyrządowej komisji ds. energii w celu przeprowadzenia szczegółowych dyskusji.

Lee spotkał się również z wicemarszałkiem Sejmu RP Ryszardem Terlickim i poprosił o poparcie parlamentarne i zainteresowanie kandydaturą Korei Południowej do projektu atomowego.

Jeśli Korea Południowa wygra kontrakt, będzie to pierwszy pełnoprawny projekt elektrowni jądrowej w tym kraju od 2008 roku, kiedy podpisała ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi (ZEA) umowę o energetyce jądrowej na projekt budowy reaktorów Al Baraka.

Nowy rząd Korei Południowej Yoon Seok-yeol aktywnie naciska na odrodzenie energetyki jądrowej, co odzwierciedla politykę poprzedniego rządu polegającą na wycofywaniu broni jądrowej.program

READ  Jak Diego Simeone z Atletico Madryt stał się królem La Ligi