Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Kanadyjski rząd bada zarzuty, że Polska chciała monitorować byłego ministra Alberty

Kanadyjski rząd bada zarzuty, że Polska chciała monitorować byłego ministra Alberty

CBC News dowiedziało się, że rząd federalny bada zarzuty, jakoby polski rząd zwolnił jednego ze swoich dyplomatów za odmowę zbierania informacji o społecznej i politycznej działalności byłego ministra rządu Alberty Tomasza Łukaszuka.

„To naruszenie międzynarodowych protokołów i umów dyplomatycznych. To z pewnością narusza moje prawa człowieka lub moje prawa statutowe” – powiedział Łukaszuk w wywiadzie dla CBC News.

„Nigdy bym się nie spodziewał, że polska dyplomacja zaangażuje się w takie działania… żadne przypadkowe ministerstwo po prostu nie mogłoby mieć na oku Polonii Kanadyjskiej za granicą”.

Łukaszuk, który był wicepremierem w rządzie byłej postępowo-konserwatywnej premier Alison Redford, uważa, że ​​jest celem jego aktywizmu przeciwko kontrowersyjnemu polskiemu księdzu, księdzu Tadeuszowi Rydzykowi, który ma prywatne stacje radiowe i telewizyjne w Polsce.

Rydzyk była krytykowana za kazania zawierające poglądy homofobiczne i antysemickie, a także głoszące przeciwko aborcji i Unii Europejskiej.

Papież Benedykt XVI podaje rękę ks. Tadeuszowi Rydzykowi 8 sierpnia 2007 r. Rydzyk był krytykowany za homofobiczne i antysemickie kazania, a także kazania przeciwko aborcji i Unii Europejskiej. (Associated Press / L’Osservatore Romano)

W 2020 roku Łukaszuk – stały komentator polityczny Alberty w telewizji CBC – i żydowska grupa adwokacka B’nai Brith z powodzeniem lobbowali diecezję Edmonton, aby powstrzymać Rydzyka przed wygłaszaniem kazań podczas wizyty i aby stacja radiowa w Toronto nie nadawała programów z Rydzyka stacja radiowa Mariga.

Łukaszuk od lat twierdzi, że dementuje pogłoski, jakoby polskie MSZ prosiło o informacje na jego temat i kierowało również osoby, które miałyby zbierać informacje na jego temat.

„Właściwie nie zwracałem na to większej uwagi, ponieważ wydawało się, że jest poza zasięgiem” – powiedział.

„Dopóki nie otrzymałem przysłowiowej, bo była elektroniczna, ale to przysłowiowa brązowa koperta”.

Łukaszuk podzielił się z CBC News, jak mówi, serią zaszyfrowanych wiadomości e-mail z dnia 13 marca 2022 r., 14 czerwca 2022 r. i kwietnia tego roku między sekcją polskiego MSZ, której zadaniem jest koordynacja społeczności polonijnych, a konsulem kraju. generała w Vancouver Andrzeja Mańkowskiego.

READ  Transport kolejowy w Polsce - zaopatrzenie kolei

„To minister kieruje swoim personelem i konsulatami w całej Kanadzie, prosząc ich o zebranie głębszych informacji na temat działalności społecznej i politycznej Tomasza Łukaszuka” – powiedział Łukaszuk.

„Zdecydowanie dostałem gęsiej skórki, ponieważ jako Polka Kanadyjska, która mieszka w Kanadzie od ponad 40 lat, ten rząd nadal wysyła swoich urzędników do Kanady w celu zbierania informacji, które nie są publicznie dostępne” – powiedziała.

CBC News nie zweryfikowało niezależnie, czy są to oficjalne komunikaty, ale minister spraw zagranicznych Polski Zbigniew Rau był widziany pod koniec lipca 2023 r. Publicznie dostępne wideo.

Politycy opozycji pytają w nim Rao, czy Makovsky został zwolniony, bo nie chciał szpiegować Łukaszuka.

Jeden z polityków przeczytał na głos, po polsku, e-mail do Mańkowskiego.

Jak wynika z tłumaczenia, powiedziała: „Uprzejmie proszę o przygotowanie i przesłanie odpowiednim kanałem do departamentu szczegółowego memorandum na temat działań społeczno-politycznych Pana Tomasza Łukaszuka oraz ich potencjalnego wpływu i znaczenia dla Polonii w Albercie”.

Rao odpowiada, że ​​należy wezwać konsula generalnego, który odmawia podjęcia misji.

Mańkowski nie mówił o swoim odejściu. W e-mailu powiedział CBC News: „Jeśli przygotowujesz materiał na temat mojego zwolnienia, niestety nie mogę tego komentować”.

Z końcem sierpnia ma opuścić swoje stanowisko.

GAC mówi, że ocenia kolejne kroki

Global Affairs poinformowało, że jest świadome zarzutów i potraktowało sprawę poważnie.

Ministerstwo poinformowało w oświadczeniu, że jest w kontakcie z Łukaszukiem, a także ocenia kolejne kroki we współpracy z wywiadem bezpieczeństwa i partnerami społecznymi.

„To nie jest dobry pomysł, aby jakikolwiek kraj robił to za pośrednictwem swoich dyplomatów” – powiedziała Maria Popova, profesor nadzwyczajny nauk politycznych na Uniwersytecie McGill.

Powiedziała: „To jest zakulisowe wzniecanie wewnętrznego polskiego konfliktu politycznego i angażowanie obywatela Kanady, który miał w tej sprawie jednoznaczne stanowisko”.

READ  Polska zmienia kurs i akceptuje niemiecki system obrony powietrznej

Popova dodała, że ​​w demokratycznym kraju rzadko zdarza się przyglądać się poczynaniom jednostek.

„Oczywiście autorytarne reżimy często to robią” – powiedziała. „Ale demokracje zwykle nie dbają o indywidualne działania i cenią sobie oczywiście wolność słowa”.

Popova powiedziała jednak, że spodziewa się, iż kanadyjski rząd będzie lekko stąpał w krytyce Polski.

Powiedziała, że ​​zagraniczna ingerencja, o której mowa, wydaje się być bardziej związana z polskimi wewnętrznymi problemami politycznymi niż z jakąkolwiek sprawą polityki kanadyjskiej.

„Istnieje możliwość, że komunikacja tylnym kanałem wysłała wiadomość” – powiedziała Popova.

Rzecznik Departamentu Spraw Zagranicznych Rządu RP odniósł CBC News do traktatu ONZ regulującego międzynarodowe stosunki dyplomatyczne.

Rzecznik Prasowy stwierdził, że „wszystkie instrukcje, zarządzenia dotyczące czynności i sprawozdania wydawane przez Ambasadę/Konsulaty RP mieszczą się w prawach i przywilejach określonych przez Konwencję Wiedeńską”.

Prasowe nie potwierdziło ani nie zaprzeczyło autentyczności e-maili.