Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Interwencje rehabilitacyjne po COVID-19 mogą prowadzić do poprawy i potrzebne są dalsze badania

Interwencje rehabilitacyjne po COVID-19 mogą prowadzić do poprawy i potrzebne są dalsze badania

Według nowych ustaleń interwencje rehabilitacyjne wiążą się z dusznością, możliwością wykonywania ćwiczeń funkcjonalnych i poprawą jakości życia u osób ze stanem pokoronawirusowym (PCC), chociaż nadal mogą być potrzebne dowody, a wdrożenie powinno obejmować interwencje mające na celu zwiększyć bezpieczeństwo. Ścisły monitoring.1

Nowe odkrycia pochodzą z badania, w którym sprawdzano, czy interwencje rehabilitacyjne oparte na ćwiczeniach lub trening oddechowy są powiązane z poprawą funkcjonalnej wydolności wysiłkowej u dorosłych z PCC.

Badacze zauważyli, że przegląd z 2023 r. wykazał, że nie przeprowadzono wystarczających badań, aby poprawić wyniki leczenia pacjentów z PCC oraz że istotna jest potrzeba interwencji rehabilitacyjnych opartych na solidnych dowodach, a nie na opiniach ekspertów i danych obserwacyjnych. Bardzo pomocne dla osób dotkniętych chorobą.2

Aby rozszerzyć obecne badania, badanie prowadził Dimitra F. Mgr Polyopoulou z Wydziału Fizjoterapii na Wydziale Nauk o Zdrowiu na Western University w Ontario, Kanada.

„Rosnące zainteresowanie PCC pozwala nam obecnie przeprowadzić bardziej wszechstronną, solidną metodologicznie i stabilną analizę” – napisali Polyopoulou i współpracownicy. „Celem tej metaanalizy jest ocena, czy interwencje rehabilitacyjne wiążą się z poprawą wydolności fizycznej (funkcjonalnej wydolności wysiłkowej, funkcji mięśni, duszności i funkcji oddechowych) oraz jakości życia u dorosłych chorych na PCC”.

Tło i wyniki

Naukowcy przeprowadzili systematyczne poszukiwania elektroniczne od stycznia 2020 r. do lutego 2023 r., korzystając z platform Scopus, MEDLINE, CINAHL i Rejestru Badań Klinicznych. Zespół znalazł przydatne badania, w których wykorzystał kluczowe terminy, w tym:

  • Długi Covid lub post Covid-19
  • Wielokrotności
  • Terapia ruchowa
  • Rehabilitacja
  • Aktywność fizyczna lub fizjoterapia
  • Randomizowana, kontrolowana próba.

Zespół badawczy wybrał do swojego badania badania, które były randomizowanymi badaniami klinicznymi porównującymi interwencje w zakresie treningu oddechowego i rehabilitacji oparte na ćwiczeniach z grupami kontrolnymi, którym podano placebo, listę oczekujących, zwykłą opiekę lub zerową interwencję wśród osób zidentyfikowanych jako PCC.

READ  Skanowanie serca szympansa aparatem cyfrowym

Naukowcy postępowali zgodnie z wytycznymi dotyczącymi preferowanych elementów raportowania w przypadku przeglądów systematycznych i metaanaliz i w ramach swoich badań przeprowadzili metaanalizę hipotetycznych efektów losowych z rozmytymi rozkładami wcześniejszych wyników.

W skład zespołu wchodziło dwóch niezależnych badaczy, którzy oceniali ryzyko stronniczości badań za pomocą narzędzia Cochrane Risk of Bias (wersja 2) oraz oceniali pewność uzyskanych dowodów za pomocą systemu GRADE.

Naukowcy zdecydowali, że głównym wynikiem będzie zdolność uczestników do wykonywania ćwiczeń funkcjonalnych, którą można ocenić za pomocą 6-minutowego testu marszu w najwcześniejszym momencie po interwencji. Drugorzędne wyniki, które wykorzystano, obejmowały czynność układu oddechowego, czynność mięśni kończyn dolnych, zmęczenie, duszność i jakość życia – wszystkie zostały wcześniej określone.

Przedstawili ciągłe wyniki jako standaryzowane średnie różnice (SMD) przy użyciu 95% wiarygodnych przedziałów (CrI). Jednakże wyniki binarne zostały podsumowane przez badaczy jako OR z 95% CrI, a heterogeniczność między badaniami zbadano poprzez ilościowe określenie wariancji między badaniami (τ2) i 95% CrI.

Ogólnie rzecz biorąc, badacze ustalili, że spośród 1834 zidentyfikowanych rejestrów przeanalizowano 14 badań z udziałem 1244 pacjentów. Zespół dodał, że interwencje rehabilitacyjne wykazały znaczną poprawę wydolności funkcjonalnej, co wykazano w sumie w 7 badaniach (99% prawdopodobieństwo przewagi nad standardową opieką).

Ponadto zespół badawczy zasugerował, że zaobserwowane dowody dotyczące funkcjonalnej wydolności wysiłkowej i jakości życia pacjentów są umiarkowanie pewne, zauważając, że ostatecznie inne wyniki wykazały mniejszą pewność.

Na koniec naukowcy zaobserwowali, że pacjenci rzadziej zgłaszali zdarzenia niepożądane wywołane wysiłkiem fizycznym, chociaż niepewność zespołu pozostała wysoka. Przegląd systematyczny i metaanaliza ogólnie wykazały, że takie interwencje mogą korzystnie wpływać na duszność, funkcjonalną wydolność wysiłkową i jakość życia w porównaniu ze standardową opieką, chociaż poziom pewności badań różni się w zależności od wyników.

„Pewność danych naukowych była umiarkowana w przypadku funkcjonalnej wydolności wysiłkowej i jakości życia, a niska w przypadku innych wyników” – napisali. „Biorąc pod uwagę niepewność co do naszych wyników dotyczących bezpieczeństwa, konieczne są dodatkowe badania ze wzmocnionym monitorowaniem zdarzeń niepożądanych”.

  1. Poliopoulou DV, McDermid JC, Saunders E i in. Interwencje rehabilitacyjne w zakresie wydolności fizycznej i jakości życia u dorosłych chorych na chorobę poCOVID-19: przegląd systematyczny i metaanaliza. JAMA Netw jest otwarta. 2023;6(9):e2333838. doi:10.1001/jamanetworkopen.2023.33838.
  2. Davis HE, McCorkle L, Vogel JM, Topol EJ. Długi koronawirus: ustalenia, mechanizmy i kluczowe rekomendacje. Nat Rev Microbiol. 2023;21(3):133-146. doi:10.1038/s41579-022-00846-2.
READ  Naukowcy identyfikują niekonwencjonalne leczenie depresji i lęków: humor