Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Intensywne i problematyczne korzystanie z mediów społecznościowych wiąże się z problemami ze snem u nastolatków

Intensywne i problematyczne korzystanie z mediów społecznościowych wiąże się z problemami ze snem u nastolatków

Badania Uniwersytetu w Queensland wykazały, że intensywne i problematyczne korzystanie z mediów społecznościowych jest powiązane z problemami ze snem u nastolatków.

Profesor nadzwyczajny Asad Khan z Uniwersytetu w Queensland College of Health and Rehabilitation Sciences przeanalizował odpowiedzi 212 613 nastolatków z 40 krajów Europy i Ameryki Północnej w badaniu zachowań zdrowotnych dzieci w wieku szkolnym 2017–2018.

Przyjrzeliśmy się powiązaniu między intensywnym i problematycznym korzystaniem z mediów społecznościowych a problemami ze snem u chłopców i dziewcząt w wieku od 11 do 15 lat.


Intensywne lub częste korzystanie z mediów społecznościowych może opóźniać porę snu, co skutkuje krótszym czasem snu i gorszą jakością snu.


Niektóre z tych efektów wynikają z ekspozycji na jasne ekrany, które zakłócają wydzielanie melatoniny i utrudniają organizmowi zapoczątkowanie snu.


Dr Asad Khan, profesor nadzwyczajny w Szkole Nauk o Zdrowiu i Rehabilitacji Uniwersytetu Queensland

Problematyczne używanie ma miejsce wtedy, gdy czas spędzony w mediach społecznościowych zaczyna zakłócać inne obszary życia i powoduje pobudzenie emocjonalne i poznawcze, które zakłóca naturalny proces snu.

Według dr Khan dziewczęta, które doświadczyły problematycznego korzystania z mediów społecznościowych, częściej miały problemy ze snem, co mogło prowadzić do krótszego czasu snu i/lub jego złej jakości.

Dodał: „To sugeruje, że dziewczęta mogą być bardziej podatne na problemy ze snem spowodowane kontaktem z mediami społecznościowymi”.

„Podkreśla to znaczenie uwzględnienia płci jako istotnego czynnika przy projektowaniu interwencji.

„Aby zapewnić nastolatkom możliwie najlepszy sen, stwórz przyjazne dla snu środowisko, ustal spójną rutynę przed snem, zadbaj o to, aby w nocy sypialnia była wolna od urządzeń i ogranicz korzystanie z mediów społecznościowych tuż przed snem”.

Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Queensland wykazało, że strach, że coś przegapimy, spowodowany ciągłą dostępnością mediów społecznościowych i powiadomień, może prowadzić do częstszego wybudzania się w nocy w celu sprawdzenia, a następnie trudności z ponownym zaśnięciem.

READ  DNA wykazało, że zmiany klimatyczne doprowadziły do ​​wyginięcia mamutów

Dr Khan stwierdziła, że ​​ważne jest, aby nastolatki i ich opiekunowie zrozumieli wpływ, jaki nadmierne korzystanie z mediów społecznościowych może mieć na ogólny stan zdrowia i samopoczucie.

„Media społecznościowe przynoszą wiele korzyści, w tym zapewniają ludziom pozytywne sposoby nawiązywania kontaktu z innymi osobami pochodzącymi z różnych środowisk i kultur oraz wymianę pomysłów i doświadczeń” – stwierdził dr Khan.

„Jeśli jednak korzystanie z mediów społecznościowych wpływa na zdrowie snu, może to mieć niekorzystne skutki dla zdrowia psychicznego”.

Szukaj IOpublikowane w Magazyn młodzieżowy.

źródło:

Odniesienie do magazynu:

Khan, A., i in. (2024) Częste i problematyczne korzystanie z mediów społecznościowych oraz problemy ze snem u nastolatków w 40 krajach. Magazyn młodzieżowy. doi.org/10.1002/jad.12321.