Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Innowacyjne w Polsce podejście do ograniczenia umieralności na raka prostaty – Euractiv

Innowacyjne w Polsce podejście do ograniczenia umieralności na raka prostaty – Euractiv

Ponieważ rak prostaty jest najczęściej diagnozowanym nowotworem złośliwym u mężczyzn w Polsce, kraj ma nadzieję, że PRAISE-U – obejmująca wiele krajów inicjatywa dotycząca badań przesiewowych i wykrywania – pomoże zmniejszyć współczynnik umieralności.

W Polsce średnio codziennie u 48 mężczyzn diagnozuje się raka prostaty. W odpowiedzi na to pilne wyzwanie zdrowotne uruchomiono innowacyjną inicjatywę o nazwie PRAISE-U, w której wzięło udział 25 organizacji z 12 krajów europejskich w celu opracowania zaleceń dotyczących badań przesiewowych i wczesnego wykrywania raka prostaty.

Trzy lata Projekt Praise-UUnijna Inicjatywa na rzecz Świadomości Raka Prostaty i Badań Przesiewowych ma na celu zmniejszenie liczby zgonów z powodu raka prostaty, co stanowi ważny krok w światowej walce z tą chorobą, w której zasadniczych działaniach Polska odgrywa decydującą rolę.

Ponure statystyki dotyczące raka prostaty

Rak prostaty, który w 2019 roku stanowił 20,6% rozpoznań onkologicznych u mężczyzn, zajmuje pierwsze miejsce wśród nowotworów złośliwych u polskich mężczyzn. wspomniany Komitet Ochrony Zdrowia Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP).

Jednak powaga tej choroby przekracza wskaźnik rozpoznania. Współczynnik umieralności z powodu raka prostaty w Polsce znacznie przewyższa średnią europejską. W Europie średnia liczba zgonów z powodu raka prostaty wynosi około 165 na 100 000 osób. Natomiast Polska odnotowuje wyższy współczynnik zgonów, wahający się w granicach 180-190 zgonów na 100 000 osób.

O ile ogólna sytuacja w zakresie raka prostaty w Europie wykazuje powolną poprawę, Polska stanowi wyjątek. W latach 2015–2020 kraje Unii Europejskiej łącznie odnotowały 7% spadek liczby zgonów związanych z rakiem prostaty. Dla kontrastu, Polska odnotowała alarmujący wzrost liczby zgonów z powodu tego nowotworu złośliwego w tym samym okresie o 18%, co czyni ją jedynym państwem członkowskim, które odnotowało taką tendencję.

Eksperci potwierdzają, że kluczem do ograniczenia skutków raka prostaty jest wczesne wykrycie i odpowiednie leczenie. Zidentyfikowanie choroby we wczesnym stadium ma kluczowe znaczenie dla powodzenia późniejszego leczenia, jak stwierdzono w badaniu, gdyż daje szansę na wyleczenie aż do 90%.

READ  EFI i Noviti Finance zapewniają 47 mln euro małym firmom na Litwie, Łotwie iw Polsce

Pomimo postępu, wczesne wykrycie raka prostaty pozostaje wyzwaniem ze względu na jego początkowy bezobjawowy rozwój. Ten cichy postęp stanowi główną przeszkodę, ponieważ około 25% nowych diagnoz wykazuje już przerzuty.

Projekt PRAISE-U

Zajęcie się niewykorzystanym potencjałem badań profilaktycznych stanowi główne wyzwanie we wczesnym wykrywaniu chorób. Jednak od lat nie tylko w Polsce, ale w wielu krajach utrzymuje się brak programów wczesnego wykrywania.

W odpowiedzi na te niedociągnięcia Komisja Europejska we wrześniu 2022 r. Drogie kraje Unii Europejskiej Aby rozpocząć skanowanie programów.

Teraz nowy projekt PRAISE-U ma wreszcie wypełnić tę lukę. W Polsce projekt będzie realizowany przez Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu (DCOPiH) we współpracy z Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego – Państwowym Instytutem Badawczym (NIZP-PZH).

„Projekt PRAISE-U ma na celu zrewolucjonizowanie podejścia do profilaktyki raka prostaty poprzez przetestowanie algorytmu mającego na celu identyfikację jak największej liczby klinicznie istotnych guzów prostaty przy jednoczesnej minimalizacji wykrycia zmian niskiego ryzyka” – Paweł Zawadzki, zastępca dyrektora ds. rozwoju w DCOPiH , powiedział Euractiv.

DCOPiH pozyskał 1 mln euro dofinansowania ze źródeł UE, co stanowi największą alokację na projekt (łącznie 10 mln euro). W ramach projektu DCOPiH pełni rolę jedynego ośrodka pilotażowego w Polsce i największego w Europie, którego celem jest zatrudnienie około 3500 pracowników na Dolnym Śląsku.

Korzyści dla całej męskiej populacji

„Program PRAISE-U wpisuje się w cele określone w Narodowej Strategii Onkologicznej Polski na lata 2020-2030, która zakłada wprowadzenie nowych metod badań przesiewowych w kierunku raka prostaty” – powiedział Euractiv Adam Maciejczyk, dyrektor DCOPiH.

Wspólne wysiłki ekspertów, innowacyjny algorytm i strategiczna wizja projektu łączą się, aby utorować drogę ku przyszłości, w której rak prostaty będzie można nie tylko wykryć we wczesnym stadium, ale także skutecznie nim zarządzać, znacznie zmniejszając obciążenie systemów opieki zdrowotnej i poprawę ogólnego dobrostanu męskiej populacji.

READ  FNE w Gdyni Polski FF 2021: Status komara

„Algorytm będzie opierał się nie tylko na ocenie poziomu PSA, ale także na analizie ryzyka rozwoju nowotworu, z uwzględnieniem aspektów historii pacjenta i innych ważnych czynników. Ponadto istotnym elementem będzie analiza wyników wieloparametrycznego MRI prostaty i w razie potrzeby wykonania biopsji fuzyjnej prostaty” – wyjaśnia Euractiv dr Krzysztof Tobikowski, kierownik Urologicznego Centrum Onkologii DCOPiH.

Jeśli założenia projektu się sprawdzą, rutynowe badania przesiewowe w kierunku raka prostaty rozpoczną się w 2028 roku.

Wyniki projektu posłużą do sformułowania rekomendacji dla Komisji Europejskiej, z uwzględnieniem specyfiki każdego państwa członkowskiego.

[By Dr Paulina Mozolewska, Edited by Vasiliki Angouridi | Euractiv.com]

Przeczytaj więcej z Euractiv