Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Informacja śniadaniowa: Nadwyżki i obniżki podatków teraz, deficyty później

Oto nasze podsumowanie kluczowych wydarzeń gospodarczych, które w ciągu nocy miały wpływ na Nową Zelandię, wraz z wiadomościami na temat najnowszego australijskiego budżetu i przedwyborami podane w ciągu jednego dnia.

Ale najpierw amerykański handel detaliczny Indeks Czerwonej Księgi W zeszłym tygodniu wzrosła o 6,3% w porównaniu z tym samym tygodniem ubiegłego roku, co wskazuje na boom w handlu w sklepach stacjonarnych i wzrost przed inflacją. Jest to nie tylko największy wzrost w 2024 r., ale należy pamiętać, że jest to następstwo rajdu z 2023 r., który sam w sobie mocno rósł w 2022 r.

Ich MŚP Wzrósł indeks nastrojów W kwietniu nieznacznie odbił się od najniższego poziomu od 12 lat w marcu i jest lepszy od oczekiwań, które zakładały ponowny spadek. (Grupa lobby stojąca za tym indeksem zignorowała ten wzrost, woląc skupiać się na negatywach.)

chwila, Ceny fabryczne wzrosły Więcej niż oczekiwano w kwietniu, +2,4% więcej niż w tym samym miesiącu 2023 r. Jest to jednak mniej więcej średnia z 15-letniej historii tego narzędzia do śledzenia danych (oczywiście wyłączając zniekształcenia spowodowane pandemią). Ale jeśli jest chmura, oznacza to, że miesięczny wzrost wydaje się trochę wysoki.

Zadłużenie gospodarstw domowych w USA W pierwszym kwartale 2024 r. wzrosła ona o 3,8%, nieznacznie powyżej stopy inflacji CPI w tym samym okresie wynoszącej 3,5%. Nadwyżka ta doprowadziła do nieznacznego, ale zauważalnego wzrostu przestępczości. Zgodnie z oczekiwaniami, zadłużenie hipoteczne wzrosło w mniejszym stopniu niż inflacja (+3,3%) ze względu na uśpiony rynek nieruchomości mieszkaniowych. Salda kredytów samochodowych wzrosły na poziomie inflacji. Salda kredytów studenckich spadły, a to jedyny sektor, który odnotował spadek. Salda kart kredytowych wzrosły jednak w ciągu roku o 13% i stanowią podstawę wzrostu liczby zaległości. Całkowite zadłużenie konsumentów (w tym kredyty hipoteczne) wynosi obecnie 17,7 biliona dolarów. Stanowi to około 65% amerykańskiego PKB i jest blisko najniższego odsetka od rozpoczęcia pomiarów w 2005 r. Przed światowym kryzysem finansowym odsetek ten przekraczał 100%.

READ  Firmy ubezpieczeniowe prawdopodobnie podniosą składki ubezpieczeniowe dla obszarów dotkniętych powodziami i osunięciami ziemi

Stopa inflacji CPI w USA zostanie zaktualizowana jutro, a do czasu poznania tych danych rynki finansowe wydają się znajdować w stagnacji. Rynki oczekują obecnie bardzo niewielkiej poprawy, do 3,4%. Różnice w stosunku do oczekiwań „ceny bazowej” mogą mieć wpływ na rynek.

Prezes Rezerwy Federalnej USA Powell przemawiał przez noc w Holandii, ale ponownie przekazał ten sam komunikat – że inflacja jest bardziej stabilna, niż chce widzieć bank centralny, a obniżki stóp procentowych są nieco poza zasięgiem. Powtórzył jednak również, że jest mało prawdopodobne, aby ich kolejnym posunięciem było podniesienie stóp procentowych.

Tam w Chinach Niektóre znaki Elementy stresu rozprzestrzeniają się obecnie na firmy ubezpieczeniowe. Wielu ubezpieczycieli zdecydowało się płacić wyższe oprocentowanie swoich skapitalizowanych obligacji, zamiast skorzystać z możliwości ich wcześniejszego wykupu, co oznacza, że ​​borykają się z problemami z wypłacalnością. Decydenci tak ostrość Dotyczy szerszych punktów napięcia, ale nadal związanych głównie z burzliwymi rynkami nieruchomości.

W Niemczech jest to powszechnie obserwowane Indeks nastrojów gospodarczych ZEW W maju wzrosła bardziej niż oczekiwano, osiągając najwyższy poziom od lutego 2022 r. Analitycy twierdzą, że do poprawy perspektyw przyczyniła się poprawa warunków gospodarczych w Unii Europejskiej i Chinach. Perspektywy krajowej konsumpcji oraz sektora budowlanego i maszynowego przełożyły się na wyraźną poprawę nastrojów.

Ale dzisiaj chodzi o wszystko Budżet australijski,Dostarczone w ciągu nocy. Ponieważ gospodarka Australii jest najsłabsza od 23 lat, skarbnik opublikował swój trzeci budżet federalny, odnotowując drugą nadwyżkę z rzędu, wyznaczając program rządu na początek cyklu wyborczego. Wybory te mają się odbyć w maju 2025 r., zatem budżet ten należy postrzegać jako ostatnie przed tym ważnym przygotowaniem politycznym, które może przynieść rezultaty przed wyborami. Na pierwszy plan wysuwają się inicjatywy takie jak program Making the Future in Australia. Budżet ten jest nie tylko „polityczny” (w tym „obniżki podatków dla wszystkich” i rabat w wysokości 300 dolarów na rachunki za energię w domu), ale recenzje mediów są również wysoce upolitycznione.

READ  Kijowski duch to legenda – przyznały wreszcie Ukraińskie Siły Powietrzne

Zgłoszona w tym roku nadwyżka wynosząca ponad 9,3 miliarda dolarów australijskich wynika z hojnych wpływów z podatku od osób prawnych, co jest miłą niespodzianką po prognozie deficytu na poziomie 1,1 miliarda dolarów australijskich w grudniowej prognozie gospodarczej i fiskalnej. Przełożyłoby się to jednak na deficyt na poziomie 28 mld dolarów australijskich w latach 2024–25 (-1,4% PKB), przy czym w kolejnych latach deficyt będzie większy niż wcześniej oczekiwano.

Osobno jednostka dochodzeniowa w ABC Four Corners dokonała czegoś zdumiewającego fabuła O tym, jak chińska tajna policja działa w innych krajach, w tym w Australii. Zdecydowanie warto przeczytać.

Kontynuując wczorajszą notatkę, Cena miedzi Obecnie oficjalnie osiągnęła ona najwyższy w historii poziom 10 977 dolarów za tonę.

Rentowność amerykańskich 10-letnich obligacji wynosi obecnie 4,45%, co oznacza spadek o -4 punkty bazowe w porównaniu z wczorajszą sytuacją. Odwrócenie głównej krzywej dochodowości 2-10 jest nieznacznie niższe i wynosi -37 punktów bazowych. Jednak krzywa 1-5 jest obecnie częściowo głębsza i wynosi -71 punktów bazowych. Krzywa odwrócenia w okresie 3 miesiące-10 lat pozostała niezmieniona i wyniosła -91 punktów bazowych. Rentowność australijskich 10-letnich obligacji wynosi obecnie 4,40%, co oznacza wzrost o +3 punkty bazowe. Oprocentowanie chińskich obligacji 10-letnich spadło o -3 punkty bazowe do 2,30%. Oprocentowanie 10-letnich obligacji skarbowych Nowej Zelandii wynosi obecnie 4,75%, co oznacza spadek o -4 punkty bazowe w porównaniu z wczoraj.

Wall Street wzrosła we wtorek, +0,4% w stosunku do S&P 500 w późnych notowaniach. Rynki europejskie wzrosły w ciągu nocy o około +0,2%, z wyjątkiem Frankfurtu, który spadł o -0,1%. Wczoraj Tokio zakończyło wtorkową sesję wzrostem o 0,5%, ale Hongkong spadł o -0,2%, a Szanghaj spadł o -0,1%. Indeks singapurski wzrósł jednak o +0,3%. ASX200 zakończył wtorkową sesję przedbudżetową spadkiem o -0,3%, dorównującemu NZX50.

złota cena Dzień rozpocznie się o +20 dolarów wyżej niż wczorajsza cena 2355 dolarów za uncję.

READ  Zamiana domów królewskich: kto dostał pałac, a kto został na mrozie?

Ceny ropy naftowej w USA spadły o 1 dolara do zaledwie 77,50 dolarów za baryłkę, podczas gdy międzynarodowa ropa Brent kosztuje obecnie zaledwie 82 dolarów za baryłkę.

Dolar nowozelandzki rozpoczyna dzień nieco wyżej niż wczoraj przy nieco ponad 60,3 sensów amerykańskich. W stosunku do dolara australijskiego jesteśmy również bardziej stabilni na poziomie 91,2 AUc. W stosunku do euro niewiele się zmieniliśmy i wynieśliśmy 55,8 eurocentów. Wszystko to oznacza, że ​​TWI-5 zaczyna dziś od zaledwie 69,6, czyli o +10 punktów bazowych wyżej niż wczoraj, częściowo z powodu słabszego jena.

Cena Bitcoina zaczyna się dzisiaj od 61 251 dolarów, co oznacza spadek o 2,4% w porównaniu z wczorajszą ceną. Zmienność w ciągu ostatnich 24 godzin była niewielka i wyniosła zaledwie +/- 1,7%.

Wybierz karty wykresów

Najłatwiejszym miejscem do śledzenia ryzyka związanego ze zdarzeniami jest śledzenie naszej strony internetowej Kalendarz ekonomiczny tutaj.