Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Liderzy APEC podwajają wysiłki w zakresie szczepień przeciwko COVID-19 po spotkaniu prowadzonym przez premier Jacindę Ardern

Liderzy APEC obiecali „podwoić” wysiłki na rzecz produkcji i udostępniania szczepionek przeciw Covid-19 w celu jak najszybszego zaszczepienia regionu Azji i Pacyfiku.

Premier Jacinda Ardern późnym piątkowym wieczorem przewodniczyła wcześniej niezaplanowanemu wirtualnemu spotkaniu przywódców 21 krajów regionu Pacyfiku, które tworzą Współpracę Gospodarczą Azji i Pacyfiku (APEC).

Ardern powiedział, że przywódcy APEC zgodzili się „wyjść poza nacjonalizm szczepionkowy”, uznając, że „absolutnie konieczne” jest powstrzymanie transmisji wirusa i „zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby zaszczepić jak najwięcej ludzi tak szybko, jak to możliwe”.

Premier Jacinda Ardern przemawia podczas nieformalnego odosobnienia przywódców APEC w Majestic Center 16 lipca 2021 r. w Wellington.

Hagen Hopkins / Getty Images

Premier Jacinda Ardern przemawia podczas nieformalnego odosobnienia przywódców APEC w Majestic Center 16 lipca 2021 r. w Wellington.

Wydarzenie to było również pierwszym spotkaniem prezydenta USA Joe Bidena, który objął urząd w styczniu, z prezydentem Chin Xi Jinpingiem. Chińskie media państwowe podały, że Xi obiecał 3 miliardy dolarów pomocy dla Covid-19 w ciągu najbliższych trzech lat.

Czytaj więcej:
* Premier Jacinda Ardern rozmawia z prezydentem USA Joe Bidenem przed spotkaniem APEC
* Czym jest Apec, jak będzie działał domyślnie i czy nadal jest ważny?
* Premier Jacinda Ardern gości prezydentów Bidena i Putina na spotkaniu liderów APEC

Rozmawiając z dziennikarzami o godzinie 2:00 nad ranem (czasu nowozelandzkiego), Ardern powiedział, że spotkanie pomogło podkreślić potrzebę rozważenia przez kraje APEC zniesienia ceł na szczepionki, zanim przywódcy odbędą formalne spotkanie w listopadzie.

Ministrowie handlu APEC spotkali się w czerwcu i uzgodnili, że kraje powinny być zachęcane do rozważenia obniżenia ceł na szczepionki i związane z nimi dostawy. W sobotę Ardern określił to jako porozumienie w sprawie „usunięcia wszelkich istniejących barier handlowych i ceł”.

Jako przewodnicząca APEC 2021 premier Jacinda Ardern była gospodarzem nieformalnego odosobnienia przywódców APEC, które odbyło się wirtualnie.

Hagen Hopkins / Getty Images

Jako przewodnicząca APEC 2021 premier Jacinda Ardern była gospodarzem nieformalnego odosobnienia przywódców APEC, które odbyło się wirtualnie.

„Szczepionki w niektórych przypadkach mogą podlegać taryfie 6%. Fiolki i opakowania, w niektórych przypadkach 20%… To bardzo realny problem, że gospodarki APEC są w stanie usunąć” – powiedziała.

„Naszym zdaniem chcemy, aby cła na szczepionki zostały zniesione tak szybko, jak to możliwe”.

„Podwoimy nasze wysiłki na rzecz rozszerzenia produkcji i dostaw szczepionek, będziemy wspierać globalne wysiłki w zakresie udostępniania szczepionek i zachęcać do dobrowolnego transferu technologii produkcji szczepionek na wspólnie uzgodnionych warunkach” – głosili oświadczenie wydane po spotkaniu przez liderów APEC.

Omówiono również paszporty szczepionek, wolne od kwarantanny „zielone korytarze” do podróżowania między krajami, ożywienie gospodarcze i reformy. .

„Musimy ukierunkować środki stymulujące, aby zachować miejsca pracy i firmy” – powiedział Ardern po spotkaniu.

Powiedziała, że ​​Nowa Zelandia pracuje „bardzo, bardzo ciężko”, aby skłonić kraje APEC do zniesienia dotacji do paliw kopalnych. Powiedziała, że ​​taki środek był dyskutowany od ponad dekady, a zdaniem Nowej Zelandii Covid-19 zapewnił czas na „posunięcie naprzód rozmowy”.

Ministrowie handlu APEC zgodzili się wcześniej zbadać możliwości zawieszenia subsydiów na paliwa kopalne dla „członków, którzy są w stanie to zrobić”.

oficjalny "rodzinne zdjęcie" Liderzy APEC po nieformalnym spotkaniu w piątek wieczorem.

APEC2021 / Dostarczone

Oficjalny portret rodzinny liderów APEC po nieformalnym spotkaniu, które odbyło się w piątek wieczorem.

Shi, według Oświadczenie ze spotkania opublikowane przez chińskie media państwowe XinhuaA Obiecała 3 miliardy dolarów pomocy dla krajów rozwijających się w ciągu najbliższych trzech lat i powiedziała, że ​​Chiny popierają zrzeczenie się praw własności intelektualnej do szczepionek Covid-19.

Ardern odmówił komentarza na temat zaangażowania Chin.

Powiedziała, że ​​na spotkaniu nie było żadnych napięć między Bidenem i Xi i nic nie wskazuje na to, że napięcie między światowymi mocarstwami wpłynie na wysiłki na rzecz odzyskania z Covid-19.

Przed spotkaniem Ardern rozmawiał bezpośrednio z Bidenem przez telefon; Ich pierwsza rozmowa od czasu objęcia urzędu przez prezydenta USA.

Po spotkaniu APEC Ardern powiedziała, że ​​rozmawiała z Bidenem o istniejących „wysokich” umowach o wolnym handlu, do których Stany Zjednoczone mogą dołączyć – odniesienie do zainteresowania Nowej Zelandii przystąpieniem Stanów Zjednoczonych do kompleksowej i zaawansowanej umowy o partnerstwie transpacyficznym .

Odmówiła odpowiedzi na pytanie, czy Biden wyraził chęć przystąpienia do umowy handlowej.

W spotkaniu APEC uczestniczyli także prezydent Rosji Władimir Putin, prezydent Kanady Justin Trudeau, prezydent Filipin Rodrigo Duterte, premier Japonii Yoshihide Suga i premier Australii Scott Morrison.

READ  Covid-19: Fidżi odnotowuje 262 więcej przypadków, z dodatnim wskaźnikiem 7,4 procent