Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Nie wiem, czym jest Okos i w tym momencie boję się zapytać

Nie wiem, czym jest Okos i w tym momencie boję się zapytać

Stany Zjednoczone i Chiny są w konflikcie, Winston Peters jest pozwany przez Australijczyka, a Helen Clark i Don Brash są teraz przyjaciółmi? Oto wszystko, co musisz wiedzieć o Aukusie, ale boisz się zapytać.

Co to jest OCOS?

OCO, które reprezentuje Australię, Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone, jest partnerstwem wojskowym pomiędzy tymi trzema krajami. Krótko mówiąc, Wielka Brytania i USA pomogą Australii kupić kilka atomowych łodzi podwodnych. Zawiera także obietnicę współpracy w zakresie technologii wojskowej, obserwacji i wymiany informacji.

Dlaczego istnieje?

Ponieważ Stany Zjednoczone i Chiny są na siebie wściekłe. W szczególności stoją w obliczu konfliktu dotyczącego tego, kto ma większe wpływy w regionie Pacyfiku. Ocean Spokojny jest ważnym kanałem żeglugowym, wyspy są uważane za strategiczne miejsca wojskowe w przypadku konfliktu w regionie, a części oceanu otaczające wyspy (wyłączne strefy ekonomiczne) mogą być cenne dla odwiertów głębinowych lub innej eksploatacji . Oczywiście konflikt nie wymaga zbytniego myślenia o ludziach na tych obszarach.

Chiny zaprzyjaźniły się ostatnio z kilkoma krajami Pacyfiku, oferując im pożyczki i infrastrukturę. Wydaje się, że zależy na utworzeniu bazy wojskowej gdzieś w regionie. Stanom Zjednoczonym się to nie podoba, więc wypinają piersi i żądają, aby Chiny się wycofały.

Dlaczego nie Oko… Anzoukas?

Nowa Zelandia to także kraj Pacyfiku, więc Okos wydaje się być jednym z krajów, do których możesz się spodziewać. Ale umowa dotyczy atomowych okrętów podwodnych, więc jest nie do przyjęcia w Nowej Zelandii. Od 1984 r. prowadzimy zdecydowaną politykę antynuklearną i żadne statki o napędzie atomowym ani statki uzbrojone w broń jądrową nie mają wstępu na nasze wody. Kiedyś byliśmy częścią podobnego porozumienia z Australią i Stanami Zjednoczonymi, zwanego, jak się domyślacie, ANZUS, ale wyrzucili nas w 1986 roku z powodu naszego stanowiska w sprawie statków nuklearnych.

Sekretarz stanu i miłośnik OCUS, Winston Peters. Zdjęcie: Hagen Hopkins/Getty Images

Czym jest ten „drugi filar”, o którym ciągle słyszę?

READ  Wybuch Covid-19: nowy wariant XE prawdopodobnie będzie o 10 procent bardziej przenoszony niż Omicron

Chociaż Nowa Zelandia nie jest objęta główną umową Aukus, mamy możliwość wykupienia subskrypcji na część niższego poziomu. Jednostka atomowych łodzi podwodnych znana jest jako Filar Pierwszy, natomiast Filar Drugi skupia się na cyberbezpieczeństwie, wymianie informacji i rozwoju rakiet hipersonicznych.

Nowa Zelandia rozważa obecnie, czy chce przystąpić do filaru drugiego. Rząd nie podjął formalnej decyzji, ale minister spraw zagranicznych Winston Peters wypowiada się na temat tego pomysłu w coraz bardziej pozytywny sposób Wygląda na bardzo chętnego Ściślejsza współpraca ze Stanami Zjednoczonymi.

Jak dotąd żaden inny kraj nie podpisał filaru drugiego, choć spekuluje się, że zainteresowane mogą być Japonia, Korea Południowa, Indie i Kanada.

Jakie są potencjalne problemy przy dołączeniu do Filaru Drugiego?

Po pierwsze, Chiny mogą się na nas rozgniewać. Chiny są naszym największym partnerem handlowym i kupują dużo mleka. Aukus został stworzony specjalnie z myślą o Chinach, więc rejestracja będzie wielkim środkowym palcem w stronę naszych najlepszych klientów. Jest to część szerszego pytania dotyczącego tożsamości międzynarodowej Nowej Zelandii. Czy chcemy nadal być sojusznikami Wielkiej Brytanii i innych byłych kolonii brytyjskich tylko dlatego, że są częścią anglosfery, czy też powinniśmy próbować zawrzeć bliższe sojusze z Azją?

Chociaż filar drugi nie wymaga od nas wspierania atomowych okrętów podwodnych, nadal stanowi on część porozumienia skupiającego się na energii nuklearnej, w związku z czym rodzi pewne pytania, czy jest spójny z naszą polityką antynuklearną.

Co się dzieje z Helen Clark i Donem Brashem?

Była premier Helen Clark tak naprawdę nie chciała, aby Nowa Zelandia dołączyła do OKOS. W rzeczywistości, Wraz ze swoim starym rywalem Donem Brashem napisała artykuł opinii w NZ Herald. Zasadniczo chcą, aby Nowa Zelandia pozostała niezależna, zamiast wybierać stronę w coraz bardziej wrogiej wojnie o wpływy między USA i Chinami.

READ  NZTA wyjaśnia pogłoski o fałszywych fotoradarach

A co się stanie z Winstonem Petersem i Bobem Carrem? Właściwie, kim jest Bob Carr?

Bob Carr jest emerytowanym australijskim politykiem i, co ważniejsze, byłym australijskim ministrem spraw zagranicznych. Nie lubi Okos i nie uważa, że ​​Nowa Zelandia powinna do niego dołączyć.

Winston Peters został zapytany o komentarze Carra w wywiadzie dla RNZ. W odpowiedzi Peters złożył rzekomo zniesławiające oświadczenia, które obejmowały: Zarzuty dotyczące zbliżenia Carra z Chinami. Od tego czasu Carr powiedział, że zamierza pozwać Petersa za zniesławienie.