Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Gorące, płynne wnętrze Ziemi „połyka” więcej węgla, niż wcześniej sądzono

Płyty tektoniczne tworzące skorupę ziemską są w nieustannym zwolnionym tempie – zderzają się, rozrywają lub ocierają o siebie w powolnym tańcu tworzenia i niszczenia na epicką skalę.

Jednak nowe badania wykazały, że te masywne ruchy geologiczne – które odczuwamy jako trzęsienia ziemi i postrzegamy ich siłę jako wulkany, tsunami, góry lub rowy – w rzeczywistości odgrywają rolę w sekwestracji węgla.

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge i Uniwersytetu Technologicznego Nanyang w Singapurze odkryli, że zderzenie płyt tektonicznych wciąga do wnętrza Ziemi więcej węgla niż wcześniej sądzono.

Ich badania wykazały, że węgiel wciągany do wnętrza Ziemi w strefach subdukcji – gdzie płyty tektoniczne zderzają się i zatapiają we wnętrzu naszej roztopionej planety – ma tendencję do pozostawania poza głębią, a nie wynurzania się jako emisje wulkaniczne.

Badanie sugeruje, że około jedna trzecia węgla poddanego recyklingowi pod łańcuchami wulkanicznymi powraca na powierzchnię w wyniku recyklingu, w przeciwieństwie do wcześniejszych teorii, że to, co spada, w większości wraca na powierzchnię.

Może to mieć wpływ na zrozumienie kryzysu klimatycznego, z którym mamy dziś do czynienia.

Jednym ze sposobów rozwiązania problemu zagrożenia środowiskowego spowodowanego niekontrolowaną emisją gazów cieplarnianych jest znalezienie sposobów na zmniejszenie ilości dwutlenku węgla w ziemskiej atmosferze.

Badając zachowanie węgla w „głębokiej Ziemi”, która stanowi większość węgla na naszej planecie, naukowcy mogą lepiej zrozumieć cały cykl życia węgla na Ziemi oraz sposób, w jaki przepływa on między atmosferą, oceanami i życiem na powierzchni .

Obecnie najdokładniej zbadanymi częściami obiegu węgla na naszej planecie są procesy zachodzące na lub w pobliżu powierzchni Ziemi.

Naukowcy stwierdzili jednak, że głębokie magazyny węgla odgrywają również kluczową rolę w utrzymaniu zdatności do zamieszkania na naszej planecie poprzez regulację poziomu dwutlenku węgla w atmosferze.

„Obecnie mamy stosunkowo dobrą wiedzę na temat powierzchniowych zbiorników węgla i przepływów między nimi, ale niewiele wiemy o wewnętrznych magazynach węgla na Ziemi, które zamieniają węgiel przez miliony lat” – powiedział główny autor Stefan Farsang, który prowadził badania w tym miejscu. . Wydział Nauk o Ziemi w Cambridge.

READ  Komercyjne testy wykrywają przeciwciała mRNA-1273 i BNT162b2 indukowane przez szczepionkę SARS-CoV-2 u większości zaszczepionych uczestników.

Istnieje wiele sposobów na uwolnienie węgla do ziemskiej atmosfery w postaci dwutlenku węgla, ale jest tylko jedna droga, którą może on powrócić do wnętrza Ziemi: poprzez powolny proces subdukcji płyt.

Gdy tak się dzieje, węgiel powierzchniowy, np. w postaci muszelek i mikroorganizmów, które zatrzymują atmosferyczny dwutlenek węgla w swoich muszlach, zostaje zassany do gorącej cieczy pod ziemią.

Naukowcy byli przekonani, że znaczna część tego węgla powróciła następnie do atmosfery w postaci dwutlenku węgla poprzez emisje z wulkanów. Jednak nowe badanie ujawnia, że ​​reakcje chemiczne zachodzące w skałach pochłoniętych w strefach subdukcji wychwytują węgiel i wysyłają go głębiej do wnętrza Ziemi, zapobiegając w ten sposób jego częściowego powrotu na powierzchnię Ziemi.

Opublikuj badania w czasopiśmie Połączenia z naturą.