Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Naukowcy ogłaszający kryzys klimatyczny twierdzą, że parametry życiowe Ziemi uległy pogorszeniu

Prawie dwa lata temu 11 000 naukowców w 153 krajach Zebrali się, by ogłosić, że świat stoi w obliczu kryzysu klimatycznego. Teraz zespół badawczy stojący za ogłoszeniem ostrzega, że ​​„znaki życiowe” Ziemi nadal się pogarszają.

W nowej ocenie naukowcy stwierdzili, że od 2019 r. nastąpił „bezprecedensowy wzrost katastrof związanych z klimatem” – w tym „rekordowe fale upałów i pożary w Australii i zachodnich Stanach Zjednoczonych”, „nadzwyczajne huragany” i „niszczące cyklony”. W częściach Azji i Afryki.

W tym samym czasie poziom dwutlenku węgla w atmosferze osiągnął nowy rekord, a liczba zwierząt gospodarskich na Ziemi wzrosła do ponad czterech miliardów – masy większej niż masa wszystkich ludzi i ssaków lądowych razem wziętych.

Dr William Ripple, główny autor oceny i Distinguished Professor of Ecology na Oregon State University, opisał światowy „brak postępu” od listopada 2019 r. jako „frustrujący i przerażający”.

„Większość czynników, które śledzimy, nazywamy „planetarnymi oznakami życiowymi”, uległa pogorszeniu” – powiedział. niezależny.

„Zaskakujące jest dla mnie, że skutki zmian klimatycznych zachodzą tak szybko na całym świecie.W ciągu ostatnich dwóch tygodni codziennie widzieliśmy kolejną katastrofę związaną z klimatem – z pożarami, powodziami, suszami lub upałami.

Jestem sfrustrowany, że nie nastąpił większy postęp, zwłaszcza w przypadku krajów bogatych i bardziej zanieczyszczających. To jednocześnie frustrujące i przerażające”.

Badania wskazują, że inne parametry życiowe, które pogorszyły się w ciągu ostatnich dwóch lat, obejmują wylesianie Amazonii, które w 2020 r. osiągnęło najwyższy od 12 lat poziom 1,11 miliona hektarów.

Wylesianie w brazylijskiej Amazonii na najwyższym poziomie od 12 lat w zeszłym roku

(AFP/Getty)

Według analizy opublikowanej w czasopiśmie Grenlandia i Antarktyda również odnotowały rekordowo niski poziom masy lodowców w ciągu ostatnich dwóch lat. biologia.

Dr Ripple powiedział, że pomimo ponurych perspektyw był „przebłysk nadziei”.

Ocena wskazuje, że 990 jurysdykcji w 34 krajach formalnie ogłosiło lub uznało stan nadzwyczajny klimatyczny w ciągu ostatnich dwóch lat. Ponadto na całym świecie spadła kwota przeznaczana na dotowanie paliw kopalnych.

Pandemia Covid-19 miała wpływ na niektóre wskaźniki, takie jak transport lotniczy – ale te efekty były „krótkotrwałe”, mówi analiza.

„Jedną z kluczowych lekcji z Covid-19 jest to, że nawet ogromne redukcje transportu i konsumpcji są prawie niewystarczające, a zamiast tego wymagane są zmiany w systemie transformacyjnym” – mówią naukowcy.

Analiza mówi, że zmiany te obejmują eliminację paliw kopalnych, przejście na diety głównie roślinne oraz przywracanie i trwałą ochronę naturalnych siedlisk Ziemi.

Dr Ripple powiedział, że zbliżający się światowy szczyt klimatyczny w Glasgow w listopadzie, znany jako Cop26, będzie kluczowym momentem dla światowych przywódców do dokonania zmian niezbędnych do zmiany losów Ziemi.

„Chciałbym, aby światowi przywódcy i negocjatorzy klimatyczni pracowali nad planem stopniowego wycofywania i zakazywania paliw kopalnych oraz ustalenia globalnej ceny węgla – jako narzędzia do ograniczenia zużycia paliw kopalnych.

„Naszą trzecią propozycją polityki jest tworzenie międzynarodowych ‘rezerwatów klimatycznych’ – w tym miejscu chcielibyśmy, aby ochrona ekosystemów była szczególnie ważna dla sekwestracji dwutlenku węgla”.

READ  NASA: Ziemia zatrzymuje „bezprecedensową” ilość ciepła ze zmian klimatycznych