Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Globalne ocieplenie wywołane przez człowieka „powoduje ponad jedną trzecią zgonów związanych z upałami” | Zmiana klimatu

Badanie wykazało, że ponad jedną trzecią zgonów związanych z upałami na całym świecie w latach 1991-2018 można przypisać globalnemu ociepleniu wywołanemu przez człowieka.

Załamanie klimatu ma szereg skutków, od pożarów po surowe warunki pogodowe. Wraz ze wzrostem temperatur silne i częste fale upałów nieproporcjonalnie dotykają osoby starsze i osoby cierpiące na choroby przewlekłe, takie jak astma, zwiększając ich podatność na choroby i przedwczesną śmierć.

za badanieOpublikowana w Nature Climate Change, wykorzystała dane z 732 lokalizacji w 43 krajach, aby obliczyć liczbę zgonów przypisywanych poziomom ciepła powyżej idealnej temperatury dla zdrowia ludzkiego, która różni się w zależności od lokalizacji.

Naukowcy zbadali symulowane przeszłe warunki pogodowe w scenariuszach z emisjami pochodzącymi z działalności człowieka i bez nich – umożliwiając im oddzielenie ocieplenia i wpływu na zdrowie związanego z działalnością człowieka od naturalnych trendów.

Ogólnie rzecz biorąc, odkryli, że 37% wszystkich zgonów związanych z upałami w badanych miejscach można przypisać działalności człowieka – ale największy udział w zmianie klimatu (ponad 50%) miał miejsce w Azji Południowej i Zachodniej (Iran i Kuwejt) oraz na południu. -Azja Wschodnia (Filipiny i Tajlandia) oraz Ameryka Środkowa i Południowa.

Główny autor badania, profesor Antonio Gasparini z London School of Hygiene and Tropical Medicine, powiedział, że dane te wskazują, że skutki zdrowotne szybkiego ocieplenia są już odczuwalne nawet na tych stosunkowo wczesnych etapach potencjalnie katastrofalnych zmian klimatycznych.

„To rodzaj wezwania do działania, aby zapobiec lub spróbować złagodzić potencjalne skutki, które oczywiście będą znacznie większe w przyszłości, o ile globalne ocieplenie będzie się utrzymywać. Głównym przesłaniem jest … nie musisz czekać do 2050 r., Aby zobaczyć wzrost liczby zgonów związanych z upałami ”.

Oprócz śmierci z wysokimi temperaturami wiążą się inne problemy zdrowotne, takie jak hospitalizacja z powodu powikłań sercowo-naczyniowych lub oddechowych. Główna autorka, dr Anna Viseu-Cabrera z Uniwersytetu w Bernie, stwierdziła, że ​​problemy te są na ogół częstsze i zwiększają rosnące koszty opieki zdrowotnej. „Śmierć… to tylko wierzchołek góry lodowej”.

READ  Coronavirus Covid 19: NSW odnotowuje 172 przypadki społeczności, nowy ponury rekord

Analiza nie objęła całego świata. Na przykład nie było wystarczających danych empirycznych z dużych części Afryki i Azji Południowej do uwzględnienia.

Dr Claire Goodes, starszy pracownik naukowy z School of Environmental Sciences na University of East Anglia, powiedziała, że ​​wyniki badania są naukowo mocne i alarmujące.

Mówią nam, że ludzie już umierają na każdym kontynencie z powodu wzrostu stresu cieplnego spowodowanego zmianą klimatu wywołaną przez człowieka. Podkreśla to konieczność podjęcia globalnych działań na rzecz redukcji emisji gazów cieplarnianych. Ważniejsze niż kiedykolwiek jest to, że powstają znaczące porozumienia [UN climate conference] Cop26 w listopadzie ”

W zeszłym roku prof 7% redukcja spalania paliw kopalnych Z powodu blokad koronawirusa globalne temperatury były w pobliżu 1,2 ° C powyżej poziomów sprzed epoki przemysłowej. Jest to niewygodnie blisko celu 1,5 ° C wyznaczonego przez narody świata i nie tylko Nawet pół stopnia Uważa się, że znacznie zwiększa ryzyko susz, powodzi, ekstremalnych upałów i ubóstwa dla setek milionów ludzi.