Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Jak fenomen klimatyczny El Niño pomógł stworzyć ludzkość

Naukowcy proponują nową teorię ewolucji człowieka.

Przełomowa nowa analiza danych sugeruje, że główne prehistoryczne zmiany ewolucyjne były napędzane cyklicznymi zmianami klimatu równikowego.

W przeszłości najwięcej uwagi naukowej poświęcono epokom lodowcowym na półkuli północnej jako czynnikowi ewolucyjnemu – ale teraz naukowcy sugerują, że cykle zjawisk pogodowych El Niño i La Niña, w regionie wokół równika, były również głównymi czynnikami przyczyniającymi się do rozwoju ludzkości . Ewolucja w ciągu ostatnich 3,5 miliona lat.

Zarówno epoki lodowcowe, jak i równikowe cykle klimatyczne są wynikiem wspólnego popędu niezwiązanego z klimatem – cyklicznych zmian orbity Ziemi i sposobu, w jaki nasza planeta krąży w przestrzeni.

Aby zademonstrować związek między głównymi ewolucyjnymi osiągnięciami człowieka a zmianami klimatu tropikalnego, naukowcy przeprowadzili bezprecedensową analizę danych klimatycznych uzyskanych z osadów jeziornych i rdzeni dna morskiego wydobytych z Afryki oraz z otaczających mórz i oceanów.

Do tej pory naukowcy z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Holandii, Stanów Zjednoczonych i Etiopii przeanalizowali dane z osadów jeziornych w Kenii, Malawi, Etiopii i Ghanie oraz osadów z dna morskiego u wybrzeży Tanzanii, Namibii, Kongo i Mauretanii. Libia i Egipt. .

Analiza tych jąder, prowadzona przez paleoklimatolog dr Stephanie Caboth-Bahr z Uniwersytetu w Poczdamie, pozwoliła naukowcom wykazać związek między ewolucją człowieka a zmianami klimatu tropikalnego w ciągu ostatnich 600 000 lat.

Teraz planują wydobyć więcej jąder, aby cofnąć wiedzę naukową o afrykańskim klimacie o 3 miliony lat wstecz.

Ponieważ zmiany orbitalne i obrotowe Ziemi w tym okresie są już znane, naukowcy już teoretycznie wiedzą, co prawdopodobnie odkryją rdzenie.

Ich artykuł, opublikowany dzisiaj w American Science Journal PNAS, Wyjaśnia związek między wielką zmianą klimatu równikowego a pojawieniem się naszego gatunku przodków (starożytny Homo sapiens) około 300 000 lat temu.

Ale jest prawie pewne, że w tropikalnym klimacie Afryki zajdą inne poważne zmiany sprzed około 2,4 miliona lat, 2 miliony lat temu i 800 000 lat temu – a każda z tych potencjalnych zmian odnosi się do głównych rozdziałów w historii ewolucji ludzkości.

READ  Znaczenie oceny funkcji motorycznej serca w diagnostyce neuropatii autonomicznej serca

Uważa się, że każda z tropikalnych zmian klimatycznych doprowadziła do zaskakujących zmian, ponieważ niektóre części Afryki były mniej lub bardziej znośne.

Trwające badania wskazują, że w niektórych okresach Afryka Zachodnia była całkowicie sucha, a Afryka Wschodnia żyzna i mokra – ale w innych okresach było dokładnie odwrotnie.

Gwałtowne zmiany na dużą skalę prawdopodobnie miały miejsce co najmniej osiem razy w ciągu ostatnich 3,5 miliona lat – w wyniku czego pierwsi ludzie musieli kilkakrotnie migrować i szybko dostosowywać się.

Naukowcy sugerują teraz, że to presje adaptacyjne wywołane odwróceniem klimatu doprowadziły do ​​większych przepływów migracyjnych, zwiększonego przepływu genów, szybszej adaptacji środowiskowej, przyspieszonej ewolucji i pojawienia się nowego gatunku ludzkiego.

Wśród głównych starożytnych gatunków ludzkich, które mogły wyłonić się w całości lub częściowo z powodu odbić w klimacie równikowym, ludzie byli pierwszymi, którzy stworzyli wyrafinowane narzędzia kamienne (odrzucać2,4 miliona lat temu Stojący mężczyzna (Co najmniej 80 procent mądrzejszy niż jego poprzednicy) 2 miliony lat temu, Homo heidelbergensis 800 000 lat temu i gatunki naszych bezpośrednich przodków są starożytne Homo sapiens300 000 lat temu.

Wąwóz Olduvai w Tanzanii, gdzie wykwalifikowany człowiek stał się pierwszym starożytnym gatunkiem ludzkim, który opracował zaawansowaną technologię narzędzi kamiennych

(Wikimedia / Noel Phys)

Klimatolodzy uważają, że każde krytyczne zdarzenie zmiany klimatu równikowego nie rozpoczęło się w Afryce ani w jej pobliżu, ale na Oceanie Spokojnym, największym oceanie na naszej planecie. Zmiany orbity Ziemi i jej rotacja prowadzą do zmian ilości ciepła słonecznego oddziałującego na Ocean Spokojny, a to z kolei prowadzi do okresowych zmian ciśnienia atmosferycznego w powietrzu nad oceanem.

Następnie te zmiany w atmosferze rozprzestrzeniły się na Ocean Indyjski, Afrykę i wreszcie na Ocean Atlantycki, prowadząc do zmiany klimatu równikowego na kontynencie afrykańskim.

READ  Tajemnicza „księżycowa chata” zauważona przez chiński łazik okazała się być skałą w kształcie królika

„Proponujemy całkowicie nowe ramy klimatyczne, które można wykorzystać do badania korelacji między klimatem tropikalnym a archeologicznymi i kopalnymi materiałami ludzkimi w długim okresie” – powiedział dr Caboth Bahr.

„Dotychczasowe dane wskazują, że musimy lepiej zrozumieć tropikalne zmiany klimatyczne, aby lepiej zrozumieć ewolucję człowieka” – powiedziała.

Inny główny autor PNAS Profesor Mark Maslin z University College London powiedział, że trwające badania mogą zasadniczo zmienić światowe postrzeganie mechanizmów napędzających ewolucję człowieka.

Profesor Maslin, autor niedawnej ważnej książki na temat ewolucji człowieka, powiedział: „Zrozumienie związku między gwałtownymi zmianami klimatu w Afryce a środowiskiem na tym kontynencie ma kluczowe znaczenie, jeśli mamy zrozumieć przyczyny leżące u podstaw kluczowych elementów ewolucji człowieka”. Nazywa się w Afryce Kolebka ludzkości.