Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

FTSE 100 na żywo, 23 maja: Presja na Bank Anglii, aby podniósł stopy procentowe

1684839497

Gigant technologiczny Palantir likwiduje dziesiątki miejsc pracy w Londynie

Gigant technologiczny Palantir planuje zlikwidować dziesiątki miejsc pracy w swoim londyńskim biurze, ujawnia Standard.

Firma zajmująca się analizą danych z siedzibą w Kolorado, założona przez miliardera Petera Thiela, konsultuje propozycje redukcji do 75 miejsc pracy w stolicy. Stanowiłoby to nieco ponad 12% siły roboczej w Wielkiej Brytanii, na podstawie danych osobowych ujawnionych w ostatnich sprawozdaniach złożonych w Companies House.

W zeszłym roku firma miała rozważać ekspansję w celu otwarcia drugiej bazy w Wielkiej Brytanii na północy Anglii, prawdopodobnie w pobliżu siedziby NHS Digital w Leeds. Ale plany te są obecnie weryfikowane i nie podjęto jeszcze ostatecznej decyzji.

Palantir odmówił komentarza. Wynika to z wcześniejszej rundy cięć, którą firma ogłosiła w lutym, zwalniając 2% globalnej siły roboczej. Firma powiedziała wcześniej w oświadczeniu: „Uważamy, że nasza firma znajduje się w punkcie zwrotnym i aby dalej się rozwijać, dokonujemy trudnego wyboru zmniejszenia liczby zespołów w kilku obszarach. Są to niezwykle bolesne decyzje, ale są to decyzje właściwe dla przyszłości firmy.”

Przeczytaj więcej tutaj

1684837594

Presja na Bank Anglii, aby podniósł stopy procentowe

Utrzymująca się siła gospodarki usługowej może napędzać uporczywą inflację, powiedział Ashley Webb, brytyjski ekonomista w Capital Economics, co może zmusić Bank Anglii do dalszego podnoszenia stóp procentowych.

„Majowe wskaźniki PMI wskazują, że wzrost gospodarczy jest wspierany przez sektor usług, podczas gdy działalność produkcyjna nadal się kurczy” – powiedział Webb.

„Siła działalności usługowej może wspierać utrzymującą się wewnętrzną presję inflacyjną, co zwiększy presję na Bank Anglii, aby podwyższył stopy procentowe powyżej 4,50% na następnym posiedzeniu politycznym w czerwcu”.

Ekonomiści Capital spodziewali się wcześniej wzrostu stóp procentowych do 4,5%, ale pozostaną na tym poziomie przez długi czas.

READ  Marks and Spencer usuwa etykietę Best of Before na 300 produktach spożywczych, starając się ograniczyć marnowanie żywności z gospodarstw domowych
1684836504

Londyński fintech Paydock zabezpiecza rundę finansowania w wysokości 25 milionów funtów

Standard ujawnił, że Paydock stał się najnowszym londyńskim fintechem, który przyciągnął ośmiocyfrową rundę finansowania.

Firma z siedzibą w Southwark, która obsługuje dostawców usług płatniczych w imieniu klientów, zapewniła sobie pierwszą rundę w wysokości 25 milionów funtów, prowadzoną przez firmę venture capital Silverstripe. Paydock odmówił potwierdzenia nowej wyceny spółki po rundzie.

Firma rozpoczęła działalność w Australii w 2015 r., a następnie przeniosła się do Londynu w 2018 r. Zapewnienie finansowania stało się trudne w związku ze spadkiem wycen fintech, powiedział Lincoln, ale inwestorzy nadal wspierają firmy technologiczne z silnym uzasadnieniem biznesowym.

Przeczytaj więcej tutaj

Założyciel Paydock, Rob Lincoln

/ wypłata

1684835605

Funt spadł poniżej 1,24 dolara

Funt brytyjski spadł do najniższego poziomu od ponad miesiąca, po ostatnich danych PMI z Wielkiej Brytanii.

Kup funta po cenie 1,2388 USD, najniższej wartości od początku kwietnia. Osiągnęła 1,26 USD na początku tego miesiąca.

Pojawia się, gdy S&P Global CIPS PMI stwierdził, że silna inflacja płac oznacza, że ​​usługodawcy odnotowali najszybszy wzrost obciążeń kosztowych od trzech miesięcy.

Funt kupuje również 1,1486 euro.

1684833893

Wielka Brytania uniknie recesji w 2023 r. – MFW

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) powiedział, że nie spodziewa się, że Wielka Brytania wejdzie w recesję w tym roku.

W aktualizacji najnowszej prognozy napisano: „Oczekuje się, że dzięki odpornemu popytowi w kontekście niższych cen energii brytyjska gospodarka uniknie recesji i utrzyma dodatni wzrost w 2023 r.”

Powiedziała jednak, że perspektywy wzrostu pozostają „słabe”, przewidując wzrost o 0,4% w tym roku.

Przeczytaj więcej tutaj

1684833632

Czołowe firmy z branży nieruchomości w FTSE 100, Cranswick prowadzi FTSE 250

Akcje Cranswick, producenta kiełbas z supermarketów, prowadziły dziś indeks FTSE 250 po odnotowaniu wzrostu w 33. roku dywidendy.

Firma z siedzibą w East Yorkshire, która ma 22 brytyjskie nieruchomości zatrudniające 13 700 osób, powiedziała, że ​​był to trzeci rok „bezprecedensowych zakłóceń”, ale skorygowane zarobki nadal wzrosły o 2,3% do 140,1 mln GBP.

Podczas gdy firma FTSE 250 nadal naciska na kwestię rolnictwa w Wielkiej Brytanii i szerzej rozumianego sektora producentów żywności, stwierdziła, że ​​wyzwanie polegające na znalezieniu wystarczającej liczby wykwalifikowanych rzeźników wysokiej jakości oznaczało rekrutację z Filipin.

Dyrektor generalny Adam Koch powiedział, że posunięcie to wiązało się ze znacznymi kosztami, ale zapewniło poziom usług, gdy niektórzy w sektorze musieli ograniczyć produkcję z powodu utrzymujących się niedoborów siły roboczej.

Akcje wzrosły o 5%, czyli 140 pensów, do 3280 pensów, ponieważ Couch ujawnił 5% wzrost swojej całorocznej dywidendy do 79,4 rocznie.

Akcje Cranswick osiągnęły najlepsze wyniki na FTSE 250, z dalszymi zyskami spółek o średniej kapitalizacji, w tym sieci szybkiej mody ASOS, z odbiciem o 4%, czyli 17,8 pensów, do 461,3 pensów.

Indeks FTSE 250 wzrósł o 0,3%, czyli 58,70 punktów, do 19 332,40, co oznacza lepszą sesję po tym, jak londyński indeks blue chipów spadł z powodu utrzymującej się niepewności co do negocjacji w sprawie pułapu zadłużenia USA.

Wyższy lot dodał 5,39 punktów do 7 776,38, a BP & Land Securities złożyło zamówienie po wzroście ceny akcji o 2%.

Największy spadek nastąpił od dostawcy komponentów RS Group, który spadł o 4%, czyli 36,2 punktu, do 816,6 pensów po opublikowaniu swoich bezpośrednich wyników rocznych, ale powiedział, że handel w pierwszych siedmiu tygodniach roku podatkowego wskazywał na spowolnienie wzrostu przemysłowego.

W Indeksie FTSE All-Share, dostawca wojskowych nakryć głowy Avon Protection spadł o 100 pensów do 870 pensów, ponieważ jego tymczasowe wyniki zawierały ostrożne wytyczne dla działu oddechowego.

1684832462

ITV inwestuje w firmę PitPat zajmującą się śledzeniem zwierząt

ITV zainwestuje 3 miliony funtów w firmę zajmującą się śledzeniem zwierząt domowych PitPat, w ramach funduszu inwestycyjnego AdVentures „media vs. equity”.

Reklamy PitPat – który produkuje urządzenia śledzące GPS i monitory zdrowia dla psów – pojawią się w ITV i usłudze przesyłania strumieniowego ITVX, z nadzieją, że gigant transmisji strumieniowej zobaczy wtedy zwrot finansowy z nowego programu.

ITV zainwestuje 3 miliony funtów w firmę zajmującą się śledzeniem zwierząt domowych PitPat, w ramach funduszu inwestycyjnego AdVentures „media vs. equity” (Andrew Milligan / PA)

/ Archiwum PA

Sheena Emin, dyrektor AdVentures, powiedziała: „Wiemy, że widzowie ITV wysoko oceniają, że są właścicielami zwierząt domowych i jestem przekonana, że ​​możemy pomóc w podniesieniu świadomości kategorii urządzeń śledzących GPS dla zwierząt domowych i jednocześnie umieścić PitPat na mapie”.

ITV obejmie akcje za 3 miliony funtów i będzie miała opcję zakupu kolejnych 1 miliona funtów.

PitPat zatrudnia 33 osoby i zanotował w zeszłym roku stratę w wysokości 1,7 miliona funtów.

1684831513

Komentarz miasta

Teoretycznie rząd stara się zbilansować księgi i nie wydawać na prowadzenie państwa więcej, niż otrzymuje z podatków. To brzmi mądrze – ludzie to rozumieją.

W rzeczywistości jest tak milion mil od tego celu, że można się zastanawiać, czy jest realistą.

Dzisiejszy przepływ czerwonego atramentu jest następujący: Pożyczki wyniosły 25,6 mld GBP w kwietniu, prawie 12 mld GBP więcej niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku.

Były to głównie koszty odsetek i pomoc rodzinom w radzeniu sobie z inflacją związaną z energią. Te pieniądze musiał wydać rząd. Mogłeś potrząsać rzeczami trochę inaczej, ale kwoty były mniej więcej takie same.

Odsetki należne od długu publicznego w samym kwietniu wyniosły 9,8 miliarda funtów.

Daleka jeszcze droga do rzekomo zrównoważonego budżetu i przedwyborczych słodzików dla walczących wyborców.

Kanclerz podkreśla dziś, że taki jest jego plan, niezależnie od tego, jak wygląda rzeczywistość.

Być może nadszedł czas, aby zmienić tutaj argumentację i zaakceptować fakt, że dług publiczny idzie tylko w jedną stronę.

Bardziej kreatywna opozycja mogłaby przyjąć religię i przyznać, że jest mało prawdopodobne, aby upadła w najbliższym czasie, nawet jeśli zostanie wybrana.

Można powiedzieć, że spłacane odsetki od zadłużenia w większości wracają do nas w taki czy inny sposób. I że celem wydatków jest polepszenie spadku naszych dzieci, a nie obciążanie ich obowiązkami.

Rząd ma deficyt, aby stworzyć nadwyżkę gdzie indziej – u nas, można dodać.

Wtedy przynajmniej możemy szczerze porozmawiać o tym, dlaczego jesteśmy bezsilni, co prawie zawsze robimy, i dlaczego czasami jest to tańsze niż alternatywa, która polega na tym, by wszystko się rozpadło.

Jeśli uważasz, że dług jest zbyt kosztowny, spróbuj depresji.

1684830995

Wzrost sektora prywatnego w Wielkiej Brytanii zwolnił w maju

Sektor prywatny w Wielkiej Brytanii ponownie wzrósł w maju, ale tempo wzrostu zwolniło, zgodnie z uważnie obserwowanym wskaźnikiem.

Indeks S&P Global/CIBS Flash Purchasing Managers’ Index dla Wielkiej Brytanii wyniósł 53,9, co oznacza spadek z 54,9 w kwietniu i mniej niż oczekiwano 54,6. Jednak przy wartościach powyżej 50 oznaczających wzrost, odczyt powinien nadal zwiększać nadzieje, że Wielka Brytania uniknie recesji.

Liczby wskazują na wzrost PKB o około 0,4% w drugim kwartale roku.

„Jednak ten zryw wzrostu powoduje ponowną presję inflacyjną, ponieważ usługodawcy mają trudności z zaspokojeniem popytu, dlatego nie tylko oferują wyższe płace, aby przyciągnąć pracowników, ale także mogą pobierać wyższe opłaty za swoje usługi” — Chris Williamson, główny ekonomista biznesowy w S&P Global Market Intelligence, powiedział.

1684828710

SSP obsługuje Brewdog na londyńskie lotniska

Właściciel Upper Crust, firma SSP, będzie wprowadzać puby Brewdog na stacje kolejowe i lotniska w całej Wielkiej Brytanii, począwszy od Gatwick w tym roku, dzięki nowemu partnerstwu.

SSP powiedział, że bar Gatwick będzie zawierał „charakterystyczne elementy projektu” Brewdoga, takie jak kapsuły Zoom i miejsce na gry, a także menu „zaprojektowane dla lokalizacji lotniska”.

„BrewDog to znana na całym świecie marka z niesamowitą historią i ogromnym potencjałem, aby odnieść sukces w branży turystycznej” – powiedziała Carrie Daniels, dyrektor generalny SSP UK & Ireland.

Brewdog/SSP

SSP również ujawniło dzisiaj, że jego zyski za sześć miesięcy do 31 marca wzrosły sześciokrotnie do 90,5 mln GBP. Stwierdzono, że wzrost był napędzany przez podróże krajowe i wypoczynek na lotniskach i dworcach kolejowych, podczas gdy podróże służbowe wracały do ​​normy wolniej.

SSP spodziewa się teraz, że całoroczne zarobki wyniosą blisko 280 mln GBP, co było najwyższą wartością w poprzednich prognozach.