Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Inflacja cen żywności spada drugi miesiąc z rzędu

  • Przez Noor Nanji
  • Korespondent biznesowy BBC News

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Tempo podwyżek cen żywności spadło drugi miesiąc z rzędu w maju, ale pozostaje „niewiarygodnie wysokie”, mówi firma badawcza Kantar.

Dodał, że ceny wzrosły o 17,2% w porównaniu z rokiem ubiegłym w ciągu czterech tygodni do połowy maja, w porównaniu z 17,3% w zeszłym miesiącu.

Oczekuje się, że wzrost cen żywności będzie dalej umiarkowany w tym roku, ale Kantar powiedział, że średni roczny rachunek za artykuły spożywcze jest teraz o 833 GBP wyższy niż w zeszłym roku.

Pomimo presji kupujący nadal zaopatrują się w koronację w maju.

Kuntar powiedział, że sprzedaż wina, świeżej śmietany i ciastek wzrosła, ponieważ ludzie „poczuli ducha” tej okazji i próbowali zrobić oficjalny quiche koronacyjny.

Radny Jeremy Hunt spotkał się we wtorek z producentami żywności, aby omówić koszty żywności i poszukać sposobów na zmniejszenie presji wywieranej na rodziny. Zgadzają się pozostać w kontakcie.

Producenci absorbują koszty, powiedziała Karen Bates, dyrektor naczelna grupy branżowej w Food and Beverage Federation, ale podwyżki cen były „nieuniknione” ze względu na wyższe ceny składników, energii i robocizny.

Inflacja to tempo wzrostu cen. Niska inflacja nie oznacza, że ​​ceny spadają, oznacza to po prostu, że tempo wzrostu spada.

Inflacja żywnościowa utrzymuje się na niemal rekordowym poziomie. Mimo to niewielki spadek w maju był „niezaprzeczalnie dobrą wiadomością dla kupujących”, jak twierdzi Fraser McKevitt, prezes działu detalicznego i konsumenckiego firmy Kantar.

Dodał, że rodziny znajdują „różne sposoby” robienia zakupów i oszczędzania pieniędzy, w tym wybierając markowy odpowiednik supermarketów. Domy towarowe również starają się oferować kupującym wartość, którą można zwabić do ich drzwi.

„W zaciekłej rywalizacji o udział w rynku, uwaga skierowana była w szczególności na sektor mleczarski, gdzie średni koszt czterech litrów mleka spadł o osiem pensów od zeszłego miesiąca” – powiedział McEvitt.

„Ceny są nadal znacznie wyższe niż 12 miesięcy temu, obecnie wynoszą 1,60 GBP w porównaniu z 1,30 GBP w zeszłym roku, ale sprzedawcy detaliczni wiedzą, jak ważne jest oferowanie niewielkich oszczędności nawet na podstawowych produktach, takich jak mleko, aby przekonać klientów do drzwi”.

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Badania Kantara wskazują, że pomimo presji cenowej ludzie w pełni wykorzystali dodatkowe święto bankowe w tym miesiącu, z dodatkowymi 218 milionami funtów przechodzącymi przez tydzień koronacyjny.

Popularnością cieszyły się wina musujące i niemusujące, których sprzedaż wzrosła odpowiednio o 129% i 33%.

Ludzie zaopatrzyli się również w składniki, aby zrobić oficjalną wisienkę na torcie, sprzedaż chłodzonych precli wzrosła o 89%, podczas gdy sprzedaż świeżej śmietany wzrosła o 80%, a mrożonego bobu o 57%.

„Będziemy musieli poczekać i zobaczyć, czy stanie się tak ukochany jak Coronation Chicken z 1953 roku i umocni swoje miejsce na liście brytyjskich wycieczek i imprez” – powiedział McKevitt.

Rosnące ceny żywności pomagają napędzać uporczywie wysoką inflację, która osiągnęła 10,1% w okresie do marca. Oczekuje się, że najnowsze oficjalne dane ze środy pokażą niższą inflację w kwietniu.

Ceny żywności wzrosły w zeszłym roku po tym, jak wyższe ceny energii podniosły koszty produkcji i zakłóciły łańcuchy dostaw.

Ceny hurtowe spadają, ale upłynie trochę czasu, zanim doprowadzi to do cen na półkach supermarketów.

Patrick Coveney, dyrektor generalny SSP Catering Group, która jest właścicielem ciasteczek Upper Crust i Millie’s, powiedział programowi BBC Today, że ma nadzieję, że inflacja spadnie w tym roku.

„Mam nadzieję, że wraz z bardzo wysokimi poziomami inflacji, które zaczynamy zmniejszać, zaczniecie widzieć to odzwierciedlone w niższych poziomach wzrostu cen, a może nawet deflacji cen w dalszej części roku”.

Jednak po tym, jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy przedstawił swoje najnowsze prognozy dla gospodarki Wielkiej Brytanii, dyrektor generalna organizacji, Kristalina Georgieva, powiedziała BBC: „Największym zmartwieniem są ceny żywności”.

W zeszłym tygodniu premier zorganizował Downing Street Food Summit, a we wtorek kanclerz spotka się z producentami żywności, aby omówić uporczywie wysokie ceny.

Jak mogę zaoszczędzić pieniądze w moim sklepie spożywczym?

  • Przyjrzyj się swoim szafkom, aby wiedzieć, co już masz
  • Najpierw przejdź do sekcji mini, aby sprawdzić, czy zawiera ona wszystko, czego potrzebujesz
  • Kupuj rzeczy bliskie daty przydatności do spożycia, które będą tańsze i korzystaj z zamrażarki
READ  COVID-19: oprogramowanie antywirusowe zmusza rząd do pożyczenia do 303 miliardów funtów - to najwyższy poziom od początku rejestrowania danych | Wiadomości biznesowe