Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Fotograf makro ujawnia przerażające szczegóły „twarzy” mrówki

Fotograf makro ujawnia przerażające szczegóły „twarzy” mrówki

Profesjonalny fotograf zrobił zbliżenie twarzy mrówki, ukazując jej przerażające rysy z niezwykłą dokładnością w sam raz na Halloween.

W swojej sztuce No Exit z 1944 roku francuski filozof Jean-Paul Satry napisał, że „piekło to inni ludzie”. Oczywiście nigdy nie widział mrówki z bliska.

Na zdjęciu wykonanym przez wielokrotnie nagradzanego litewskiego fotografa, dr. Eugeniusa Kavaliauskosa, rysy twarzy mrówki stolarza są ostro złuszczone i, bądźmy szczerzy, wyglądają, jakby zostały wyrwane prosto z brutalnego pstrykania.

Powiększony obraz głowy mrówki (zdjęcie: dr Eugenijus Kavaliauskus)

Zdjęcie – wykonane aparatem Canon EOS R z obiektywem makro 65 mm – jest oznaczone jako Featured in Konkurs fotograficzny Nikon Small World. Na pierwszy rzut oka dwoje złośliwych, chytrych oczu wydaje się wpatrywać miękko w krętą, wciętą twarz, podczas gdy linia żółtych igiełkowatych zębów zajmuje dolną część głowy nad rozwartą szczęką.

Jednak ten przerażający aspekt jest niczym więcej jak przykładem skłonności ludzkiego umysłu do dostrzegania twarzy – lub jakiegoś innego sensownego wyjaśnienia – w prawie wszystkim, nawet jeśli ich nie ma. Zjawisko to znane jest jako pareidolia.

W rzeczywistości żółte zęby to nic innego jak włosie, które naturalnie formuje się wokół dolnej szczęki mrówek. Tymczasem oczka kulkowe to porty, w których antena łączy się z głową. Jedno z prawdziwych oczu złożonych mrówek kopaczy chowa się w ciemnym wzorze w prawym górnym rogu obrazu.

Pod naszymi stopami knuje około 20 biliardów mrówek.


Mając to na uwadze, obraz traci dużo ze swojego horroru, co jest dobrą rzeczą, ponieważ zespół naukowców z Uniwersytetu w Hongkongu oszacował ostatnio liczbę mrówek potencjalnie zamieszkujących świat – i jest to oszałamiająca liczba.

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Materiały Narodowej Akademii Nauk, przeanalizowano zestaw 489 wcześniejszych badań w celu ustalenia spisu owadów. Doszedł do wniosku, że około 20 biliardów (20 000 000 000 000) mrówek knuje daleko pod naszymi stopami. Naukowcy oszacowali również, że łączna biomasa mrówek odpowiada około 20 procentom rasy ludzkiej, jednak nie skomentowali, kto prawdopodobnie wygra między hordami mrówek a ludzkością w uczciwej walce.

READ  Książę Harry nie będzie nosił wojskowego munduru ani szat podczas koronacji

Bądź na bieżąco ze stroną naukową IGN, aby uzyskać więcej dziwnej nauki.

Anthony Wood jest niezależnym pisarzem naukowym w IGN

Źródło: dr Eugenius Kavaliauskos