Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Firmy spieszą się z emisją obligacji, aby zapobiec zmienności rynku przed wyborami w USA

Firmy spieszą się z emisją obligacji, aby zapobiec zmienności rynku przed wyborami w USA

Otwórz bezpłatnie Editor's Digest

Firmy w pośpiechu zaspokajają swoje potrzeby finansowe przed tegorocznymi wyborami w USA, próbując przewidzieć potencjalną zmienność rynku na końcowych etapach wyścigu prezydenckiego.

Według danych LSEG, pożyczkobiorcy korporacyjni wyemitowali w tym roku obligacje dolarowe o wartości 606 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 20% w porównaniu z tym samym okresem 2023 r., co stanowi najwyższą łączną sumę od co najmniej 1990 r.

Bankierzy i inwestorzy stwierdzili, że motywacją firm do zaciągania pożyczek przy najniższych od lat spreadach jest odniesienie do różnicy między rentownością amerykańskiego długu przedsiębiorstw a rentownością równoważnych obligacji rządowych.

Dodali jednak, że perspektywa bliskich wyborów skłoniła firmy do przedstawienia swoich planów, zamiast ryzykować wejście na potencjalnie droższe rynki w dalszej części roku.

„Wyprzedziliśmy około dwa miesiące tego, co uważam za normalny harmonogram emisji długów o ratingu inwestycyjnym” – powiedział Teddy Hodgson, współszef globalnej grupy instrumentów dłużnych o ratingu inwestycyjnym Morgan Stanley.

„Zdecydowanie uważam, że wybory są siłą napędową całego programu”.

Od początku stycznia spready kredytowe w USA znacznie się zawęziły, czemu sprzyjają czynniki „techniczne”, w tym duży popyt na nowe papiery wśród inwestorów żądnych zysków, po spadku emisji obligacji w latach 2022 i 2023.

Według danych Ice BofA Index Data średni spread dla obligacji o ratingu inwestycyjnym wynosi obecnie zaledwie 0,93 punktu procentowego. To blisko najniższego poziomu od listopada 2021 r. i zaledwie 0,14 punktu procentowego dzieli go od najniższego poziomu od 19 lat. Średnia wysoka lub „śmieciowa” rozpiętość rentowności oscyluje na poziomie 3,12 punktu procentowego, czyli wokół najniższego poziomu od grudnia 2021 r.

„To naprawdę dobry rynek” – powiedział John McCauley, szef północnoamerykańskiej grupy dłużnej w Citibanku. „Ogólnie obserwujemy wyższe wolumeny i niższe marże, a co za tym idzie lepszy dostęp dla firm”.

READ  Posłowie starają się uniknąć wyścigu do dna w organizowaniu miasta po Brexicie | sektor finansowy

McCauley powiedział, że inwestorzy obstawiają znacznie bardziej umiarkowane perspektywy gospodarcze niż „twarde lądowanie”, którego wielu obawiało się w zeszłym roku. Rynki ustalają obecnie oczekiwania, że ​​Fed dokona w tym roku cięć o 0,75 punktu procentowego po agresywnym zaostrzeniu polityki pieniężnej w celu ograniczenia inflacji.

W tym roku obligacje sprzedały firmy z różnych branż. Firmy finansowe należące do różnych grup samochodów z najwyższej półki zwróciły się do pożyczkodawców w ramach wielu transakcji, w tym do Forda i Toyoty. Kilka banków, w tym Morgan Stanley, JPMorgan i Standard Chartered, również wyemitowało dług w pierwszym kwartale.

Na rynek weszły również grupy budowlane, w tym dział usług finansowych Caterpillar, a niektóre firmy kilkakrotnie zwracały się do pożyczkodawców już w pierwszych trzech miesiącach 2024 r.

„Myślę, że większość firm – szczególnie częstych emitentów – myśli sobie tak: sfinalizujmy większość naszego finansowania w pierwszej połowie 2024 r.” – powiedział Hodgson z Morgan Stanley. „[Then] Jeśli uda nam się przetrwać wybory, a reakcja rynku z jakiegokolwiek powodu będzie pozytywna, wykorzystamy koniec roku na rozpoczęcie roku 2025.

Według niektórych uczestników rynku niektóre sektory są bardziej wrażliwe na wyniki wyborów 5 listopada niż inne, w tym opieka zdrowotna, energetyka i firmy mające kontakt z Chinami. Inni zauważyli, że firmy będą również monitorować wybory legislacyjne.

Kredytobiorcy „zazwyczaj kończą swoje roczne finansowanie przed czwartym kwartałem” – zauważył John Hynes, globalny szef ds. rynków kapitałowych o ratingu inwestycyjnym w Wells Fargo.

Jednakże, powiedział, patrząc w przyszłość na wybory, „w połączeniu z potencjalnym spowolnieniem gospodarczym w drugiej połowie roku – jeśli pomyśli się o ryzyku związanym z emisją teraz, kiedy kupony są rozsądne… a spready kredytowe są na historycznie wąskim poziomie .” – Ryzyko w wykonaniu teraz zamiast czekania… Wydaje się rozsądne, aby teraz zdjąć żetony ze stołu.

READ  Kierowcy odkrywają warsztat, który sprzedaje paliwo znacznie taniej niż znane stacje benzynowe

Niepewność co do warunków rynkowych również przyspieszyła pozyskiwanie funduszy i działalność kapitałową, a niektórzy wskazują na zatłoczone oferty IPO w ciągu najbliższych kilku miesięcy, ponieważ spółki zamierzają wejść na giełdę przed wyborami, twierdzą bankierzy. Internetowe forum społecznościowe Reddit i serwis społecznościowy Trumpa w marcu pomyślnie weszły na giełdę, torując drogę kolejnym firmom do pójścia w ich ślady.

Inwestorzy giełdowi zaczęli obstawiać rosnącą zmienność wokół wyborów.

„Oczekuję, że przyczyni się to do znacznej zmienności w miarę zbliżania się faktycznego dnia wyborów” – powiedziała Christina Huber, główna strateg ds. rynku globalnego w Invesco. „Ale z historii widzieliśmy, że wybory tak naprawdę nie mają znaczenia – podobnie jak inne kryzysy geopolityczne w dłuższej perspektywie” – dodała.

Jednocześnie gwałtownie wzrosło zadłużenie na rynku obligacji zamiennych. Sprzedaż obligacji zamiennych, czyli instrumentów dłużnych, które można wymienić na akcje, jeśli cena akcji spółki wzrośnie do wcześniej uzgodnionego poziomu, wzrosła w tym roku o ponad połowę, do 17 miliardów dolarów.

„Z perspektywy premiery to właściwie dziewięć miesięcy” – powiedział Richard Duffield, szef działu kabrioletów w City.

„Wielu eksporterów mówi: «Czwarty kwartał nie był dobrym początkiem»… Nie wiem, jak będą wyglądać wybory, nie wiem, jak będzie wyglądał rynek — ja chcemy uniknąć tej zmienności.”