Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Dolar osiąga najwyższy poziom od 20 lat przed decyzją w sprawie stóp Fed

Dolar osiąga najwyższy poziom od 20 lat przed decyzją w sprawie stóp Fed

W środę dolar osiągnął najwyższy poziom od 20 lat, ponieważ inwestorzy przygotowywali się na powszechnie oczekiwaną decyzję Rezerwy Federalnej w sprawie stóp procentowych.

Indeks mierzący dolara wobec sześciu podobnych firm wzrósł o 0,6 procent do najwyższego poziomu od 2002 roku. Funt spadł o 0,3 procent do 1,135 USD, a euro straciło 0,6 procent, aby skonsolidować się poniżej parytetu na poziomie 0,99 USD. Indeks MSCI Emerging Market Currencies spadł o 0,2 proc.

Ruchy nastąpiły przed zakończeniem ostatniego posiedzenia amerykańskiego banku centralnego w środę, na którym twórcy stóp procentowych mają podnieść koszty kredytu o 0,75 punktu procentowego – co oznacza trzeci z rzędu wzrost tej wielkości. Obecny przedział docelowy Fed wynosi od 2,25 do 2,5 proc.

Wzmocnienie dolara nastąpiło również po przemówieniu rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, w którym powiedział, że siły zbrojne kraju natychmiast wezmą swoje rezerwy, aby wesprzeć inwazję na Ukrainę. Waluta amerykańska jest powszechnie postrzegana jako waluta schronienia w czasach napięć geopolitycznych i napięć gospodarczych.

„Dolar utrzymał w tym tygodniu dobrą dynamikę, korzystając w dużej mierze z popytu na bezpieczne schronienie, ponieważ nastroje związane z ryzykiem pozostają bardzo kruche” – powiedział Francesco Pesol, strateg walutowy w holenderskim banku ING.

Victoria Scholar, szefowa ds. inwestycji w supermarkecie Interactive Investor, powiedziała, że ​​połączenie popytu na bezpieczne schronienie i oczekiwanego wzrostu Rezerwy Federalnej napędza popyt na dolara w stosunku do większości głównych walut.

„Dolar rośnie silniej w stosunku do euro niż funta szterlinga, biorąc pod uwagę, że w czwartek Bank Anglii prawdopodobnie podąży za Fed z podobnie jastrzębią podwyżką stóp. Atrakcyjność dolara wobec różnicy stóp procentowych prawdopodobnie utrzyma się dopiero po tym, jak Fed dzień przed funtem. Jeśli zobaczymy coś podobnego [0.75 percentage point] Powstanie z Banku Anglii”.

READ  Citi mówi, że stopy procentowe wreszcie osiągnęły szczyt

Na giełdach indeks S&P 500 z Wall Street dodał 0,7 proc. na otwarciu w Nowym Jorku, po zamknięciu poprzedniej sesji w dół o 1,1 proc. Indeks Nasdaq Composite wzrósł o 0,4 proc. W Europie regionalny indeks Stoxx 600 wzrósł o 0,6 procent, a indeks FTSE 100 w Londynie o 0,6 procent.

Wcześniej dzisiaj indeks Hang Seng w Hongkongu spadł o 1,8 proc., a indeks CSI 300 w Chinach o 0,7 proc. Akcje japońskiego Topixa straciły 1,4 proc.

Rynki długu publicznego były bardziej stabilne po tym, jak rentowność 10-letnich obligacji skarbowych w USA osiągnęła we wtorek najwyższy poziom od 11 lat na poziomie 3,6 proc. Rentowność dwuletnich obligacji wrażliwych na politykę pieniężną osiągnęła podczas tej samej sesji najwyższy od 15 lat poziom 3,99 procent.

W środę 10-letnia rentowność spadła o 0,03 punktu procentowego do 3,54 proc. Rentowności obligacji rosną wraz ze spadkiem ich cen.

Wraz z decyzją Fed w zakresie polityki pieniężnej inwestorzy zwrócą szczególną uwagę na zaktualizowane oczekiwania dotyczące stóp procentowych przez urzędników Fed – znane jako „wykres punktowy”. Nowy zestaw prognoz, pierwszy od czerwca, będzie zawierał szacunki urzędników dotyczące inflacji, bezrobocia i wzrostu.

John Phyllis, amerykański strateg walutowy w BNY Mellon, powiedział, że spodziewa się, że Fed podniesie stopy procentowe do 5 procent na początku przyszłego roku, powyżej szczytu 4 procent, który jest obecnie wyceniany przez rynek.

Phyllis powiedziała, że ​​nowa perspektywa Fed może oznaczać „trwały okres wyższych stóp procentowych”, a nie „przełom” na poluzowanie polityki pieniężnej na początku przyszłego roku.