Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Rezerwa Federalna podnosi stopę procentową o 0,75 punktu procentowego, ponieważ USA dążą do ograniczenia inflacji | Rezerwa Federalna

The Rezerwa Federalna W środę ogłosił kolejną gwałtowną podwyżkę stóp procentowych, ponieważ bank centralny stara się powstrzymać hiperinflację.

Fed podniósł swoją referencyjną stopę procentową o 0,75 punktu procentowego, trzecią co do wielkości podwyżkę stóp z rzędu, podnosząc stopę Fed do 3%-3,25% i zwiększając koszt wszystkiego, od zadłużenia z tytułu kart kredytowych i kredytów hipotecznych po finansowanie przedsiębiorstw.

Bank centralny zasygnalizował kolejne podwyżki, przewidując, że do końca roku stopy osiągną 4,4% i nie zaczną spadać do 2024 roku. Fed spodziewa się, że podwyżki stóp uderzą w rynek pracy – podnosząc stopę bezrobocia z 3,7 % do 4,4% Wtedy. Ogólne – ceny mieszkań i obniżony wzrost gospodarczy.

Musimy utrzymać inflację za sobą. Chciałbym, żeby był na to bezbolesny sposób. „Nie ma żadnego”, powiedział prezes Rezerwy Federalnej, Jerome Powell. „Zawsze rozumieliśmy, że przywrócenie stabilności cen przy stosunkowo niewielkim wzroście bezrobocia i lekkim spadku będzie bardzo trudne. I nie wiemy. Nikt nie wie, czy ten proces doprowadzi do recesji, a jeśli tak, to jak ważna będzie ta recesja”.

Bankierzy centralni na całym świecie gwałtownie podnoszą stopy procentowe, jednocześnie próbując uporać się z kosztami utrzymania kryzysu. W tym tygodniu Bank Anglii ma ogłosić największą podwyżkę stóp procentowych na świecie 25 lat. Europejski Bank Centralny podnieść stopy procentowe Przekroczył strefę euro z rekordową marżą na początku tego miesiąca.

Fed początkowo odrzucił rosnącą inflację, argumentując, że jest to faza „przejściowa” wywołana pandemią i problemami z łańcuchem dostaw. Ale gdy ceny rosły, Fed ogłosił serię gwałtownych ruchów w nadziei na odzyskanie kontroli nad cenami.

Do niedawna Powell miał nadzieję, że gospodarka osiągnie to, co nazwał „miękkim lądowaniem” – spowolnienie, które obniży koszty, ale nie doprowadzi do wyższego bezrobocia i recesji.

READ  Dlaczego lewica popiera prawicowy rząd w Polsce?

Przemawiając na środowym przesłuchaniu w Kongresie, niektórzy czołowi amerykańscy bankierzy powiedzieli, że jest za wcześnie, aby powiedzieć, jak podwyżka stóp procentowych wpłynie na gospodarkę. „Myślę, że jest szansa, a nie duża zmiana, mała szansa, mały minus”, powiedział Jamie Dimon, dyrektor generalny JPMorgan Chase.

Istnieje szansa na łagodną recesję i szansę na poważną recesję. Ze względu na wojnę na Ukrainie i niepewność światowych dostaw energii i żywności istnieje możliwość, że sytuacja może być jeszcze gorsza. Myślę, że decydenci muszą być przygotowani na najgorsze, więc podejmujemy właściwe działania, jeśli i kiedy tak się stanie” – powiedział.

Podnoszenie stóp procentowych powoduje, że pożyczki są droższe, co zmniejsza wydatki i obniża ceny. Ale polityka jest tępym narzędziem i potrzeba czasu, aby wzrost stóp procentowych przełożył się na szerzej pojętą gospodarkę. Jak dotąd podwyżka stóp Fed nie przyniosła większego efektu.

Rynek pracy w USA pozostaje silny, bezrobocie wciąż znajduje się blisko 50-letniego minimum, wydatki konsumentów wzrosły w zeszłym miesiącu, a inflacja w sierpniu pozostała wysoka, o 8,3% wyższa niż rok temu.

Są jednak pewne oznaki spowolnienia. Według National Association of Realtors sprzedaż istniejących domów spadła w sierpniu siódmy miesiąc z rzędu. Sprzedaż była o 19,9% niższa niż w sierpniu 2021 r. i jest obecnie na najniższym poziomie, odkąd na krótko zatrzymała się w szczycie pandemii w 2020 r. Wielcy pracodawcy, w tym BestBuy, Ford i Walmart, ogłosili zwolnienia lub zamrożenie zatrudnienia.