Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Aktualizacje wiadomości na żywo: brytyjskie organy regulacyjne badają konkurencję i duże technologie na rynku chmury

Aktualizacje wiadomości na żywo: brytyjskie organy regulacyjne badają konkurencję i duże technologie na rynku chmury

Jen spadł do nowego 24-letniego minimum po tym, jak Bank Japonii zobowiązał się do kontynuowania swojej ultraluźnej polityki pieniężnej, ale szybko się odwrócił, podsycając spekulacje, że władze japońskie mogły interweniować.

Decyzja Banku Japonii pogłębiła globalną dywergencję rentowności po tym, jak Rezerwa Federalna wprowadziła w środę trzeci raz z rzędu podwyżkę o 0,75 punktu procentowego. Po ogłoszeniu, japońska waluta spadła do 145,36 jena w stosunku do dolara, ale natychmiast spadła do 143,55 jena w ciągu trzech minut.

W czwartek Bank Japonii utrzymał stopy procentowe na niezmienionym poziomie 0,1 proc. Powiedział, że będzie codziennie kupował 10-letnie obligacje z rentownością 0,25 proc., wykazując niechęć do szerszego handlu obligacjami.

Wzrost podstawowych cen konsumpcyjnych w Japonii, który nie obejmuje zmiennych cen żywności, wyniósł w sierpniu 2,8 procent, rosnąc w najszybszym tempie od prawie ośmiu lat dzięki wyższym cenom surowców i słabemu jenowi.

Ale BoJ od dawna argumentuje, że podstawowy popyt w japońskiej gospodarce pozostaje słaby i że jego polityka pieniężna nie jest ukierunkowana na kurs walutowy.

Oczekuje bardziej pewnie niż jego odpowiednicy w Europie i Stanach Zjednoczonych, że najnowsza fala inflacji będzie przejściowa i że musi nadal wspierać gospodarkę środkami luzowania monetarnego.

„Japońska gospodarka pozostaje bardzo niepewna, w tym przebieg i wpływ Covid-19 w kraju i za granicą, rozwój sytuacji wokół Ukrainy, zmiany cen towarów i aktywności gospodarczej za granicą oraz cen” – powiedział Bank Japonii.

Spotkanie polityczne odbyło się po tym, jak urzędnicy BOJ w zeszłym tygodniu zadzwonili do handlowców walutowych, aby zapytać o warunki rynkowe w tzw. kontroli stóp procentowych, co ilustruje obawy rządu dotyczące gwałtownego spadku jena w stosunku do dolara.

W przeszłości kontrole te poprzedzały interwencję Ministerstwa Finansów w celu kontroli kursu walutowego.