Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ekonomista z Nowej Zelandii mówi: Skok ogromnych fortun Nowej Zelandii na świecie jest spowodowany „rozkwitem nowozelandzkiej szlachty”.

Nowozelandczycy prowadzili świat w największym rocznym skoku bogactwa, ale jeden wybitny ekonomista ostrzegł, że liczby te są kolejnym dowodem na rosnące nierówności w kraju doświadczającym „wzrostu szlachty”.

globalne bogactwo Raport Za pośrednictwem banku inwestycyjnego Credit Suisse Pokazuje, że Nowa Zelandia doświadczyła największego wzrostu średniego bogactwa dorosłych, które wzrosło o 114 000 dolarów (193 248 dolarów nowozelandzkich) w 2020 r., co daje łączny średni majątek na osobę dorosłą do 472 153 dolarów w 2021 r. – wzrost o 32% w stosunku rocznym.

Według raportu, w kraju było 347 000 ludzi, którzy w 2021 r. mieli ponad milion dolarów na koncie. Około 2,1 miliona Nowozelandczyków – z łącznej populacji nieco ponad 5 milionów – należy do 10% osób o największej wartości majątku na świecie. . Około 281 000 z nich znajduje się w górnym 1%.

Z przytoczonej w raporcie podwyżki 114 000 dolarów, 60 procent pochodziło z budownictwa mieszkaniowego, a pozostałe 40 procent wynikało z dobrej koniunktury na globalnych rynkach finansowych, powiedział Shamubel Ekop, wybitny ekonomista z Nowej Zelandii.

„Wzrost cen mieszkań był nadzwyczajny” – powiedział. Ale ponieważ prawie połowa dorosłych w Nowej Zelandii posiada własne domy, „rosnące bogactwo rozkłada się nierównomiernie”.

Okb określa to jako „wzrost szlachty ziemi, z genetycznie rosnącym bogactwem i możliwościami mieszkaniowymi”.

Od wielu lat Nową Zelandię nęka niekontrolowany rynek mieszkaniowy. W Wellington i Auckland jest kilka miast Jeden z najtańszych rynków nieruchomości na świecieWskaźniki posiadania domów spadają od wczesnych lat 90. we wszystkich grupach wiekowych, ale Specjalnie dla osób w wieku dwudziestu i trzydziestu lat. Wartości domów wzrosły w ciągu pierwszych dwóch lat pandemii, podczas gdy płace pozostały w stagnacji. Do sierpnia 2021 r. ceny domów wzrosły o 25% tylko w ciągu ostatnich 12 miesięcy – oprócz i tak już niezwykle wysokich cen.

Aqoub dodał, że problem skupiania się na średnich i sumach takich liczb polega na tym, że można przeoczyć rosnącą różnicę między najemcami a właścicielami. Ci, którzy mają i ci, którzy nie mają w Nowej Zelandii.

Przy prawie dwóch trzecich aktywów Nowozelandczyków w sektorze mieszkaniowym nie było zaskoczeniem, że bogactwo mieszkaniowe gwałtownie wzrosło podczas pandemii, powiedział Ekup, dodając, że tylko dlatego, że Rynek zwalniał teraz „Nie znaczy to, że te dysproporcje nie są trwałe”.

Raport Credit Suisse przedstawia szeroki obraz indywidualnego bogactwa na całym świecie, z liczbą osób „Ultra High Net Worth” (UHNW) – lub tych, których aktywa przekraczają 50 mln USD – Zawyżona o 46 000 w zeszłym roku do rekordowego poziomu 218 200 W 2021 r. superbogaci skorzystają z rosnących cen domów i boomu na giełdach.

„Silny wzrost aktywów finansowych doprowadził do wzrostu nierówności w 2021 r.” – czytamy w raporcie bankowym. „Prawdopodobnie wzrost nierówności wynikał ze wzrostu wartości aktywów finansowych podczas pandemii Covid-19”.

Liczba osób w kategorii UHNW wzrosła w ciągu ostatnich dwóch lat o ponad 50%.

Za nią plasują się Nowa Zelandia, Stany Zjednoczone, Australia, Kanada i Tajwan. Największe straty poniosły Japonia, Włochy i Belgia.

READ  Chiński Alibaba został oskarżony o zwolnienie pracownika, który twierdził, że jej koleżanka dokonała na niej napaści seksualnej | Chiny