Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Czy polskie wybory są uczciwe?  Prorządowe stronniczość mediów rzuca cień na głosowanie – POLITICO

Czy polskie wybory są uczciwe? Prorządowe stronniczość mediów rzuca cień na głosowanie – POLITICO

Naciśnij przycisk odtwarzania, aby odsłuchać ten artykuł

Wyrażona przez sztuczną inteligencję.

Organizacje pozarządowe i organy nadzorujące media ostrzegli w piątek, że kontrola polskiego rządu nad nadawcą publicznym, a także organem regulacyjnym ds. mediów i wykorzystywaniem przez niego środków publicznych do wywierania wpływu na organizacje medialne zniekształcają krajobraz polityczny przed wyborami powszechnymi zaplanowanymi na 15 października.

Wolność mediów w Polsce gwałtownie spadła od czasu przejęcia władzy przez rządzącą nacjonalistyczną partię Prawo i Sprawiedliwość w 2015 roku.

Głównym kanałem wpływu rządu jest kontrola nad polskim nadawcą publicznym Telewizją Polską (TVP), która przekształciła się w propagandowe ramię partii rządzącej, nie podejmując żadnych wysiłków w celu zapewnienia zrównoważonego przekazu. TVP kontroluje około jednej trzeciej polskiego rynku nadawczego, a jej dominująca pozycja jest szczególnie widoczna w małych miasteczkach i na wsiach, które mają kluczowe znaczenie dla losów wyborczych PiS.

„TVP nie dopełnia podstawowego obowiązku każdego nadawcy publicznego, jakim jest zapewnienie uczciwych i zrównoważonych relacji politycznych pomiędzy wyborami i w ich trakcie” – stwierdziła w oświadczeniu Media Freedom Rapid Response, grupa zrzeszająca europejskie organizacje zajmujące się wolnością prasy. oświadczenie.

TVP nie odpowiedziała na prośbę o komentarz.

To nie jedyna obawa o wolność mediów w Polsce.

W tym rocznym raporcie Polska znalazła się na 57. miejscu na 180 krajów Indeks wolności prasy Przyłączyła się do niego organizacja pozarządowa Reporterzy bez Granic; To jeden z najniższych ocen w Unii Europejskiej. W 2015 roku zajął 18. miejsce.

„Po przekształceniu mediów publicznych w narzędzia propagandy rząd podwoił wysiłki mające na celu zmianę linii redakcyjnej mediów prywatnych i kontrolę informacji na tematy drażliwe” – stwierdziła organizacja pozarządowa. Mężczyzna.

Piątkowy komunikat Media Freedom Rapid Response podkreślił wypaczone relacje TVP.

„Według danych monitoringu KRRiT za drugi kwartał 2023 r. w wiadomościach TVP dominuje koalicja rządząca, ciesząca się 80 proc. zasięgu politycznego, z czego 73 proc. przypada na PiS” – wolność mediów – stwierdziły grupy. Powiedział. Pozostała część relacji jest podzielona pomiędzy partie opozycji i jest „skrajnie negatywna”.

READ  Zapowiedź posiedzenia Narodowego Banku Polskiego | Muzyka pop

Zapytany o reakcję rzecznik TVP powiedział: „TVP, zgodnie z zasadą pluralizmu, zaprasza do swoich programów gości o różnych poglądach, ze wszystkich stron sceny politycznej”.

Nie tylko nadawca publiczny pomaga PiS.

15 października w Polsce odbędą się wybory parlamentarne Mateusz Słodowski/AFP za pośrednictwem Getty Images

KRRiT, której skład kontrolowany jest przez sojuszników PiS, wykorzystała swoje uprawnienia licencyjne do zastraszenia niezależnych nadawców i nałożyła sankcje finansowe na organizacje medialne, które donoszą o niewygodnych dla rządu kwestiach.

„Polskie media są także przedmiotem jednego z największych w Unii Europejskiej liczby złośliwych postępowań karnych, SLAPP” – czytamy w komunikacie prasowym.

Organ regulacyjny nie odpowiedział natychmiast na prośbę o komentarz.

Gotówka na pokrycie

Rząd wykorzystuje także budżety reklamowe ministerstw i spółek kontrolowanych przez państwo do karania i nagradzania organizacji informacyjnych.

„Wielu prywatnym mediom odmawia się dostępu do rządowych funduszy reklamowych, które PiS wykorzystał jako broń do finansowania korzystnych mediów i osłabiania niezależnego dziennikarstwa” – stwierdziła organizacja pozarządowa.

Kontrolowana przez rząd rafineria PKN-Orlen stała się także znaczącym graczem medialnym, kupując w 2021 roku sieć lokalnych gazet i portali Polska Press. Choć Orlen stwierdził, że jest to decyzja czysto biznesowa i że nie będzie ingerował w wolność prasy, nie wkrótce redaktorzy i wielu reporterów zostali usunięci.

Organizacja pozarządowa zauważyła, że ​​„zakup spowodował ograniczenie dostępu do różnorodnych mediów, zwłaszcza na obszarach wiejskich, gdzie dostęp do Internetu jest ograniczony”.

Kontrola mediów przynosi partii rządzącej korzyści polityczne. Jednym z powtarzających się przykładów jest program „gotówka za wizy”, który stał się dla rządu poważnym skandalem, został w dużej mierze zignorowany przez TVP.

W 2020 roku wspierany przez PiS prezydent Andrzej Duda odniósł delikatne jak brzytwa zwycięstwo nad kandydatem opozycji Rafałem Trzaskowskim w kampanii, w której media publiczne mocno wspierały Dudę.

W raporcie powyborczym zauważono, że „stronniczy przekaz nadawcy publicznego pozostaje poważnym problemem”. raport Przez Organizację Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.

READ  bne IntelliNews - W kwietniu wzrost sprzedaży detalicznej w Polsce podwoił się rok do roku

Podobne obawy pojawiają się tym razem, gdy Prawo i Sprawiedliwość stara się o bezprecedensową trzecią kadencję.

Z sondaży dziennika Politico wynika, że ​​Prawo i Sprawiedliwość uzyskało 38% głosów, a Koalicja Obywatelska pod wodzą byłego premiera Donalda Tuska – 30%. Jeśli taki wynik się utrzyma, żadna partia nie będzie w stanie rządzić samodzielnie, co wymusi powyborczą przepychankę mającą na celu połączenie większości parlamentarnej z mniejszymi partiami.

Sondaż wyborczy do parlamentu polskiego na podstawie sondaży

Więcej danych z sondaży z całej Europy można znaleźć na stronie POLITYKA Ankiety.

Organizacje pozarządowe dodały, że jeśli PiS utrzyma się u władzy po 15 października, „kolejne cztery lata obecnej polityki przyspieszą przechwytywanie mediów i zepchną Polskę na ścieżkę naśladowania sytuacji na Węgrzech, w Turcji czy Rosji”.

Grupy mają opublikować pełny raport w pierwszym tygodniu października.