Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Czy ChatGPT może zapewnić odpowiednie informacje na temat mammografii i innych tematów związanych z badaniami przesiewowymi w kierunku raka piersi?

Czy ChatGPT może zapewnić odpowiednie informacje na temat mammografii i innych tematów związanych z badaniami przesiewowymi w kierunku raka piersi?

Czy ChatGPT może stać się wiarygodnym źródłem informacji o obrazowaniu raka piersi dla pacjentów?

W niedawnym retrospektywnym badaniu opublikowanym w promienienaukowcy z oddziałów mammografii trzeciego stopnia opieki zdrowotnej zadali 25 pytań dotyczących wykrywania i profilaktyki raka piersi ChatGPT, chatbota ze sztuczną inteligencją (AI) obsługującego duże języki.

Pytania obejmowały różne tematy, od ryzyka zachorowania na raka piersi w rodzinie i częstości wykonywania mammografii do gęstości piersi i znaczenia rejestracji za pomocą systemu raportowania i danych obrazowania piersi (BI-RADS). Zgodnie z badaniem, pytania zostały przesłane do ChatGPT trzy razy, a odpowiedzi zostały ocenione przez trzech mammologów przeszkolonych w ramach stypendium.

Według naukowców ChatGPT dostarczył odpowiednich odpowiedzi na 22 z 25 pytań (88 procent).

Paul H. Yi, MD, dyrektor Centrum Inteligentnego Obrazowania Medycznego Uniwersytetu Maryland w Departamencie Radiologii Diagnostycznej i Medycyny Nuklearnej na Uniwersytecie Maryland School of Medicine w Baltimore i jego współpracownicy, napisał.

(Nota redaktora: Aby zapoznać się z pokrewnymi treściami, zobacz „Czy ChatGPT ma wpływ na promienie?”)

Autorzy zauważają pewne zastrzeżenia dotyczące ChatGPT, zwracając uwagę na niespójne odpowiedzi na pytania dotyczące badań przesiewowych w kierunku raka piersi i lokalizacji profilaktyki raka piersi oraz niewłaściwe odpowiedzi dotyczące harmonogramu planowania mammografii po szczepieniu przeciwko COVID-19. Podczas gdy ChatGPT cytował wytyczne American Cancer Society (ACS) dotyczące sporządzania odpowiednich zaleceń dotyczących mammograficznych badań przesiewowych, Yee i współpracownicy zauważają, że nie wspomniano ani o zaleceniach dotyczących mammografii American College of Radiology (ACR), ani United States Preventive Services Task Force (USPSTF).

W związku z tym autorzy badania kładli nacisk na ostrożność i nadzór lekarza przy potencjalnym wykorzystaniu ChatGPT do informacji skierowanych do pacjentów na temat obrazowania raka piersi.

Jeśli chodzi o ograniczenia badania, Ye i współpracownicy przyznają, że możliwości ChatGPT szybko się rozwijają, a wersja ChatGPT, której użyli do badania, była dostępna w lutym 2023 r. Poza zauważeniem, że oceny przydatności ChatGPT są subiektywne, autorzy badania podkreślili, że przyszłe badania mógł ocenić, w jaki sposób roszczenia ChatGPT mogą wpłynąć na zalecenia dotyczące porad medycznych chatbota lub je zmienić.

READ  Odkrycie przeciwciał przeciwko „zimnym punktom” koronawirusa