Nowe badanie Lancetu rzuca światło na śledzenie nowych wariantów koronaawirusa

Jak wynika z badania opublikowanego w czasopiśmie Lancet Microbe, nowa technologia może wykryć nowe warianty wirusa SARS-CoV-2 około tydzień szybciej niż tradycyjne metody. Naukowcy odkryli technologię genotypowania, która umożliwia łatwe wykrywanie wariantów koronaawirusa.

Co to jest genotypowanie?

Genotypowanie to proces identyfikowania różnic w składzie genetycznym (genotypu) osobnika poprzez badanie sekwencji DNA danej osoby za pomocą testów biologicznych i porównanie jej z sekwencją innego osobnika lub sekwencją referencyjną. Twierdzą, że technologia pomogła także szybciej wdrożyć lokalne środki kontroli, takie jak śledzenie kontaktów. Genotypowanie może zapewnić wgląd w podatność danej osoby na określone choroby, reakcję na leki i możliwe cechy dziedziczne. Technologia ta jest szeroko stosowana w badaniach genetycznych, diagnostyce klinicznej i medycynie spersonalizowanej, umożliwiając lepsze zrozumienie zmienności genetycznej i torując drogę do spersonalizowanych interwencji w oparciu o unikalny profil genetyczny danej osoby.

reklama

Sekwencjonowanie całego genomu ma swoje ograniczenia, jeśli chodzi o duże populacje

Początkowo, gdy wybuchła pandemia, wariant zidentyfikowano za pomocą sekwencjonowania całego genomu. „Kiedy wybuchła pandemia Covida, wariant, którym początkowo zakażano ludzi, zidentyfikowano za pomocą bardzo precyzyjnej techniki zwanej sekwencjonowaniem całego genomu” – powiedział główny badacz Ian Lake, profesor na Uniwersytecie Anglii Wschodniej w Wielkiej Brytanii. Sekwencjonowanie całego genomu jest złotym standardem w diagnostyce umożliwiającej identyfikację i genetyczną charakterystykę wariantów. Jednak w sytuacjach, gdy należy szybko ocenić duże populacje, koszt, pojemność i czas ograniczają ich użyteczność.

Przebadano 1,15 lakh przypadków Covid

Zespół przeanalizował dane dotyczące ponad 115 000 (1,15 lakh) przypadków, w których dostępne były informacje o wariantach wirusa zarówno na podstawie genotypowania, jak i sekwencjonowania całego genomu. Porównując wynik wariantu genotypowania z wynikiem sekwencjonowania całego genomu, wykazano, że wyniki genotypowania są bardzo dokładne. „Odkryliśmy, że genotypowanie pozwoliło wykryć znane warianty koronaawirusa szybciej i przy niższych kosztach niż sekwencjonowanie całego genomu. Wyniki wariantów uzyskano sześć dni szybciej niż sekwencjonowanie całego genomu – wyniki były dostępne w ciągu zaledwie trzech dni w porównaniu do dziewięciu dni w przypadku sekwencjonowanie całego genomu.” Lek powiedział.

READ  Badanie bada skojarzoną potrójną immunoterapię

Genotypowanie ułatwia także dalsze badanie próbek

Naukowcy odkryli również, że genotypowanie umożliwiło dziewięciokrotny wzrost liczby próbek testowanych pod kątem wariantów. Oznacza to, że warianty wykryto wśród większej liczby osób. Powiedzieli, że lokalne środki kontroli, takie jak śledzenie kontaktów, można zastosować szybciej. „Genotypowanie można zastosować do znalezienia wariantów w szerokim zakresie organizmów u ludzi i zwierząt, zatem ma ogromny potencjał, aby w przyszłości kierować procesami decyzyjnymi w zakresie zdrowia publicznego i kontroli chorób na całym świecie” – dodał Lake.

Pokarmy stanowiące ryzyko dla wątroby, takie jak alkohol