Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Covid-19: Fidżi stoi w obliczu „niestabilnej sytuacji”, gdy pojawiają się nowe grupy społeczne

Drugi wybuch Covid-19 na Fidżi może łatwo przekształcić się w sytuację podobną do tej, którą widzieliśmy w Papui-Nowej Gwinei, gdzie 11630 przypadków Mówi ekspert w dziedzinie zdrowia z Oceanu Spokojnego.

Główne ośrodki na Fidżi w Suva i Nausori będą zamknięte na 77 godzin od piątku, ponieważ pracownicy służby zdrowia próbują powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa.

W pozostałej części Viti Levu, głównej wyspy, od godziny 18:00 do 4:00, począwszy od soboty, zostanie wprowadzona godzina policyjna.

Covid-19 jest badany i testowany na Fidżi.

Rząd Fidżi / Facebook

Covid-19 jest badany i testowany na Fidżi.

W środę Fidżi zgłosiło 89 przypadków i jedną śmierć od początku drugiej epidemii 17 kwietnia.

Czytaj więcej:
* Covid-19: Fidżi jest w stanie wojny z koronawirusem po jego niedawnej śmierci
* Covid-19: Pełna blokada nieuchronna na Fidżi wraz ze wzrostem liczby przypadków koronawirusa w społeczności
* Covid-19: 12 przypadków nowego koronawirusa odnotowano na Fidżi

Spośród tych przypadków 45 dotyczy korytarza Suva-Nosuri, a badane są grupy źródłowe w Nausori, Rewaka, Flagstaff i McCoy.

Dr Colleen Tokuitunga jest profesorem nadzwyczajnym zdrowia publicznego na Uniwersytecie w Auckland.

David White / Staff

Dr Colleen Tokuitunga jest profesorem nadzwyczajnym zdrowia publicznego na Uniwersytecie w Auckland.

Według urzędników służby zdrowia Fidżi supermarket, targ, ośrodek zdrowia i osady w Nausori to nowoczesne miejsca warte uwagi. Oczekuje się, że w miarę kontynuowania wysiłków w zakresie śledzenia kontaktów będzie więcej przypadków.

Dr Colin Tokuitunga, ekspert ds. Zdrowia na Pacyfiku, który był głęboko zaangażowany w reakcję Nowej Zelandii na wirusa Covid-19, powiedział, że niepokojąca jest druga fala Fidżi, która była świadkiem szerokiej transmisji wysoce zaraźliwej odmiany indyjskiej w społeczeństwie.

Chwalił środki ograniczające i powstrzymujące Ministerstwo Zdrowia tego kraju, które są podobne do odpowiedzi Nowej Zelandii na masowe testy i śledzenie kontaktów, ale powiedział, że wybuch epidemii może wymknąć się spod kontroli.

Powiedział, że nieznane źródła transmisji w społeczności są bardzo niepokojące.

READ  Epidemia Covid 19 Omicron: 5647 przypadków Covid w społeczności, 350 hospitalizowanych, 17 na OIT, 3 zgony dzisiaj
Stały minister zdrowia Fidżi, dr James Fung, mówi, że jego zespół już zmaga się ze słabymi wysiłkami w zakresie powstrzymywania.

Facebook / rząd Fidżi

Stały minister zdrowia Fidżi, dr James Fung, mówi, że jego zespół już zmaga się ze słabymi wysiłkami w zakresie powstrzymywania.

„Ich Ministerstwo Zdrowia podejmuje takie same środki, jakie może podjąć każdy zaufany organ w celu powstrzymania tego wirusa, ale znajdują się w niebezpiecznej sytuacji, w której mogą z łatwością uciec przed nimi, jak to widzimy w Papui Nowej Gwinei”.

Od 5 maja zarejestrowała się Papua Nowa Gwinea 11630 przypadków Wirusa i 121 zgonów. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy pojawiły się 223 nowe przypadki z 14 województw.

Jej rząd powiedział, że istnieją wyzwania i opóźnienia w zgłaszaniu przypadków i zgonów, a także w testowaniu.

Wirus rozprzestrzenia się na Fidżi na głównej wyspie, gdzie zamknięty jest główny szpital w Lautoka i kilka małych ośrodków zdrowia.

W międzyczasie lekarze pierwszego kontaktu z sektora prywatnego zostali wezwani do pomocy społeczeństwu w nagłych wypadkach zdrowotnych, a wiele hoteli i moteli w stolicy Suva jest wykorzystywanych jako centra kwarantanny do głównych kontaktów w nowych przypadkach.

Dzięki blokadom, ograniczeniom i dystansowi społecznemu, powiedział Tukuitonga, Fidżi może przetrwać rozprzestrzenianie się, ale kwestionuje nocną godzinę policyjną.

„W nocy prawie nie ma ruchu. Lepiej byłoby ograniczyć ruch w ciągu dnia, kiedy był ruch”.

Wirus zaczął się po raz drugi rozprzestrzeniać na Fidżi 17 kwietnia po tym, jak żołnierz zaraził się wirusem od dwóch podróżników w zarządzanym miejscu kwarantanny.

Więcej przypadków pojawiło się po tym, jak grupa żołnierzy naruszyła protokoły w ośrodku izolacyjnym, kiedy uczestniczyli po powrocie z misji pokojowych.

Stały minister zdrowia Fidżi, dr James Fong, powiedział w swojej codziennej aktualizacji w środę, że jego zespół jest pod silnym stresem.

Powiedział, że nowa sieć konglomeratów wymaga śledzenia kontaktów na dużą skalę, obejmujących kilkaset kontaktów pierwotnych i wtórnych, z grupą supermarketów będącą przedmiotem szczególnej troski.

READ  Cyklon tropikalny Jasper będzie się nasilać u wybrzeży Queensland

„Mamy do czynienia z jednym z typów Covid, które Światowa Organizacja Zdrowia sklasyfikowała jako potencjalnie bardziej zaraźliwe iz pewnością mniej przewidywalne” – powiedział Fung.