Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Chiński pocisk: co by się stało, gdyby planeta Długi Marca 5B spadła na Ziemię?

Pocisk Long March 5B jest Wróć na Ziemię po wystrzeleniu części nadchodzącej chińskiej stacji kosmicznej.

Rakieta o długości 30 metrów osiągnęła prędkość orbitalną, co oznacza, że ​​teraz podróżuje po całym świecie co 90 minut – o wiele za szybko, aby agencje kosmiczne mogły określić, gdzie wylądować.

W zeszłym roku podobne typowe rzemiosło Pojawił się w ciągu 13 minut od uderzenia w Nowy Jork. Statek był na końcu Zostało potwierdzone Przez 18. Eskadrę Obserwacji Kosmicznej Sił Kosmicznych USA, która wyląduje na Oceanie Atlantyckim.

Jeśli pocisk powróci do atmosfery nad zaludnionym obszarem, Rezultat byłby podobny do katastrofy małego samolotu rozrzuconego na dystansie 100 milPowiedział Jonathan McDowell, astrofizyk z Centrum Astrofizyki Uniwersytetu Harvarda.

Na szczęście istnieje duże prawdopodobieństwo, że ludzie pozostaną bezpieczni, a budynki lub środowisko zostaną zniszczone w bardzo niewielkim stopniu. Ale nie wynika to ze środków zapobiegawczych lub obronnych, jest to kwestia statystyczna.

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) twierdzi, że w przypadku niekontrolowanego powtarzającego się zdarzenia, takiego jak to, nie jest możliwe dokładne przewidzenie, gdzie spadnie obiekt lub jego części.

Dzieje się tak głównie dlatego, że gęstość atmosfery, która ostatecznie cofnie wysokość rakiety, jest nieznana w odległości mniejszej niż 300 km, ponieważ statki kosmiczne nie latają na tak niskich wysokościach.

Pocisk Long March 5B jest Obecnie wahają się Obecnie na wysokości od 170 do 372 kilometrów spada już na 160 kilometrów.

Jest też możliwe, że obiekt po prostu spali się jeszcze raz, ale części pocisku o wysokiej temperaturze topnienia mogą dosięgnąć ziemi. Eksperci mają trudności z ustaleniem, jak dokładnie zrobi rakietę, ponownie w nią wchodząc, ponieważ chińska agencja kosmiczna dostarcza tylko ograniczone informacje o swoim statku kosmicznym.

READ  Co dalej z Projektem Ludzkiego Genomu – Mapowanie mózgu w celu zrozumienia wpływu choroby

Jednakże, ponieważ Ziemia zawiera 75 procent wody i ponieważ duże połacie lądu są niezamieszkane, ryzyko każdej osoby jest bardzo małe – ludzie są bardziej narażeni na to, że wyprowadzą pojazd z tego pocisku.

Najgorszy przypadek [scenario] Jest to pręt szkieletowy, który uderza w osobę i jest potencjalnie śmiertelny, ale jest mało prawdopodobne, aby spowodował wielokrotne obrażenia. Niezależny. Dodał, że wrak będzie podróżował z prędkością około 100 mil na godzinę, więc może dojść do poważnych szkód materialnych, ale ponieważ rozprzestrzeniłby się na 100 mil, możliwe było, że jeden lub dwa elementy zderzyłyby się z zaludnionym obszarem.

W ostatnim dziesięcioleciu około 100 satelitów i obiektów rakietowych wraca do atmosfery każdego roku o łącznej masie około 150 ton rocznie, a kwestia śmieci kosmicznych jest problemem, który z czasem tylko się pogorszy ze względu na brak przepisów. o sprzątaniu przestrzeni wokół naszej planety.

Naukowiec z NASA Donald Kessler ostrzegł, że efekt domina wynikający ze zderzenia dwóch kawałków kosmicznego gruzu może stworzyć nieprzeniknioną warstwę gruzu, uniemożliwiającą starty w kosmos na Ziemi. Zasadniczo więzi nas na ziemi.

Ten potencjalny problem jest znacznie większy niż niewielka szansa, że ​​gruz spadnie na budynki, a nawet ludzi. W takim przypadku planowane misje na Księżyc lub nawet Rehabilitacja Marsa Można to nieodwracalnie anulować.