Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Po pandemii: przeszczepy narządów powracają pośród zadawanych pytań

do MedPage TodayZapytaliśmy o serial „Po epidemii” Redakcja Osoby indywidualne Omówienie ważnych i trwałych skutków pandemii COVID-19 dla medycyny i opieki zdrowotnej.

Tutaj przeprowadzamy wywiad z Mary „Minnow” Walsh, MD, kardiologiem at Centrum Saint Vincent Heart w Indianapolis w stanie Indiana i w przeszłości Prezes American College of Cardiology.

Sprawdź niektóre z naszych pozostałych Artykuły z serii tutaj.

Czy możesz podzielić się anegdotą o swoim pacjencie i o tym, jak epidemia wpłynęła na jego stan? Jaki był rezultat?

Walsh: Mieliśmy pacjenta, który miał serce dawcy, który odmówił przeszczepu w pierwszej części epidemii. Przytłoczony potencjalnymi zagrożeniami, jakie na niego czekają i możliwością, że ograniczenia dotyczące odwiedzających doprowadzą go do hospitalizacji bez łóżek. Jest stabilny i nadal czeka na przeszczep.

Na początku epidemii przeszczepianie narządów wymagało wykonywania planowych operacji. Czy nosił to w pełni?

Walsh: Spadek wskaźnika przeszczepów różni się w zależności od ośrodka. Na początku ośrodki na najbardziej dotkniętym północnym wschodzie zaprzestały przeszczepów, podczas gdy inne ośrodki w innych lokalizacjach geograficznych przyjęły normalne podejście. Większość centrów pracuje obecnie nad tworzeniem kopii zapasowych i operuje na woluminach sprzed pandemii.

Bardzo szybko wrócimy do poprzednich rozmiarów implantów. Ponieważ wskaźniki hospitalizacji z powodu COVID spadają w większości części kraju, szpitale ponownie mają dużą pojemność na OIT, więc bariery zniknęły.

Słyszeliśmy o zakażeniu COVID biorców narządów i przeszczepie COVID na COVID. Jakie środki ostrożności należy podjąć wobec dawców i biorców w następnym roku?

Walsh: Po pierwsze, pacjenci oczekujący na przeszczep serca będą musieli zostać zaszczepieni, aby znaleźć się na liście, a badanie w kierunku COVID zarówno u dawcy, jak i biorcy jest absolutną koniecznością. Szybkie testy stają się coraz dokładniejsze i bardziej dostępne, więc możemy być spokojni o naszych pacjentów. Wymienieni pacjenci już podejmują decyzje o przyjęciu narządów z zakażeniem wirusem zapalenia wątroby typu C wysokiego ryzyka, więc ryzyko COVID jest na to narażone.

READ  Jak rekiny pływają bez przerwy? Naukowcy właśnie się dowiedzieli

Kardiomiopatia po COVID dotyczy głównie uprawiania sportu. Czy istnieją długoterminowe skutki przeszczepu narządów?

Walsh: Obecnie oceniamy dawców, którzy byli wcześniej zakażeni wirusem COVID za pomocą standardowego obrazowania przy użyciu echokardiogramu, koronarografii i serologii. Nie ustalono, czy skany MRI dawców, którzy mieli COVID, pomogą w podjęciu decyzji o dawcy.

jakieś pytania O koronawirusie Nie możesz się doczekać odpowiedzi w ciągu roku?

Walsh: Jak długo trwa ochrona szczepionkowa? Czy otrzymamy coroczne szczepionki lub wzmacniacze z danymi o wariantach? Jaki będzie apetyt społeczeństwa na ukrywanie się i dystansowanie społeczne w dłuższej perspektywie?

Podejrzewam, że za rok nadal nie będzie wiadomo, ile zmiennych zobaczymy w przyszłości. Do tego czasu możemy nadal pytać, jakie są konsekwencje osób cierpiących na „długotrwały” zespół COVID i czy mamy lepsze sposoby ich diagnozowania i leczenia.

Ostatnia aktualizacja miała miejsce 7 maja 2021 r