Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Po pandemii: przeszczepy narządów powracają pośród zadawanych pytań

do MedPage TodayZapytaliśmy o serial „Po epidemii” Redakcja Osoby indywidualne Omówienie ważnych i trwałych skutków pandemii COVID-19 dla medycyny i opieki zdrowotnej.

Tutaj przeprowadzamy wywiad z Mary „Minnow” Walsh, MD, kardiologiem at Centrum Saint Vincent Heart w Indianapolis w stanie Indiana i w przeszłości Prezes American College of Cardiology.

Sprawdź niektóre z naszych pozostałych Artykuły z serii tutaj.

Czy możesz podzielić się anegdotą o swoim pacjencie i o tym, jak epidemia wpłynęła na jego stan? Jaki był rezultat?

Walsh: Mieliśmy pacjenta, który miał serce dawcy, który odmówił przeszczepu w pierwszej części epidemii. Przytłoczony potencjalnymi zagrożeniami, jakie na niego czekają i możliwością, że ograniczenia dotyczące odwiedzających doprowadzą go do hospitalizacji bez łóżek. Jest stabilny i nadal czeka na przeszczep.

Na początku epidemii przeszczepianie narządów wymagało wykonywania planowych operacji. Czy nosił to w pełni?

Walsh: Spadek wskaźnika przeszczepów różni się w zależności od ośrodka. Na początku ośrodki na najbardziej dotkniętym północnym wschodzie zaprzestały przeszczepów, podczas gdy inne ośrodki w innych lokalizacjach geograficznych przyjęły normalne podejście. Większość centrów pracuje obecnie nad tworzeniem kopii zapasowych i operuje na woluminach sprzed pandemii.

Bardzo szybko wrócimy do poprzednich rozmiarów implantów. Ponieważ wskaźniki hospitalizacji z powodu COVID spadają w większości części kraju, szpitale ponownie mają dużą pojemność na OIT, więc bariery zniknęły.

Słyszeliśmy o zakażeniu COVID biorców narządów i przeszczepie COVID na COVID. Jakie środki ostrożności należy podjąć wobec dawców i biorców w następnym roku?

Walsh: Po pierwsze, pacjenci oczekujący na przeszczep serca będą musieli zostać zaszczepieni, aby znaleźć się na liście, a badanie w kierunku COVID zarówno u dawcy, jak i biorcy jest absolutną koniecznością. Szybkie testy stają się coraz dokładniejsze i bardziej dostępne, więc możemy być spokojni o naszych pacjentów. Wymienieni pacjenci już podejmują decyzje o przyjęciu narządów z zakażeniem wirusem zapalenia wątroby typu C wysokiego ryzyka, więc ryzyko COVID jest na to narażone.

READ  Czy utratę słuchu można odwrócić?

Kardiomiopatia po COVID dotyczy głównie uprawiania sportu. Czy istnieją długoterminowe skutki przeszczepu narządów?

Walsh: Obecnie oceniamy dawców, którzy byli wcześniej zakażeni wirusem COVID za pomocą standardowego obrazowania przy użyciu echokardiogramu, koronarografii i serologii. Nie ustalono, czy skany MRI dawców, którzy mieli COVID, pomogą w podjęciu decyzji o dawcy.

jakieś pytania O koronawirusie Nie możesz się doczekać odpowiedzi w ciągu roku?

Walsh: Jak długo trwa ochrona szczepionkowa? Czy otrzymamy coroczne szczepionki lub wzmacniacze z danymi o wariantach? Jaki będzie apetyt społeczeństwa na ukrywanie się i dystansowanie społeczne w dłuższej perspektywie?

Podejrzewam, że za rok nadal nie będzie wiadomo, ile zmiennych zobaczymy w przyszłości. Do tego czasu możemy nadal pytać, jakie są konsekwencje osób cierpiących na „długotrwały” zespół COVID i czy mamy lepsze sposoby ich diagnozowania i leczenia.

Ostatnia aktualizacja miała miejsce 7 maja 2021 r