Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Długo oczekiwane badanie przesiewowe szyjki macicy jest finansowane przez rząd

Rząd sfinansuje długo oczekiwany wymaz cytologiczny, który kobiety mogą wykonać samodzielnie, i zmniejszy potrzebę wykonywania wymazu.

Zastępca ministra zdrowia dr Aisha Viral w sprawie aktualizacji mediów Covid-19.
obrazek: RNZ / Sam Reelston

Rząd wprowadzi również nowy system badań przesiewowych w kierunku raka piersi, który „z wyprzedzeniem” będzie identyfikował i zapisywał kwalifikujące się kobiety, z planami dotarcia do dodatkowych 271 000 osób.

Nowy system zacznie działać w ciągu najbliższych dwóch lat.

Około 160 kobiet w Nowej Zelandii zapada co roku na raka szyjki macicy, a około 50 z tego powodu umiera.

Dr Aisha Viral, zastępca ministra zdrowia (zdrowie kobiet), powiedziała, że ​​była to tragedia, ponieważ „prawie wszystkim przypadkom można zapobiec lub można je leczyć, jeśli zostaną wykryte na wczesnym etapie”.

Dr Viral powiedział, że w tegorocznym budżecie do 53 milionów dolarów zostanie przeznaczone na ukończenie projektowania i wdrożenia nowego testu na wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV), który jest przyczyną 99 procent przypadków raka szyjki macicy.

„Nowy test, który zastąpi obecny test wymazu u 1,4 miliona kwalifikujących się kobiet w wieku od 25 do 69 lat, jest prostym i szybkim wymazem, który kobiety mogą wykonać samodzielnie. Pomoże to zmniejszyć bariery utrudniające badanie przesiewowe .

„Modelowanie kliniczne przewiduje, że przejście na badania przesiewowe w kierunku HPV zapobiegnie około 400 dodatkowym przypadkom raka szyjki macicy w ciągu 17 lat i uratuje około 138 dodatkowych przypadków. Około jedną trzecią przypadków, którym udało się zapobiec i uratować życie, będzie Wayne Mawry.

„Test HPV, stosowany w Australii, Wielkiej Brytanii, Irlandii i wielu innych krajach europejskich, również okazał się bardziej skuteczny, więc kobiety, które uzyskały wynik negatywny, muszą być badane tylko co pięć lat, a nie co trzy lata, jak to jest obecnie przypadku ”.

READ  Sonda Juno NASA rozpoczyna międzyplanetarną podróż, aby obserwować Jowisza

Zmiana schematu badań przesiewowych w kierunku raka piersi

Dr Aisha Viral powiedziała, że ​​nowy system badań przesiewowych w kierunku raka piersi zastępuje obecny model „adherencji”, w którym kobiety decydują się zapisać na badanie piersi za pośrednictwem swojego lekarza rodzinnego lub dzwoniąc pod numer 0800.

Każdego roku w Nowej Zelandii diagnozuje się raka piersi u około 3200 osób i dochodzi do około 600 zgonów.

Ogólnokrajowy program badań przesiewowych piersi BreastScreen Aotearoa zapewnia bezpłatne badania mammograficzne co dwa lata kobietom w wieku od 45 do 69 lat, u których nie występują objawy raka piersi.

„Obecna starzejąca się infrastruktura IT zagraża programowi. Brakuje jej elastyczności, którą można łatwo zaktualizować, aby sprostać potrzebom społeczeństwa, i nie jest już dobrze obsługiwana przez dostawców”.

Powiedziała, że ​​rząd zainwestuje do 55,6 milionów dolarów w poważną modernizację technologii, a kolejne 10 milionów dolarów zostanie zarezerwowane, aby dotrzymać kroku wzrostowi populacji i zrekompensować utracone ekrany piersi z powodu zamknięcia Covid-19.

„Nowa technologia pozwoli lepiej wyposażyć program w dotarcie do 271 000 kobiet, które kwalifikują się do badań piersi, ale nie są obecnie poddawane badaniom przesiewowym, dzięki możliwości bezpośredniego zapraszania ich i prowadzenia ukierunkowanych kampanii. Kiedy kobietom proponuje się randkę, mogą wybrać uczestnictwo lub zażądać wycofania.

„Ponieważ więcej kobiet z Mäori i Pacyfiku umiera na raka piersi niż kobiet spoza Maorysów i kobiet spoza Pacyfiku, nowy system pozwoli BSA zidentyfikować kobiety z grup priorytetowych, które w rzeczywistości mogą nie być częścią programu”.