Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Brytyjskie firmy w Chinach postrzegają rok 2024 jako „kluczowy” dla inwestycji

Brytyjskie firmy w Chinach postrzegają rok 2024 jako „kluczowy” dla inwestycji

Bądź na bieżąco dzięki bezpłatnym aktualizacjom

Brytyjskie firmy w Chinach postrzegają rok 2024 jako „rok kluczowy” dla Pekinu, jeśli chodzi o rozwianie rosnących obaw związanych z pogarszającą się sytuacją gospodarczą i otoczeniem inwestycyjnym, stwierdziła we wtorek Brytyjska Izba Handlowa.

Izba z siedzibą w Pekinie stwierdziła, że ​​badanie brytyjskich przedsiębiorstw w całych Chinach wykazało, że nastroje poprawiły się w porównaniu z rekordowym poziomem pesymizmu w zeszłym roku, ale 60 procent respondentów nadal uważa, że ​​prowadzenie działalności gospodarczej było trudniejsze niż w 2022 r., kiedy było zdewastowane. 19 Ograniczenia ekonomiczne.

W związku z presją na bezpośrednie inwestycje zagraniczne w Chinach Pekin przedstawił 24-punktowy dokument polityczny, aby rozwiać obawy inwestorów, ale Izba stwierdziła, że ​​Pekin musi poczynić postępy w zakresie wdrażania, biorąc pod uwagę rosnące „zmęczenie obietnicami” wśród firm.

Julian Fisher, prezes izby, powiedział, że przyszły rok „będzie rokiem kluczowym”. „Nie chodzi tylko o słowa, ostatecznie rok 2024 będzie wymagał działań, w przeciwnym razie mogą wystąpić poważne problemy w gospodarce.

Zagraniczne firmy w Chinach otrzymały podwójny cios w postaci słabnącego ożywienia gospodarczego w kraju, które zmniejszyło ich atrakcyjność jako rynku, oraz coraz ostrzejszego tonu Pekinu wobec zagranicznych firm.

Chiny zaostrzyły kontrolę nad danymi i stłumiły działania istotne dla zagranicznych inwestorów, takie jak due diligence.

Niektóre brytyjskie firmy i osoby prywatne odczuły skutki określonych polityk, takich jak ograniczenie korepetycji online, które ograniczyło możliwości nauczycieli języka angielskiego.

Fisher powiedział, że chociaż nie ma oficjalnych danych, słyszał, że liczba brytyjskich emigrantów w Chinach spadła z 35 000 przed Covidem do 16 000. Trend zmierza w kierunku „lokalizacji”, a wiele firm zastępuje wszystkie szczeble kierownictwa lokalnymi pracownikami.

READ  Sąd stwierdził, że szef FTX szukał „prawnego uzasadnienia” przekazanych miliardów

Powiedział, że istnieją oznaki wskazujące, że chiński rząd staje się coraz bardziej otwarty na zagraniczne koncerny, umożliwiając większy dostęp do urzędników.

W zeszłym miesiącu rząd zwrócił także uwagę na kwestie utrudniające prowadzenie działalności zagranicznej, takie jak przepisy regionalne nakładające na firmy zagraniczne dłuższe procedury licencyjne w porównaniu z firmami lokalnymi.

„To naprawdę się zmieniło, w tym roku było dużo pracy” – powiedział Fisher. Jednym z przykładów tego, stwierdził, była niedawna akceptacja przez Chiny niektórych brytyjskich kwalifikacji zawodowych w odpowiedzi na konkretny wniosek Wielkiej Brytanii.

Dodał jednak, że sprawdzenie, czy ogólna sytuacja się poprawi, zajmie więcej czasu i działań.

Urzędnicy Izby stwierdzili, że stosunki Wielkiej Brytanii z Chinami ulegały wahaniom w związku ze zmianami w brytyjskim rządzie i „chodzą po wodzie” aż do przyszłorocznych wyborów.