Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Rosnąca inflacja bazowa w USA uwypukla uporczywą presję cenową

Rosnąca inflacja bazowa w USA uwypukla uporczywą presję cenową

Bądź na bieżąco dzięki bezpłatnym aktualizacjom

Inflacja bazowa w Stanach Zjednoczonych wzrosła w zeszłym miesiącu, wzmacniając argumenty amerykańskiej Rezerwy Federalnej, że być może konieczne będzie pozostawienie stóp procentowych na niezmienionym poziomie przez nadchodzące miesiące.

Dane opublikowane we wtorek, dzień przed oczekiwanym głosowaniem Fed w sprawie kosztów pożyczek, pokazały, że ceny bazowe w Stanach Zjednoczonych wzrosły w listopadzie o 0,3 procent, podczas gdy stopa bazowa liczona rok do roku pozostała na stałym poziomie 4 procent Stu.

Ta roczna miara podstawowa, postrzegana jako wskaźnik długoterminowej inflacji, nie uwzględnia zmian cen energii i żywności.

Główna stopa procentowa spadła do 3,1 proc., zgodnie z oczekiwaniami i nieznacznie poniżej październikowej stopy wynoszącej 3,2 proc.

Po publikacji danych inwestorzy obniżyli oczekiwania na obniżkę stóp procentowych.

„Fed ciągle nam powtarza, że ​​nie ma pewności, czy jest w stanie stwierdzić z całą pewnością, że inflacja będzie kontynuowana [its target of] Omair Sharif, szef grupy prognozującej inflację Insights, powiedział, że inflacja wkrótce wzrośnie do 2%. „Nie sądzę, że po dzisiejszych liczbach można stracić pewność siebie”.

Dodał, że liczby nie oznaczają, że wszystko jest jasne.

Analitycy odebrali dane o inflacji bazowej jako sygnał, że droga do obniżenia tej wartości w przyszłym roku będzie wyboista.

Choć rynek w dalszym ciągu oczekuje obniżki stóp procentowych o ćwierć punktu do maja przyszłego roku, inwestorzy obniżyli swoje oczekiwania po publikacji danych.

Oczekuje się, że w środę urzędnicy Fed będą głosować za utrzymaniem stóp procentowych na obecnym poziomie 5,25–5,5%.

Giełdy amerykańskie zakończyły sesję wzrostami, a indeks S&P 500 wzrósł o 0,5% do najwyższego poziomu zamknięcia od stycznia 2022 r. To oznacza, że ​​jest około 3% poniżej rekordowego poziomu z początku tego miesiąca.

READ  Jak obciąć największy rachunek z nich wszystkich.. kredyt hipoteczny | Kredyty hipoteczne

Rynek amerykańskich obligacji skarbowych wydawał się spokojny, rentowności krótkoterminowych obligacji skarbowych były w ciągu dnia stabilne, natomiast rentowności instrumentów długoterminowych były nieco niższe.

Sekretarz skarbu USA Janet Yellen stwierdziła, że ​​wtorkowe dane potwierdzają, że inflacja spadła „znacznie”, natomiast prezydent Joe Biden podkreślił, że pomimo spadku wskaźnika CPI bezrobocie utrzymuje się poniżej 4 proc.

„Zarobki pracowników i majątek gospodarstw domowych są obecnie wyższe niż przed pandemią, po uwzględnieniu inflacji” – stwierdził.

Fed preferuje mniej zmienną miarę – podstawowy indeks osobistych wydatków konsumpcyjnych.

Jednak wtorkowe dane, które nadeszły ponad dwa tygodnie przed danymi o osobistych wydatkach konsumpcyjnych, prawdopodobnie wpłyną na to, w jakim stopniu prezes Fed Jay Powell będzie skłonny wycofać się z oczekiwań na obniżki stóp procentowych na rynkach.

W środę bank centralny opublikuje swoje najnowsze podsumowanie prognoz gospodarczych, które będzie uważnie obserwowane pod kątem tego, jakich obniżek spodziewają się urzędnicy w przyszłym roku.

Fed szuka potwierdzenia, że ​​inflacja w sektorze usług maleje. Sherif powiedział jednak, że ceny w sektorze usług wzrosły w listopadzie o 0,44 procent, po uwzględnieniu mieszkalnictwa, energii i żywności.

Wtorkowe dane wskazują również, że koszty związane z mieszkaniem, mierzone na podstawie tego, za ile właściciele domów będą wynajmować swoje nieruchomości, wzrosły w ciągu miesiąca o 0,5%. Jest to częściowo równoważone niższymi cenami energii i innych artykułów codziennego użytku.

„Decydenci prawdopodobnie utrzymają jastrzębie nastawienie, ponieważ ceny będą nadal rosły w nieprzyjemnie szybkim tempie, a urzędnicy Fed są wrażliwi na ryzyko wzrostu inflacji” – powiedziała Rubeela Faruqui, główna ekonomistka USA w firmie doradczej High Frequency Economics.

Opublikowane w zeszłym tygodniu mocne dane o zatrudnieniu w USA skłoniły część inwestorów do rewizji oczekiwań co do rundy obniżek stóp procentowych rozpoczynającej się w marcu.

Jednak Alan Dittmeister, były ekonomista Fed, który obecnie pracuje w UBS, powiedział, że najnowsze dane „pozwalają na ogólne spowolnienie inflacji”.

Dodał, że nadal istnieje możliwość obniżki stóp procentowych przez bank centralny w marcu, aby stopy procentowe nie stały się zbyt restrykcyjne dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw, gdy inflacja zbliży się do celu.

Dodatkowe raporty Nicholasa Megawa z Nowego Jorku