Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Tata: Wątpliwości co do zdolności Port Talbot do wytwarzania nowej stali

Tata: Wątpliwości co do zdolności Port Talbot do wytwarzania nowej stali

  • Napisane przez Stefana Messengera
  • Korespondent środowiskowy BBC Wales

Źródło obrazu, Krzysztofa Furlonga

Skomentuj zdjęcie,

Związki zawodowe twierdzą, że Tata zamierza zamknąć oba wielkie piece w Port Talbot

Według firmy stojącej za ekologiczną hutą fabryka Tata w Port Talbot może być zmuszona „porzucić” produkcję nowej stali.

Szef H2 Green Steel w Szwecji stwierdził, że Wielkiej Brytanii brakuje warunków niezbędnych do przejścia na piece zasilane wodorem i powinna zamiast tego skupić się na stali pochodzącej z recyklingu.

Kajsa Ryttberg-Wallgren ostrzegła, że ​​jeśli tak się nie stanie, brytyjskiemu przemysłowi stalowemu grozi „powolna śmierć”.

Rzecznik Tata powiedział, że jest zaangażowana w przyjazną dla środowiska produkcję stali w Wielkiej Brytanii.

Od jakiegoś czasu oczekiwano ogłoszenia planów dekarbonizacji w zakładzie w Port Talbot.

Związki poinformowały wcześniej, że Tata zamierza zamknąć dwa wielkie piece na terenie zakładu, które opierają się na węglu i wytwarzają nową lub dziewiczą stal.

Zamiast wielkich pieców zainstalowany zostanie elektryczny piec łukowy, w którym topi się złom.

Docelowo obiekt będzie zasilany czystą energią elektryczną z sieci, co znacznie zmniejszy ogromny ślad węglowy obiektu.

Istnieją obawy, że w wyniku tego procesu może zostać utraconych nawet 3000 miejsc pracy, a Wielka Brytania może utracić zdolność do produkcji własnej surowej stali i uzależnić się od importu.

Źródło obrazu, Stal H2 w kolorze zielonym

Skomentuj zdjęcie,

H2 Green Steel buduje pierwszą na świecie wielkoskalową fabrykę ekologicznej stali

Czyste paliwo produkowane jest przy użyciu energii elektrycznej pochodzącej głównie z dużej pobliskiej elektrowni wodnej, która zapewnia stałą i niezawodną energię odnawialną.

Region dysponuje obfitością zielonej energii, a także innym istotnym składnikiem, jakim jest wysokiej jakości ruda żelaza.

Plan Boden zakłada produkcję około pięciu milionów ton stali surowej rocznie do 2030 r., przy czym firma rozważa inne możliwości w Kanadzie i Brazylii.

Z kolei w krajach takich jak Wielka Brytania brakuje jeszcze „odpowiednich warunków” – stwierdził Rettberg-Walgren, wiceprezes wykonawczy H2 Green Steel.

„Czy musiałbyś zrezygnować z produkcji czystego żelaza? Prawdopodobnie tak” – powiedziała BBC Wales News.

„Gdyby tak nie było, śmierć byłaby powolna.”

Wyprodukowanie wymaganej ilości ekologicznego wodoru po rozsądnych kosztach byłoby „bardzo trudne, jeśli nie ma mocy podstawowej” – dodała.

Twierdził, że poleganie na przerywanej energii z morskich farm wiatrowych – jak ma to miejsce w Walii – byłoby droższe, a zatem „kwestią niemożliwą do finansowania”.

Jej sugestia była taka, aby fabryki takie jak Port Talbot skupiły się na specjalizacji w recyklingu stali przy użyciu pieców elektrycznych.

„Macie na przykład silną bazę klientów z branży motoryzacyjnej w Wielkiej Brytanii, którzy są skłonni zapłacić wyższą cenę – już szukają ekologicznych produktów stalowych” – powiedziała.

Profesor Cameron Bledel-Pearce, dyrektor Sustain, centrum badawczego Uniwersytetu Swansea zajmującego się bardziej ekologiczną produkcją stali, powiedział, że jego zdaniem istnieją „znaczące możliwości w zakresie produkcji stali intensywnie wykorzystującej złom”.

Może w końcu zostać częścią dachu pokrytego panelami słonecznymi w ekologicznym domu, powiedział profesor Bledel-Pearce, trzymając pustą puszkę mleka kokosowego.

Skomentuj zdjęcie,

Zdaniem profesora Bledela Pearce’a cała gospodarka w Południowej Walii mogłaby zostać zbudowana na metalach pochodzących z recyklingu

„Moglibyśmy wokół tego rozwinąć całą gospodarkę w Południowej Walii” – wyjaśnił.

„Zrobimy więcej, aby dbać o te materiały i dbać o ich odpowiedzialne przemieszczanie się w łańcuchu dostaw do producentów stali.

„Po przejściu na gospodarkę o obiegu zamkniętym będzie z tym związanych wiele miejsc pracy”.

Stwierdził jednak, że ważne jest, aby nie wykluczać alternatywnych rozwiązań dla Port Talbot.

Powiedział, że wielkie piece można konserwować lub wykorzystywać przy użyciu technologii wychwytywania i składowania dwutlenku węgla, a wytwarzanie energii za pomocą wodoru również „nie jest niemożliwe”.

„Ludzie muszą zrozumieć, że nie ma na to stuprocentowo dobrego sposobu” – powiedział.

Ben Burgrave, dyrektor naczelny Net Zero Industry Wales, powiedział, że plany Taty dotyczące budowy elektrycznego pieca łukowego to „początek podróży”, a wodór może odegrać pewną rolę.

Produkcja zielonego wodoru będzie kontynuowana wraz z budową pływających morskich farm wiatrowych, dodał Burgraaf.

Tata Steel powiedziała: „Technologia elektrycznych pieców łukowych jest obecnie najbardziej praktycznym i zrównoważonym ekonomicznie sposobem na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla i zabezpieczenie przyszłości przemysłu stalowego w Port Talbot.

„Wielka Brytania produkuje 10 milionów ton złomu stalowego rocznie, który można wykorzystać do produkcji stali w elektrycznych piecach łukowych.

„Ta technologia zmniejszy naszą emisję o pięć milionów ton rocznie – co odpowiada około dwóm milionom domów.

„Nadal rozważamy inne sposoby osiągnięcia w przyszłości produkcji stali neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla we wszystkich naszych fabrykach w Wielkiej Brytanii, które mogłyby obejmować technologię wodoru lub wychwytywania dwutlenku węgla jako uzupełnienie naszych obecnych planów”.

READ  Strajk rur: niewielki lub żaden serwis w miarę trwania strajku