Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wzrost płac w Wielkiej Brytanii spowalnia w związku z zastojem na rynku pracy

Wzrost płac w Wielkiej Brytanii spowalnia w związku z zastojem na rynku pracy

  • Napisane przez Dearbil Jordan i Darshini David
  • wiadomości BBC

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Według najnowszych oficjalnych danych wzrost płac spowolnił, a brytyjski rynek pracy wykazuje oznaki zahamowania.

Wzrost wynagrodzeń po wyłączeniu premii spadł do 7,3% w ciągu trzech miesięcy poprzedzających październik, podczas gdy liczba wolnych miejsc pracy spadła.

Ale chociaż zyski nie rosną tak szybko, jak kiedyś, nadal przewyższają inflację, która mierzy tempo wzrostu cen.

Sugeruje to, że Bank Anglii raczej nie obniży stóp procentowych w najbliższym czasie.

Liczba osób na liście płac spadła, a liczba wolnych miejsc pracy w Wielkiej Brytanii również w dalszym ciągu spadała, tym razem o 45 000 w okresie od września do listopada.

Darren Morgan, dyrektor ds. statystyk gospodarczych w Urzędzie Statystyk Narodowych, który opublikował te dane, powiedział: „To obecnie najdłuższy okres spadku w historii, dłuższy niż bezpośrednio po pogorszeniu koniunktury gospodarczej w 2008 roku”.

To siedemnasty miesiąc z rzędu, w którym liczba ta spada.

Jednak całkowita liczba ofert pracy osiągnęła 949 000, co według Morgana „utrzymuje się znacznie powyżej poziomu sprzed pandemii”.

Inflacja spadła po długim okresie podwyżek stóp procentowych przez Bank Anglii. Skłoniło to rynki finansowe i część ekonomistów do sugestii, że bank może wkrótce rozpocząć obniżki stóp procentowych z obecnego poziomu 5,25%.

Choć inflacja spadła do 4,6%, pozostaje ponad dwukrotnie wyższa od docelowej wartości banku wynoszącej 2%. Ponadto w ciągu trzech miesięcy poprzedzających październik regularne płace rosły szybciej niż inflacja.

W zeszłym miesiącu prezes Banku Anglii Andrew Bailey powiedział, że „jest zbyt wcześnie, aby myśleć o obniżeniu stóp procentowych”.

„Chociaż dynamika osłabła, rynek pracy pozostaje napięty” – powiedziała Yael Selvin, główna ekonomistka w brytyjskiej firmie księgowej KPMG.

„Bank Anglii pozostanie czujny, ponieważ dalsze zacieśnianie polityki może spowodować niepowodzenie w jego walce z inflacją, zwłaszcza jeśli silny wzrost płac przyczyni się do trwałej inflacji krajowej”.

Wysokie stopy procentowe sprawiają, że pożyczanie pieniędzy jest droższe dla osób fizycznych i przedsiębiorstw.

Jednocześnie mogłoby sprawić, że oszczędzanie pieniędzy stanie się atrakcyjniejsze, jeśli banki zdecydują się na przeniesienie wyższych stóp oszczędności na swoich klientów w taki sam sposób, w jaki niektórzy pożyczkodawcy przerzucili wyższe oprocentowanie kredytów hipotecznych.

Teoria głosi, że jeśli ludzie i firmy wydają mniej lub inwestują mniej, a więcej oszczędzają, popyt spada, a wzrost cen spada. Ale może to również oznaczać, że gospodarka ma trudności ze wzrostem.

Najnowsze dane Urzędu Statystyk Narodowych pokazały, że stopa bezrobocia w Wielkiej Brytanii utrzymuje się na poziomie 4,2%.

Jednak Bank Anglii był jednym z tych, którzy prognozowali, że przy rosnących kosztach pożyczek w ciągu najbliższych dwóch lat bezrobocie przekroczy 5%, co może oznaczać utratę miejsc pracy dla setek tysięcy osób.

W tym trudnym kontekście rozwijają się rządowe plany „powrotu do pracy”. Ma na celu przyciągnięcie do pracy większej liczby osób, a nie tylko tych znajdujących się na listach bezrobotnych.

W przeciwieństwie do innych bogatych krajów, w Wielkiej Brytanii o setki tysięcy więcej osób sklasyfikowanych jako „nieaktywne” – nie poszukujące pracy ani nie dostępne do pracy – niż przed pandemią Covida. Jednak znalezienie pracy jest trudne, jeśli dostępnych jest mniej ofert pracy.

Oznacza to dalsze nadwyrężanie budżetów gospodarstw domowych, ale potwierdza także oczekiwania ekonomistów – jak ostrzegał Bank Anglii – że stopy procentowe w najbliższym czasie nie spadną.

Jak wpływają na Ciebie kwestie poruszone w tej historii? Podziel się swoimi doświadczeniami za pośrednictwem poczty elektronicznej [email protected].

Jeśli chcesz porozmawiać z dziennikarzem BBC, podaj numer kontaktowy. Możesz także skontaktować się w następujący sposób:

Jeśli czytasz tę stronę i nie widzisz formularza, musisz odwiedzić mobilną wersję witryny BBC, aby przesłać swoje pytanie lub komentarz. Możesz też wysłać do nas e-mail na adres [email protected]. W każdym zgłoszeniu proszę podać swoje imię i nazwisko, wiek i lokalizację.