Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Badanie wykazało, że zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi unoszącymi się w powietrzu „rośnie na całym świecie”

Zanieczyszczenie mikrodrobin plastiku „unosi się spiralnie na całym świecie”, wynika z badań nad unoszącymi się w powietrzu cząstkami plastiku.

Naukowcy stwierdzili, że zanieczyszczenie człowieka doprowadziło do globalnego cyklu plastycznego, podobnego do procesów naturalnych, takich jak obieg węgla, gdy plastik przemieszcza się przez atmosferę, oceany i ląd. Jeden z naukowców powiedział, że rezultatem było „zwilżenie” planety.

Analiza opisuje zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi jako jeden z najpilniejszych problemów środowiskowych XXI wieku. Wskazuje, że miliardy ton plastiku są wyrzucane do oceanów i lądów, a następnie rozpadane na małe kawałki wyrzucane z powrotem w powietrze w wyniku ruchu drogowego, wiatrów nad morzami i polami uprawnymi.

Ludzie są już znani To samoI Drink I Jeść Inne badania wskazują, że poziom zanieczyszczenia będzie nadal gwałtownie wzrastał. Naukowcy stwierdzili, że „rodzi to pytania dotyczące wpływu gromadzenia się plastiku w atmosferze na zdrowie ludzi. Wdychanie cząstek może podrażniać tkankę płuc i prowadzić do poważnych chorób”.

Profesor Natalie Mahwald z Cornell University w USA, będąca częścią zespołu badawczego, powiedziała: „To, co obecnie obserwujemy, to rosnąca akumulacja źle zarządzanych tworzyw sztucznych. Niektórzy uważają, że wzrośnie dziesięciokrotnie. [per decade].

„Ale może uda nam się rozwiązać ten problem, zanim stanie się poważnym problemem, jeśli będziemy lepiej zarządzać naszymi tworzywami sztucznymi, zanim osadzą się one w środowisku i wszędzie się obracają”.

Cząsteczki mikroplastiku w pyle atmosferycznym – wynik ruchu ulicznego i wiatrów, które wzbudzają cząsteczki już w środowisku. Zdjęcie: Janice Brani / Proceedings of the National Academy of Sciences

Powiedziała, że ​​usunięcie plastiku z oceanów może pomóc zmniejszyć ilość wyrzucanych z powrotem do atmosfery, a bardziej degradowalne tworzywa sztuczne mogą być częścią rozwiązania.

Szukaj, Opublikowano w Proceedings of the National Academy of Sciences, Przebadano unoszące się w powietrzu mikroplastiki, które zostały zbadane znacznie mniej niż tworzywa sztuczne z oceanów i Rzeki.

Zespół dysponował ponad 300 próbkami mikroplastiku unoszącego się w powietrzu z 11 miejsc w zachodnich Stanach Zjednoczonych, co stanowi najlepszy zbiór danych dostępny na całym świecie. To była podstawa do modelowania atmosfery, w ramach której oszacowano jej udział z różnych źródeł, i było to pierwsze tego typu badanie, które to zrobiło.

READ  Większy odsetek urodzeń żywych i niższy odsetek przedwczesnych porodów u nosicielek ciążowych

Naukowcy odkryli, że żaden z unoszących się w powietrzu mikroplastików nie pochodzi bezpośrednio z wyrzucanych w miastach i miasteczkach tworzyw sztucznych, ale był raczej wynikiem ruchu drogowego, wiatrów przez oceany i pola uprawne, które wydzielają cząsteczki plastiku znajdujące się już w środowisku.

„Myśleliśmy, że skupiska ludności będą oczywiście znacznie lepszym zasobem, ale to nie zadziałało w ten sposób” – powiedział Mahwald. Ponownie skomentuj [of microplastics] Najbardziej logiczne z tym zestawem danych. „

Okazało się, że dominującym czynnikiem w zachodnich Stanach Zjednoczonych były szlaki, które wiązały około 85% cząstek plastiku w powietrzu. Prawdopodobnie będzie to obejmować te Cząsteczki z opon i okładzin hamulcowych w pojazdach, I plastik ze śmieci, które zostały zmiażdżone. Szacuje się, że oceany są źródłem około 10% unoszących się w powietrzu tworzyw sztucznych w zachodnich Stanach Zjednoczonych i 5% gleby.

Naukowcy rozszerzyli swoje prace związane z modelowaniem na poziom globalny, co wskazuje, że chociaż drogi są również prawdopodobnie dominującym czynnikiem napędzającym unoszące się w powietrzu tworzywa sztuczne w Europie, Ameryce Południowej i Australii, cząsteczki plastiku eksplodujące z pól mogą być znacznie większym czynnikiem w Afryce i Azji. .

Modelowanie wykazało, że małe mikroplastiki mogą pozostawać w atmosferze przez tydzień, wystarczająco długo, aby mogły zostać rozrzucone po kontynentach. Pokazał również, że zanieczyszczenie plastikiem na Antarktydzie zmniejszy się.

Naukowcy stwierdzili, że brak obserwacji w wielu częściach świata powoduje, że istnieją duże wątpliwości co do ich szacunków. W szczególności ich prace wskazują na brak danych na temat plastiku w powietrzu nad oceanami. Powiedzieli, że praca nad zrozumieniem źródeł i konsekwencji mikroplastiku w atmosferze powinna być priorytetem.

„To, co ludzie robią od dziesięcioleci, to to, co nazywam„ nawilżaniem ”krajobrazów i oceanów – powiedział profesor Andreas Stoll z Norweskiego Instytutu Badań Powietrznych, a nie część zespołu badawczego.

„Badanie potwierdza globalny charakter Transport mikroplastików atmosferycznych Wykonuje dobrą robotę, podkreślając istotne i kłopotliwe możliwości, ale potrzeba więcej danych pomiarowych, aby uzyskać lepszy obraz źródeł ”.

READ  Liczba szczepionek przeciwko grypie różni się w zależności od czynników socjodemograficznych u pacjentów z przewlekłą chorobą nerek

Po pierwsze, ponieważ zamierzają go wdychać i jest bardzo prawdopodobne, że będzie to miało pewne skutki zdrowotne. Po drugie, ponieważ atmosfera jest wspaniałym dozownikiem. Transportuje cząsteczki plastiku w obszary, których zdecydowanie nie chcemy: pola uprawne – powiedział Stoll. I parki narodowe, oceany, Arktyka, a nawet Antarktyda. Ostatecznie wszędzie będziemy mieć bardzo wysokie stężenie plastiku ”.

Zanieczyszczenie mikroplastikami jest wykrywane na całej planecie od Szczyt Mount Everest Dla mnie Najgłębszy ocean. Objawienie w grudniu Małe cząsteczki plastiku w ludzkim łożysku Naukowcy opisali to jako „poważny problem”.