Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Arm planuje wycenę w IPO na poziomie do 52 miliardów dolarów

Arm planuje wycenę w IPO na poziomie do 52 miliardów dolarów

Otrzymuj bezpłatne aktualizacje dla Arm Ltd

Jak wynika ze zaktualizowanego we wtorek wniosku, Arm planuje wycenić swoją pierwszą ofertę publiczną na 47–51 dolarów za akcję, pozyskując do 4,9 miliarda dolarów dla obecnego właściciela SoftBank i wyceniając brytyjskiego projektanta chipów na aż 52 miliardy dolarów.

Spółka podała, że ​​główni inwestorzy, w tym Apple, Google, Nvidia, Samsung, Intel i TSMC, wskazali, że planują kupić akcje Arm o wartości do 735 mln dolarów po cenie IPO.

Wtorkowy dokument ujawnił także, że Apple i Arm podpisały nową „długoterminową umowę”, która gwarantuje, że producent iPhone’a będzie mógł rozwijać procesory oparte na projektach Arma „po 2040 roku”. Apple jest jednym z największych i najdłużej działających klientów ARM. Pomógł założyć firmę w ramach wspólnego przedsięwzięcia w 1990 roku.

SoftBank zapłacił 32 miliardy dolarów za przejęcie Arm w 2016 roku, ale jego najnowszy cel jest niższy od wyceny wynoszącej 64 miliardy dolarów ustalonej niecały miesiąc temu w umowie z jego Vision Fund, wspieranym przez Arabię ​​Saudyjską instrumentem inwestycyjnym prowadzonym przez japoński konglomerat o wartości 100 miliardów dolarów.

SoftBank nadal będzie właścicielem 90,6 procent spółki po pierwszej ofercie publicznej, która ma się zakończyć w przyszłym tygodniu. Obie firmy rozpoczną we wtorek roadshow promującym ofertę, która ma być jedną z największych w tym roku, skierowaną do inwestorów w Nowym Jorku.

Wśród 10 głównych inwestorów, którzy we wtorek zostali wymienieni po raz pierwszy, są producenci chipów AMD i MediaTek, a także Cadence i Synopsys, które dostarczają narzędzia do projektowania chipów.

Qualcomm, jeden z największych na świecie producentów chipów do telefonów komórkowych i ważny klient Arm, nie znajduje się na liście strategicznych sponsorów, ponieważ obie firmy toczą proces sądowy w związku z kwestiami licencyjnymi dotyczącymi własności intelektualnej.

READ  Bailey sugeruje, że recesja w Wielkiej Brytanii może już się zakończyć

Przed opublikowaniem przedziału cenowego we wtorek część zarządzających funduszami wyrażała sceptycyzm, czy SoftBank będzie w stanie przekonać inwestorów do zapłaty nawet 50 miliardów dolarów za spółkę, która w okresie poprzedzającym pierwszą ofertę publiczną odnotowała stałe przychody i spadające zyski.

James Anderson, jeden z najbardziej znanych brytyjskich inwestorów technologicznych, powiedział, że od czasu przejęcia SoftBanku Arm „przegapił wiele możliwości”, takich jak szybszy rozwój przetwarzania w chmurze. Powiedział, że może to sprawić, że „trudniejsze niż sądzono” osiągnięcie wymaganej oceny, pomimo siły Arm na rynku smartfonów.

„Nie jest jasne, czy Arm jest kluczowym graczem w większości obszarów ekspansji” – dodał Anderson. „Nie widzę, aby miał on jakiś szczególny obszar mocnych stron w rozwoju typu sztucznej inteligencji”.

Barclays, Goldman Sachs, JPMorgan Chase i Mizuho przewodzą konsorcjum 28 IPO. The Raine Group – mały bank inwestycyjny powiązany z SoftBank, którego współzałożyciel Jeffrey Sine zasiada w zarządzie Arma – pełni rolę głównego doradcy w transakcji.