Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Globalny organ nadzoru finansowego ostrzega przed „więcej wyzwań i wstrząsów” przed nami

Globalny organ nadzoru finansowego ostrzega przed „więcej wyzwań i wstrząsów” przed nami

Otrzymuj aktualizacje dotyczące globalnej gospodarki za darmo

Najpotężniejszy organ nadzoru finansowego na świecie ostrzegł przed „więcej wyzwań i wstrząsów” w nadchodzących miesiącach, ponieważ wysokie stopy procentowe utrudniają ożywienie gospodarcze i zagrażają kluczowym sektorom, w tym nieruchomościom.

W swoich regularnych aktualizacjach dla przywódców G20 przed ich szczytem w New Delhi w tym tygodniu Claes Nott, przewodniczący Rady Stabilności Finansowej z siedzibą w Bazylei, powiedział: „Światowe ożywienie gospodarcze traci dynamikę, a skutki wyższych stóp procentowych wpływają na gospodarkę świat.” Coraz częściej dają o sobie znać duże gospodarki.

„Jest pewne, że w nadchodzących miesiącach i latach globalny system finansowy stanie przed większymi wyzwaniami i wstrząsami” – dodał.

Rynki finansowe były w ostatnich miesiącach stosunkowo stabilne, co stanowi mile widziany wytchnienie po serii kryzysów w tym roku, które dotknęły średniej wielkości amerykańskie banki, takie jak Silicon Valley Bank i Signature Bank, i doprowadziły do ​​upadku europejskiego banku Credit Suisse, który dołączył do swojego szwajcarskiego rywala U.K. ps. .

Knott stwierdził jednak, że ryzyko w systemie finansowym jest nadal oczywiste, chociaż efekt domina wywołany wydarzeniami z lutego i marca był ograniczony.

Podkreślił, że sektor nieruchomości to jedna z władz regionu, która powinna „uważnie obserwować” oznaki napięć, biorąc pod uwagę ich podatność na rosnące stopy procentowe, i wezwał „dostawców usług finansowych dla tych sektorów do odpowiedniego zarządzania ryzykiem”.

Wyższe stopy procentowe potrzebują czasu, aby w pełni przedostać się do gospodarki realnej, ponieważ niektórzy kredytobiorcy zaciągają pożyczki o stałym oprocentowaniu, które zostały ustalone, zanim banki centralne, takie jak Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych, Europejski Bank Centralny i Bank Anglii, zaczęły zacieśniać politykę pieniężną w celu ograniczenia wzrostu gospodarczego. inflacja.

READ  Naukowcy twierdzą, że bot AI potrafi wykorzystywać informacje poufne i kłamać

Nott powiedział, że perspektywa dalszej presji rynkowej podkreśla potrzebę „pełnego i trwałego” wdrożenia globalnych zasad dotyczących kapitału bankowego, które zostały zatwierdzone przez organy regulacyjne w 2017 r. i mają wejść w życie do 2023 r.

Przytoczył także potrzebę ściślejszej regulacji niebankowych instytucji finansowych – do których zalicza się wszystko, od prywatnych kredytów po fundusze hedgingowe i firmy ubezpieczeniowe – i stwierdził, że „kluczowe” jest wdrożenie uzgodnionych reform mających zaradzić ryzyku na tych rynkach.

Regiony w różnym tempie wprowadzały środki regulujące niebankowe instytucje finansowe, w tym przepisy dotyczące funduszy rynku pieniężnego, funduszy otwartych, marż, dźwigni finansowej i płynności rynku obligacji.

Stany Zjednoczone ogłosiły w lipcu, że wdrożą system kapitałowy banków dopiero w połowie 2025 r., czyli około sześć miesięcy po tym, jak Unia Europejska i Wielka Brytania ogłosiły już opóźnienia, aby dać bankom więcej czasu na dostosowanie się do nowego systemu.

Chociaż pakiet ten był powszechnie opisywany jako „rozgrywka końcowa” w zakresie regulacji po światowym kryzysie finansowym, decydenci rozważają już kolejny zestaw ulepszeń mających zaradzić niektórym niedociągnięciom ujawnionym w tym roku.

„Financial Times” podał, że środki te obejmowały zaostrzenie przepisów dotyczących kapitału i płynności oraz zmuszenie Stanów Zjednoczonych do zastosowania globalnie uzgodnionych środków wobec szerokiej gamy banków.

Nutt powiedział, że FSB wkrótce opublikuje raport na temat „wniosków wyciągniętych” z tegorocznych kryzysów bankowych oraz „priorytetów politycznych na przyszłość”.