Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Aktualizacje wiadomości na żywo: wydatki konsumentów w USA milczą, nawet gdy inflacja spada

Aktualizacje wiadomości na żywo: wydatki konsumentów w USA milczą, nawet gdy inflacja spada

© AFP przez Getty Images

Nastroje konsumentów w USA wzrosły w sierpniu z wyższego niż oczekiwano historycznego minimum, ponieważ niższa inflacja poprawiła oczekiwania konsumentów, a oczekiwania cenowe spadły do ​​najniższego od ośmiu miesięcy poziomu.

Powszechnie obserwowany indeks zaufania konsumentów w badaniu Uniwersytetu Michigan wzrósł w sierpniu do końcowego odczytu 58,2. Według sondażu Refinitiv był to wynik wyższy niż wstępny odczyt 55,1 i przekroczył oczekiwania ekonomistów dotyczące rewizji do 55,2.

Średnia stopa inflacji oczekiwana na przyszły rok spadła do 4,8 proc. z 5,2 proc. w lipcu, co jest najniższym odczytem od ośmiu miesięcy.

„Wzrost nastrojów był widoczny w zależności od wieku, wykształcenia, dochodów, regionu i przynależności politycznej i można go przypisać niedawnemu spowolnieniu inflacji” – powiedział ekonomista z University of Michigan, Joan Hsu, w piątkowym oświadczeniu.

Chociaż sierpień pokazał poprawę, nastroje pozostają historycznie niskie i spadły o 17 procent w porównaniu z rokiem poprzednim, kiedy odczyt wynosił 70,3.

Badanie oczekiwań konsumentów Michigan również podskoczyło do 58 z odczytu 47,3 w lipcu.

Osobiste oczekiwania finansowe wzrosły o 12 procent od lipca, ponieważ konsumenci o niskich dochodach odnotowują duże zyski. „Ich nastroje przewyższają teraz nawet tych konsumentów o wyższych dochodach, kiedy zwykle pozostają w tyle” – powiedział Hsu.

Podczas gdy spadające ceny benzyny pomogły schłodzić oczekiwania inflacyjne, nie oczekuje się dalszego zwrotu.

„Presja cenowa i niepewność gospodarcza pozostają na wysokim poziomie, co sprawia, że ​​jakikolwiek trwały wzrost nastrojów jest mało prawdopodobny” – powiedział Matthew Martin, amerykański ekonomista Oxford Economics.

READ  Gospodarka USA odbiła się w trzecim kwartale