Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Akcje wydawcy edukacyjnego Pearson spadają, gdy Apollo się wycofuje | Giełda Papierów Wartościowych

Akcje Pearson spadły aż o 12% po tym, jak Apollo powiedział, że nie złoży kolejnej oferty wydawcy edukacyjnemu po tym, jak trzecia oferta wyceny firmy na 7,2 miliarda funtów, w tym dług, została odrzucona na początku tego tygodnia.

Inwestorzy przysłali akcje Pearson – które Wartość rynkowa wzrosła o pięć Po tym, jak amerykańska grupa private equity ujawniła, że ​​rozważa osłodzenie drugiej oferty o wartości 6,4 miliarda funtów, która została zignorowana na początku tego miesiąca – spadła, czyniąc ją największą stratą na liście FTSE 100 w środę.

Apollo złożył trzecią ofertę w poniedziałek, połączenie gotówki i umowy na wypłatę wcześniej zadeklarowanej dywidendy spółki akcjonariuszom, wyceniając firmę na 884,2 pensa. Oferta wycenia firmę na 6,7 ​​miliarda funtów, podczas gdy Pearson ma również około 500 milionów funtów długu netto, co daje projektowi wartość 7,2 miliarda funtów.

Inwestorzy, niezadowoleni z zimnej transakcji, wymazali aż 750 milionów funtów z wartości rynkowej grupy edukacyjnej, która na zamknięciu we wtorek miała wartość rynkową 5,95 miliarda funtów.

„Rada dyrektorów Pearsona rozważyła trzecią propozycję wraz z doradcami finansowymi i stwierdziła, że ​​znacznie zmniejsza ona wartość firmy i perspektywy na przyszłość” – podała firma. W związku z tym Rada Dyrektorów Pearson jednogłośnie odrzuciła trzecią propozycję.

Subskrybuj codzienną pocztę Business Today lub śledź Guardian Business na Twitterze w BusinessDesk

Apollo odpowiedział oświadczeniem, że nie ma zamiaru robić czwartego programu. Zgodnie z brytyjskimi zasadami wykupu Apollo nie może przez sześć miesięcy ponownie rozważać potencjalnego przejęcia Pearsona, chyba że rada dyrektorów firmy edukacyjnej wyrazi na to zgodę – lub pojawi się osoba trzecia z ofertą.

„Apollo zauważa, że ​​nie był w stanie osiągnąć porozumienia z Radą Dyrektorów Pearson w sprawie warunków oferty dla wszystkich wyemitowanych przez Pearson i kapitału zakładowego” – podała spółka. „W związku z tym Apollo potwierdza, że ​​nie ma zamiaru składać oferty Pearsonowi”.

Na początku tego miesiąca zarząd Pearsona potwierdził, że jednogłośnie odrzucił ofertę 854,2 pensów złożoną 7 marca, mówiąc, że „znacząco zmniejsza wartość firmy i perspektywy na przyszłość”. Ujawniła również, że w listopadzie odrzuciła całą ofertę gotówkową w wysokości 800 pensów.

Zainteresowanie Pearsonem, którego Sivian, największy aktywny inwestor w Europie, jest największym udziałowcem z 10%, pojawia się, gdy firma wreszcie wychodzi z siedmioletniej recesji, naznaczonej serią ostrzeżeń dotyczących zysków i Odnotuj stratę 2,6 miliarda funtów.

Pearson jest na stałej ścieżce ożywienia, odkąd ruch sejsmiczny studentów w Stanach Zjednoczonych, ich największym rynku, wstrzymał kupowanie nowych tytułów akademickich za tytuły i używane e-booki.

Przejście na model cyfrowy rozpoczęło się po raz pierwszy za byłego dyrektora generalnego Johna Fallona, ​​który zrezygnował w 2020 roku po prawie ośmiu latach.

Jego nowy szef, Andy Birdbyły szef operacji Walta Disneya, podwoił się na tym podejściu, uruchamiając Usługa subskrypcji w stylu Netflix Pearson+ jest sercem strategii firmy.

W zeszłym roku Apollo sprzedał firmie Platinum Equity McGraw Hill, rywalizującą z USA firmę edukacyjną, za 4,5 miliarda dolarów.

READ  Światowe ceny akcji spadają w związku z obawami o spowolnienie w Chinach | Giełda Papierów Wartościowych