Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Dubaj rozpatruje długo opóźnioną sprawę dotyczącą wieżowców o wartości 600 milionów dolarów przeciwko KPMG Lower Gulf

Dubaj rozpatruje długo opóźnioną sprawę dotyczącą wieżowców o wartości 600 milionów dolarów przeciwko KPMG Lower Gulf

Otrzymuj bezpłatne aktualizacje dla Abraaj Capital Limited

Sądy Centrum Finansowego w Dubaju zdecydowały się rozpatrzyć długo oczekiwany pozew przeciwko KPMG Lower Gulf na kwotę 600 milionów dolarów, wniesiony przez dyrektorów upadłej firmy private equity Abraaj.

Sprawa znajduje się w zawieszeniu prawnym od marca 2021 r., kiedy Abraaj po raz pierwszy domagał się 600 mln dolarów odszkodowania za rzekome błędy w audycie popełnione przez KPMG z siedzibą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

W kwietniu 2021 r. KPMG złożyło pozew przeciwko Abraajowi w sprawach konkurencji przed wewnętrznymi sądami Dubaju. Obydwa postępowania zostały skierowane do Wspólnego Komitetu Sądowniczego – organu ustawowego rozstrzygającego jurysdykcję pomiędzy arabskojęzycznymi sądami lokalnymi a anglojęzycznymi sądami prawa zwyczajowego w DIFC.

Strony zgodziły się wówczas na umorzenie postępowania DIFC w styczniu 2022 r. Wspólna Komisja Sądownicza, która nie wydała jeszcze wyroku w sprawie KPMG, od marca 2021 r. nie opublikowała jednak swojej decyzji.

W zeszłym tygodniu podczas rozprawy internetowej sędzia sądu DIFC Wayne Martin uchylił zawieszenie postępowania przed sądami DIFC pomimo sprzeciwu zespołu prawnego KPMG.

„Ten sąd może wykonywać swoją jurysdykcję, biorąc pod uwagę nadmierne opóźnienie [in the JJC ruling]Stwierdził, że takie postępowanie leży w interesie wymiaru sprawiedliwości.

KPMG, które złoży odwołanie od tej decyzji, określiło tę decyzję jako „etap proceduralny”, który „nie uwzględnia zasadności roszczenia powoda”.

„Będziemy nadal energicznie bronić wszelkich roszczeń związanych ze sprawą Abraaja” – oznajmiło KPMG. „Odpowiedzialność za niepowodzenie spoczywa na zarządzie i zarządzie Abraaja, którzy dopuścili się masowych oszustw i celowo wprowadzili w błąd audytorów i inwestorów”.

Założyciel Abraaj, Arif Naqvi, który kwestionuje swoje postępowanie ekstradycyjne do Stanów Zjednoczonych, zaprzecza jakimkolwiek nieprawidłowościom, podobnie jak większość byłych dyrektorów i członków zarządu. Dwóch byłych dyrektorów najwyższego szczebla przyznało się do zarzutów o oszustwo postawionych przez Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych.

READ  Apel Solidarności: Potęga „nieuzbrojonych proroków”

Orzeczenie DIFC może narazić KPMG na dalsze problemy prawne wynikające z pracy dla Abraaja, który w 2018 roku upadł z długiem wynoszącym 1 miliard dolarów po tym, jak inwestorzy oskarżyli firmę o niewłaściwe zarządzanie pieniędzmi. Byli pracownicy twierdzą, że nie otrzymali jeszcze pełnych świadczeń.

W zeszłym roku organ regulacyjny DIFC nałożył tymczasową karę na KPMG i jej byłego partnera w wysokości 2 milionów dolarów za nieprzestrzeganie międzynarodowych standardów podczas audytów Abraaj Holding z siedzibą w Dubaju.

W innej sprawie wniesionej przez Abraaj Fund przeciwko KPMG w Dubaju orzeczono, że firma księgowa Wielkiej Czwórki ponosi odpowiedzialność za odszkodowanie w wysokości 231 milionów dolarów. Sąd Najwyższy uchylił to orzeczenie i przekazał je Sądowi Apelacyjnemu do ponownego rozpatrzenia. KPMG wyraziło zadowolenie z tej decyzji i odmówiło dalszych komentarzy.

Kierownictwo KPMG i innych firm prywatnie ostrzegało, że potencjalnie wysokie kary związane z audytem dużych firm regionalnych znajdujących się w tarapatach mogą osłabić ich zdolność do podejmowania zleceń audytorskich w przyszłości.

Audytorzy mają do czynienia z wieloma przypadkami w innych jurysdykcjach dotyczącymi wątpliwej księgowości powiązanej z upadkami innych firm.

Dodatkowe raporty Michaela O’Dwyera