Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

AGA zaleca stosowanie kalprotektyny w kale i CRP w surowicy w celu wspomagania postępowania w chorobie Leśniowskiego-Crohna

AGA zaleca stosowanie kalprotektyny w kale i CRP w surowicy w celu wspomagania postępowania w chorobie Leśniowskiego-Crohna

22 listopada 2023 r

2 minuty czytania

Nie mogliśmy przetworzyć Twojej prośby. Spróbuj ponownie później. Jeśli problem nadal występuje, skontaktuj się z obsługą [email protected].

Główne ujęcie:

  • AGA sformułowało 11 zaleceń warunkowych dotyczących stosowania biomarkerów w leczeniu choroby Leśniowskiego-Crohna.
  • Zalecenia podkreślają stosowanie kalprotektyny w kale i białka C-reaktywnego w surowicy.

Zgodnie ze zaktualizowanymi wytycznymi praktyki klinicznej AGA, kalprotektyna w kalprotektynie i biomarkery białka C-reaktywnego w surowicy mogą pomóc w leczeniu pacjentów z bezobjawową lub objawową chorobą Leśniowskiego-Crohna.

„W badaniu CALM (Crohn’s Disease Effect of Aggressive Control Management) porównującym strategię terapeutyczną opartą na objawach ze strategią opartą na biomarkerach, stosowanie powtarzanych pomiarów parametrów życiowych w celu ukierunkowania eskalacji leczenia powiązano z poprawą wyników leczenia pacjentów w ciągu 2 lat”. Ashwin N. Ananthakrishnan, MBBS, MPH, Napisali gastroenterolodzy z Massachusetts General Hospital i Harvard Medical School wraz ze współpracownikami Choroby żołądkowo-jelitowe.

Stwierdzenia przedstawiające kluczowe punkty wytycznych praktyki klinicznej AGA dotyczących leczenia choroby Leśniowskiego-Crohna.
Dane pochodzą z: Ananthakrishnan i in. Choroby żołądkowo-jelitowe. 2023;doi:10.1053/j.gastro.2023.09.029.

„Skuteczność biomarkerów aktywności choroby w surowicy i kale, a także solidna definicja progów, które mogą służyć jako substytut oceny aktywności endoskopowej, nie zostały kompleksowo zbadane, co skutkuje znacznymi różnicami w praktyce klinicznej w zakresie optymalnego stosowania tych biomarkery.”

Aby pomóc praktykom w stosowaniu tych biomarkerów w leczeniu CD, eksperci ds. treści i metodolodzy zajmujący się wytycznymi uczestniczyli w wielodyscyplinarnym komitecie, którego zadaniem było stworzenie pytań klinicznych skoncentrowanych na pacjencie i dokonanie przeglądu dowodów dotyczących działania kalprotektyny w kale, CRP w surowicy i wskaźnika gojenia endoskopowego u pacjentów . Pacjenci z CD, którzy nie mieli objawów, mieli objawy o różnym nasileniu lub byli w remisji chirurgicznej.

W wytycznych zbadano także wartość predykcyjną biomarkerów w przypadku nawrotu pooperacyjnego.

READ  Wybuch Delta Covid 19: Szpital Middlemore mówi, że badania przesiewowe są „surowe” pośród wezwań do szybkich testów po sprawie na oddziałach

11 najbardziej znaczących zaleceń Komisji ds. zwolnień warunkowych obejmuje:

Pacjenci w remisji objawowej

  • AGA zaleca strategię monitorowania, która łączy biomarkery i objawy, zamiast polegać wyłącznie na objawach. U pacjentów z endoskopowo potwierdzoną remisją AGA zaleca również kalprotektynę (<150 μg/g) i/lub CRP (<5 mg/l) w kale, aby wykluczyć aktywne zapalenie.
  • AGA zaleca ocenę endoskopową w celu wykluczenia aktywnego stanu zapalnego zamiast stosowania samej kalprotektyny lub CRP w kale u pacjentów z remisją objawową, bez niedawnego potwierdzenia endoskopowego remisji.
  • U pacjentów z podwyższonymi biomarkerami stanu zapalnego, w tym kalprotektyną w kale (>150 μg/g) i CRP (>5 mg/l), AGA zaleca raczej endoskopową ocenę aktywności choroby niż modyfikację leczenia empirycznego.

U pacjentów z aktywną chorobą występują objawy

  • AGA zaleca ocenę parametrów życiowych w oparciu o ocenę parametrów życiowych i strategię modyfikacji leczenia, zamiast polegać wyłącznie na objawach.
  • U pacjentów z łagodnymi objawami i podwyższonymi biomarkerami stanu zapalnego (kalprotektyna w kale > 150 mcg/g; CRP > 5 mg/l) lub prawidłowymi biomarkerami (<150 mcg/g; CRP < 5 mg/l) zaleca endoskopową ocenę AGA zapalenie. aktywności choroby, zamiast modyfikować terapię empiryczną.
  • U pacjentów z objawami umiarkowanymi do ciężkich AGA zaleca podawanie kalprotektyny (>150 μg/g) lub CRP (>5 mg/l) w kale w celu kontrolowania aktywnego stanu zapalnego, modyfikacji leczenia i uniknięcia rutynowej oceny endoskopowej.

Pacjenci znajdują się w remisji chirurgicznej przez ostatnie 12 miesięcy

  • AGA zaleca stosowanie kalprotektyny w kale (<50 µg/g), aby uniknąć rutynowej endoskopowej oceny aktywności choroby u pacjentów bezobjawowych, u których ryzyko nawrotu pooperacyjnego jest niskie lub u których występuje co najmniej jeden czynnik ryzyka nawrotu, ale poddawani są pooperacyjnej profilaktyce lekowej . .
  • AGA zaleca ocenę endoskopową w celu oceny nawrotu choroby u bezobjawowych pacjentów, u których ryzyko nawrotu jest wysokie i którzy nie otrzymują profilaktyki lekowej.

„W wytycznych klinicznych dyskusja na temat roli nieinwazyjnych biomarkerów w leczeniu CD była ograniczona” – napisali Ananthakrishnan i współpracownicy. „U pacjentów, u których wystąpiła kliniczna odpowiedź na leczenie, wytyczne zalecały ocenę gojenia błony śluzowej za pomocą endoskopii lub kalprotektyny w kale. Żadne z tych wytycznych nie omawiało wykonywania określonych resekcji ani konsekwencji dla podejmowania decyzji, które są krytyczne dla stosowania tych metod wskazania.” Witalność w praktyce klinicznej.